Gwałt to jedno z najpoważniejszych wykroczeń, jakiego można się dopuścić. W wielu krajach jest traktowany niemal jak przestępstwo najwyższego stopnia. W Polsce kara za popełnienie gwałtu może wydawać się surowa, jednak wielu sprawców nigdy nie zostaje pociągniętych do odpowiedzialności. 

Kara za dopuszczenie się gwałtu powinna być wysoka, zgadzacie się? Wielu ludzi twierdzi, że dotychczasowa wysokość kary jest niewystarczająca względem brutalności występku. Myślisz, że powinna być wyższa?

Kara za gwałt lub jego usiłowanie powinna być wyższa?

Zgodnie z art. 197 polskiego kodeksu karnego osoba dopuszczająca się gwałtu podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Liczby popełnionych tego typu czynów, jakie odnotował portal statystyki.policja.pl, są zatrważające. Ostatnia pochodzi z 2017 roku, kiedy to liczba stwierdzonych przestępstw wyniosła 1262, z kolei widniejąca liczba postępowań wszczętych to 2486. Przyczyny gwałtów są różne, jednak nie zmienia to faktu, że każdy popełniony tego typu czyn przekracza wszelkie granice człowieczeństwa.

Na portalu niebieskalinia.pl można przeczytać, że przeprowadzone zostały badania, w wyniku których wystosowano wniosek, iż najczęściej dochodzi do gwałtów w domach, a sprawcami są mężowie, partnerzy lub znajomi ofiar.

Istotny jest fakt, że kobieta musi dokładnie opisać sytuację, w jakiej doszło do przestępstwa. Natomiast jeśli dochodzi do sytuacji, że znajduje się ona pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających sprawa komplikuje się na jej niekorzyść. Myślicie, że kary za gwałt lub usiłowanie powinny być wyższe?

Gdzie zwrócić się po pomoc jeśli kobieta zostanie zgwałcona?

Przede wszystkim należy udać się do lekarza specjalisty. Ginekolog będzie tutaj najważniejszą i najrozsądniejszą opcją, czy nie doszło do zmian wewnętrznych lub uszkodzeń narządów rozrodczych. Nieodzowna również jest pomoc psychologa. Kobiety, które doświadczyły gwałtu, często nie mogą się pozbierać psychicznie, dlatego warto poszukać pomocy u człowieka, który może pomóc odbudować psychikę.

Kwestie formalne należy załatwiać z policją. Funkcjonariusze są odpowiedzialni za ustalenie przyczyny gwałtu oraz okoliczności, w jakich on się wydarzył. Bez odpowiednich zeznań, wyjaśnienie sprawy może okazać się bardzo trudne.

Poprzedni artykułUważasz, że rodzice powinni rozliczać się z wydawania 500 plus?
Następny artykułDaniel Martyniuk pokazał twarz córki. Laura jest jego kopią, podobieństwo widać na pierwszy rzut oka
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl