Dług zupełnie przytłoczył naszą czytelniczkę. Weronika pisze do nas z rozdzierającym serce wyznaniem. Jest zupełnie zrezygnowana. „Mam 23 lata i 280 tysięcy długu. Nie wiem, co mam zrobić” – pisze zrezygnowana. Firmy udzielające pożyczek próbują wyegzekwować od niej spłatę długu w sposób, który zaczyna ją przerażać.

„Kiedy miałam 18 lat, zostałam zupełnie sama, bez żadnej pomocy. Moi rodzice żyją, ale nie chcą utrzymywać ze mną kontaktu. Ratowałam się braniem pożyczek chwilówek. Na początku udawało mi się je w miarę regularnie spłacać, ale potem potrzebowałam coraz więcej pieniędzy, nie nadążałam ze spłacaniem… Teraz jestem już zupełnie bezsilna. Mieszkam w okropnych warunkach, ledwo stać mnie na jedzenie. A dług rośnie. Mam już dosyć” – napisała.

Jak uniknąć zadłużenia?

Sytuacja Weroniki jest przerażająca. Żadne z nas nie chciałoby być na jej miejscu. Jak uniknąć znalezienia się w sytuacji, w której dług nie daje nam żyć?

Najprostsze działania, jakie możesz podjąć w celu uniknięcia długu to:

 • płać gotówką, kiedy tylko to możliwe. Unikaj kart kredytowych i auto odnawialnych subskrypcji usług, magazynów i tym podobnych. 
 • spłacaj każdy dług od razu. Nawet jeśli jesteś dłużna przyjaciółce stówę, oddaj ją w momencie, w którym otrzymasz wypłatę. 
 • ustal sztywny budżet na każdy miesiąc. Jego przestrzeganie może być trudne i czasami wydawać się zbędne, ale zbudujesz w ten sposób zdrowe nawyki. 
 • bądź w gotowości, na niespodziewane wydatki. Co miesiąc staraj się odłożyć 15% zarobków, podziękujesz sobie w momencie, kiedy będziesz musiała na przykład zapłacić za lekarza, albo naprawę czegoś w domu. 
 • nigdy nie wierz w oferty, które brzmią zbyt dobrze, żeby mogły być prawdziwe. Twoja intuicja prawdopodobnie cię nie myli. 

Jesteś już zadłużona. Co teraz?

Spłacanie chwilówek może być szczególnie skomplikowane. Pożyczkodawcy mogą nie chcieć pójść ci na rękę i na przykład rozłożyć spłacania na raty. W takim wypadku jedną z możliwości jest… zaprzestanie spłacania zadłużenia. Wtedy skontaktuje się z tobą windykacja, z którą będziesz mogła wynegocjować korzystniejsze warunki, na jakich będziesz spłacać swój dług.  

ZOBACZ ZDJĘCIA:

dług
unsplash.com

Staraj się na bieżąco kontrolować swoje wydatki i długi.

dług
unsplash.com

Oddawaj pieniądze, kiedy tylko masz taką możliwość. 

dług
unsplash.com

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, spróbuj skontaktować się z doradcą finansowym.

ZOBACZ TEŻ:

 1. Chore podwyżki za wywóz śmieci. Masz rodzinę? Zapłacisz dodatkowo 1728 złotych
 2. Nie żyje aktor „Kogla mogla”. Odszedł nagle, miał 64 lata
 3. Mąż wspierał Dodę podczas rozprawy sądowej z jej byłym narzeczonym. Jaki zapadł wyrok?
 4. Bolesne rozstanie w „Tańcu z Gwiazdami”. Juror show Polsatu po 17 latach rozstał się z partnerką
 5. Ksiądz zażądał od pary młodej dwukrotnie większej stawki za ślub. Powód jest oburzający
 6. 10 faktów o Zbigniewie Wodeckim. Nie każdy o tym wiedział!

źródła: lifehack.org, jakwyjsczdlugow.pl

Poprzedni artykułMartyna Wojciechowska wzięła sekretny ślub? Podróżniczka opublikowała zdjęcie w sukni ślubnej
Następny artykuł10 rzeczy, które powodują raka. Wszyscy dobrze je znamy
Redaktorka działu lifestyle w lelum.pl Studentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji medialnej. Interesuje się literaturą romantyzmu. Pisanie zawsze było jej pasją, którą rozwijała już od dzieciństwa. Dziennikarstwo jest karierą bliską jej sercu, chociaż nie wybrała tego kierunku studiów, by pracować nie tylko nad swoim warsztatem pisarskim, ale i pogłębiać miłość do Juliusza Słowackiego