Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Tego jutro nie powinno się robić. Kościół zabrania
Julia Bogucka
Julia Bogucka 15.02.2024 16:13

Tego jutro nie powinno się robić. Kościół zabrania

Wielki Post
CanvaPro

Dla wiernych kościoła rzymskokatolickiego właśnie rozpoczął się okres przygotowawczy do świąt wielkanocnych. Wczoraj odbyła się Środa Popielcowa, rozpoczynająca czas Wielkiego Postu. Z tego też powodu przez najbliższe 40 dni wiele osób będzie rezygnowało z różnego rodzaju przyjemności w celu zadania sobie pokuty. To wzbudziło dyskusje dotyczące tego, czy w najbliższe piątki będzie można spożyć produkty mięsne. Co czeka jutro katolików? 

Rozpoczął się Wielki Post

Właśnie opada kurz po karnawale, odbyły się już ostatki, a wszystkie pączki spożyte w tłusty czwartek poszły w zapomnienie. Dla katolików oznacza to tylko jedno. Nadszedł czas na Wielki Post, czyli czas pokuty przed najważniejszymi dla nich świętami religijnymi, a mowa oczywiście o Wielkanocy. 40-dniową wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i nie tylko rozpoczęła Środa Popielcowa.

Post obowiązuje wszystkich wiernych od 14. roku życia. Te zasady obowiązują zarówno podczas właśnie rozpoczętej 40-dniowej pokuty przed świętami wielkanocnymi, jak i wszystkich piątków w roku. W przypadku wspomnianej Środy Popielcowej oraz Wielkiego Piątku, wszystkie osoby pełnoletnie przed ukończeniem 60. roku życia powinny obchodzić post ścisły.

Moja babcia oszalała i przepisała wszystko na Kościół. Żyję jak dziadówka Ksiądz miał mnóstwo kochanków. Aż nie chce się wierzyć, jak ich znajdywał. Więcej już nie zgrzeszy

Od czego najczęściej poszczą ludzie?

Najpopularniejszą i najbardziej powszechną formą postu jest zachowywanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Jest ona również zapisana w przykazaniach kościelnych, tuż obok powstrzymywania się od zabaw w trakcie Wielkiego Postu. Są jednak osoby, które w ramach pokuty odmawiają sobie również innych przyjemności, którymi raczą się na co dzień, a rezygnacja z których będzie pewnego rodzaju wyzwaniem. Obowiązuje to zarówno określone pokarmy, używki, jak i zachowania.

Wiele osób decyduje się w czasie Wielkiego Postu na niespożywanie słodyczy, które na co dzień kuszą swoim przyciągającym smakiem i zapachem. Inni, w dobie tak rozwiniętej technologii, starają się ograniczać korzystanie z telefonu i mediów społecznościowych. Dla kolejnej grupy okres Wielkiego Postu może być okazją do powstrzymania się od niepotrzebnych zakupów.

ZOBACZ TEŻ: Jestem wściekły na babcię. Tylko ten kościół i kościół. Ugięły mi się kolana, jak dowiedziałem się, na kogo przepisała dom

Czy 16 lutego można jeść mięso?

Jednak wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje katolików w każdy piątek w roku. Od czasu do czasu zdarza się, że głowy kościoła wydają tak zwaną dyspensę, czyli zwolnienie od zwyczajowo panujących zasad. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy danego dnia wypada jakaś uroczystość lub inna wyjątkowa okazja. Czy w najbliższy piątek, 16 lutego, będzie można spożyć mięso?

Okazuje się, że żaden biskup nie podjął decyzji o udzieleniu dyspensy dla wiernych. Z tego też powodu jutro każdy katolik powinien powstrzymać się od jedzenia pokarmów zawierających mięso. Zamiast tego można zdecydować się na dania na bazie jaj, produktów mlecznych lub roślin strączkowych. 

Tagi: kościół