Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Czego nie powinno się robić w Wielki Post? Stanowisko Kościoła
Julia Bogucka
Julia Bogucka 19.02.2024 20:37

Czego nie powinno się robić w Wielki Post? Stanowisko Kościoła

Środa Popielcowa
Wojciech Olkusnik/East News

W ubiegłą środę rozpoczął się Wielki Post. Wierni Kościoła Rzymskokatolickiego rozpoczęli właśnie przygotowania do najważniejszych świąt w roku. To niezwykle ważny okres, w którym każdy wierzący powinien skupić się na sprawach duchowych i prowadzić wstrzemięźliwy tryb życia. Księża przestrzegają katolików o tym, jakie zasady będą ich obowiązywać w ciągu najbliższych tygodni.

Rozpoczął się Wielki Post

W ubiegłym tygodniu miała miejsce Środa Popielcowa, czyli początek Wielkiego Postu dla wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego. Po tym, jak opadł kurz po ostatkach, a wszystkie pączki odeszły w zapomnienie, nadszedł czas na przygotowania do najważniejszych świąt w kalendarzu katolików, a więc Wielkanocy. Przez kolejne 40 dni wierni powinni stosować się do pewnych zasad, dzięki którym w odpowiedni sposób będą mogli przystąpić do obrzędu.

EN_01515196_0019.jpg
Źródło: Wojciech Olkusnik/East News

W okresie Wielkiego Postu w kościołach odbywają się również specjalne nabożeństwa, czyli Droga Krzyżowa oraz Gorzkie Żale. Do najważniejszych symboli następnych czterdziestu dni należy również kolor fioletowy, pustynia oraz popiół.

Ksiądz poszedł w tango z seniorkami do wulgarnej piosenki. Ludzie zdębieli Ksiądz pouczył wiernych o Walentynkach. O tym nie ma mowy

Tego nie wolno robić w Wielki Post

Post wiąże się przede wszystkim z wyrzeczeniami, które mają pomóc katolikom przygotować się do Wielkanocy. Zachowanie wstrzemięźliwości od konkretnych działań do główny element tego okresu. Księża podkreślają przede wszystkim, że w Wielkim Poście należy powstrzymać się od organizowania i brania udziału we wszelkiego rodzaju imprezach. Wiąże się z tym również umiarkowanie w spożywaniu różnych używek, w tym alkoholu.

Wiele osób w czasie postu odmawia sobie również innych rzeczy, z których na co dzień jest im niezwykle trudno zrezygnować. To może być jedzenie słodyczy, słuchanie muzyki rozrywkowej lub korzystanie z mediów społecznościowych. Kluczowe jest tutaj powstrzymanie się od tego, co najbardziej kusi wiernych każdego dnia, a co nie jest potrzebne do normalnego funkcjonowania.

EN_01560623_0004.jpg
Źródło: Piotr Molecki/East News

ZOBACZ TEŻ: Żonaty ksiądz tłumaczy się ze zdjęcia z politykiem

Wielki Post - Kościół wydał stanowisko

Kolejnym ważnym elementem, na który uwrażliwiają duchowni w okresie Wielkiego Postu, jest spożywanie pokarmów mięsnych. To dotyczy wszystkich katolików powyżej 14. roku życia. Z jadłospisu należy wykluczyć mięso, a także posiłki zawierające w swoim składzie krew, mózg, szpik i słoninę. Zamiast tego wierni powinni jeść dania na bazie nabiału lub warzyw strączkowych. Warto postawić na przykład na naleśniki.

Wielki Post jest również dobrą okazją do tego, aby powstrzymać się od kompulsywnych zakupów, do których jesteśmy przyzwyczajeni w dobie kapitalizmu. To doskonały moment na to, aby dokładniej zastanawiać się nad dokonaniem każdego zakupu i wzbudzić w sobie potrzebne refleksje. Ten czas powinien być poświęcony na skupienie na sprawach duchowych.

Tagi: kościół