Nowy wolny dzień od pracy. Wierzący już zacierają ręce. Co z ateistami?
2024 powoli dobiega końca. Ten rok będzie o jeden dzień dłuższy, ponieważ jest przestępny. Kalendarz świąt w tym roku obejmuje 13 uroczystości, które są ustawowo wolne od pracy. Przed nami jeszcze obchody 4 z nich. Być może w przyszłości będzie ich więcej. Minister planuje dodanie jeszcze jednej pozycji do listy. O jaki dzień chodzi?
Minister bierze to pod uwagę
Większość świąt, które ustawowo są wolne od pracy w 2024 roku, już się odbyło. Zostały jeszcze cztery uroczystości. Najbliższa to dzień Wszystkich Świętych, wypadający w piątek, 1 listopada. 11 listopada obchodzimy natomiast Narodowe Święto Niepodległości. Wolne są również środa i czwartek 25 i 26 grudnia, czyli święta Bożego Narodzenia.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej — Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała projekt ustawy, który ma dodać do spisu wszystkich dni wolnych od pracy jeszcze jedną uroczystość. Istnieją ku temu konkretne przesłanki. Sam pomysł pojawił się już dawno. Być może w końcu uda się go zrealizować.
Jaka pogoda będzie we Wszystkich Świętych? Prognoza na 1 i 2 listopada nie pozostawia złudzeń. "Znowu?" Krzysztof Jackowski aż złapał się za głowę. Miał wizję, dojdzie do ostateczności?Będzie kolejny dzień wolny od pracy
Projekt ustawy w sprawie kolejnego wolnego dnia ma złożyć klub Lewicy. PSL już dwukrotnie to proponował, pierwszy raz w 2016 roku. Parlamentarzyści ponownie zbadają temat. Być może sprawa w końcu doczeka się finału.
Chodzi o Wigilię. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wspomniała o tym projekcie na antenie radia TOK FM.
Dobrze byłoby, aby prawo nadążało za rzeczywistością, urealnijmy to prawo. Dzięki wolnemu od pracy w Wigilię, każdy będzie mógł się przygotować do świąt. Ucieszą się rodziny wierzące i niewierzące.
Ludowcy już jakiś czas temu składali petycję do Senatu z tym postulatem. Według propozycji Wigilia miałaby być dniem wolnym od pracy zamiast święta Trzech Króli. O sprawie robi się coraz głośniej. Padają kolejne argumenty.
Są konkretne przesłani aby Wigilia była dniem wolnym od pracy
PSL dwukrotnie proponował skrócenie czasu pracy w Wigilię oraz w Wielki Piątek. Proponowany projekt ustawy ma pójść o krok dalej. Chodzi o to, żeby wyjść naprzeciw potrzebom pracowników i przystosować prawne regulacje do stanu faktycznego. 24 grudnia wiele osób bierze urlopy, często na żądanie co czasami prowadzi do konfliktów w zakałach pracy, bo niestety nie wszyscy wnioskujący mogą otrzymać wtedy wolne.
Wigilia jest dniem wolnym w 11 krajach europejskich. W Polsce ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, choć być może można spodziewać się zmiany w najbliższej przyszłości jeśli rząd zdecyduje się przyjąć ustawę.