Kiedy wypadają Andrzejki? Ta data ma podwójne znaczenie dla Polaków
Z pewnością wielu ludzi chciałoby znać swoja przyszłość. Niektórzy wiedzeni ciekawością udają się do wróżek i proszą, aby sprawdziły w kartach, co ich czeka. Nie ważne czy dla kogoś to tylko zabawa, czy też poważna sprawa, z wróżbami kojarzy się zwłaszcza jeden konkretny dzień w roku, czyli Andrzejki. To nie tylko polska tradycja. Kiedy wypadają w tym roku?
Wtedy rozpoczęła się tradycja związana z Andrzejkami
Andrzejki kojarzą się najczęściej z wieczorem wróżb. Pierwsza polska wzmianka literacka o zwyczajach z tym związanych pojawiła się w XVI wieku. Święty Andrzej, od którego wzięła nazwę ta tradycja, jest patronem małżeństw, być może właśnie stąd też wiele zwyczajów związanych z andrzejkami ma charakter matrymonialny. Historia związana z wróżbami nie jest do końca znana. Niektóre źródła podają, że narodziła się jeszcze w starożytnej Grecji. Inne natomiast wskazują czasy kultu starogermańskiego boga Frejra, który był bóstwem miłości i płodności.
Zwyczaje andrzejkowe były kiedyś traktowane bardzo poważnie. Na początku wróżby były wykonywane indywidualnie. Później panny na wydaniu gromadziły się razem, ostatecznie jednak tradycja przerodziła się w niezobowiązującą zabawę dla wszystkich. W jaki dzień Andrzejki wypadają w tym roku?
Najpopularniejsze tradycje andrzejkowe
Obecnie Andrzejki to okazja do wesołej zabawy. Dla wierzących w Polsce to ostatni moment do wzięcia udziału w hucznej imprezie , ponieważ zaraz potem rozpoczyna się czterotygodniowy adwent.
Jedną z popularniejszych wróżb andrzejkowych jest wylewanie roztopionego wosku przez klucz do zimnej wody. Z powstałego kształtu odczytuje się informacje dotyczące przyszłej drugiej połówki, jej imię wygląd itd. Inną często spotykaną zabawą jest wyścig butów. Osoby zdejmują buty i ustawiają je obok siebie w kierunku wyjścia z pokoju. Osoba, której obuwie pierwsze znajdzie się za drzwiami, pierwsza wstąpi w związek małżeński.
Podobnych propozycji jest znacznie więcej. Obecnie ludzie nie podchodzą do nich już tak zobowiązująco jak niegdyś. Andrzejki są jednak dobrym pretekstem do wyjścia na miasto lub zorganizowania tematycznej imprezy w domu.
W tym roku wtedy przypada data Andrzejek
Andrzejki w Polsce obchodzi się w nocy z 29 na 30 listopada. W tym roku ostatnim dniem na huczne imprezy przed rozpoczęciem adwentu jest piątek. Obecne tradycje andrzejkowe to pozostałości po ludowych obrzędach. Wtedy mogły uczestniczyć w nich tylko panny na wydaniu. Mężczyźni mieli surowy zakaz brania udziału w takich praktykach, dla nich przeznaczony był inny dzień, w nocy z 24 na 25 listopada , czyli tak zwane Katarzynki.
Teraz andrzejki to zabawa dla każdego. Oczywiście chyba już mało kto bierze na poważnie wynik wróżb, dostarczają natomiast wiele śmiechu. Warto też przed datą Andrzejek zapoznać się z propozycjami imprez odbywających się w mieście, w którym mieszkamy lub samemu coś zorganizować.