Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Ile zarabiają księża w Polsce? Wiele obywatelek i obywateli nie ma pojęcia, o jakich kwotach mówimy
Oktawian Góral
Oktawian Góral 14.11.2020 10:54

Ile zarabiają księża w Polsce? Wiele obywatelek i obywateli nie ma pojęcia, o jakich kwotach mówimy

księża
Fot. Norbert Staudt z Pixabay

Zastanawiasz się, ile zarabiają księża? Znamy odpowiedź na to pytanie. Okazuje się, że wierni nie szczędzą pieniędzy. Swoje dokłada też państwo. Przeciętna parafia „z tacy” potrafi wyciągnąć nawet 50 tysięcy złotych miesięcznie.

Kościół w Polsce jest sowicie wspierany z budżetu państwa. Jak wykazują najnowsze dane, na które powołuje się Super Express, Fundusz Kościelny otrzymał wsparcie w wysokości 176 milionów złotych. Jest to jednak zaledwie kropla w morzu kościelnych dochodów. Lwia część majątku pochodzi z datków od wiernych, czyli tzw. tacy.

Ile zarabia ksiądz?

Kościół katolicki jako instytucja jest niewyobrażalnie bogaty. Jak to się jednak przekłada na zarobki duchownych? Ile dostają za swoją posługę księża? Wyliczenia przeprowadził Super Express. Wynika z nich, że bycie duchownym to naprawdę niezła fucha, która pozwala dorobić się sporego majątku.

Portal przyjął na podstawie danych z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, że mamy w Polsce 16,6 mln regularnie odwiedzających świątynie katolików. Przeciętnie każdy z nich daje na tacę nieco ponad 360 zł rocznie, czyli około 30 złotych miesięcznie.

Bogaci księża

ISKK podaje w swoim raporcie, że na terenie Polski funkcjonuje ponad 10 tys. parafii, a każda zatrudnia statystycznie 2 duchownych. Przeciętna parafia to także 1660 wiernych. SE łącząc dane podane przez kościelnych statystyków, dochodzi do wniosku, że przeciętny zysk generowany przez księdza to aż 25 tysięcy złotych. Czy na taką wypłatę może liczyć ksiądz?

Zdaje się, że wyliczenia Super Expresu są poprawne, jednak przypisywanie tak ogromnych wypłat księżom jest poważnym nadużyciem. Pamiętać trzeba o tym, że parafie muszą część dochodów z tacy przeznaczać na kurie oraz na Watykan. Ponadto część zebranych od wiernych pieniędzy trafia na utrzymanie świątyń, remonty, ogrzewanie, czy wynagrodzenie pracowników świeckich, takich jak np. organiści, czy sprzątacze. Więcej na ten temat znajdziecie w tym artykule. Mimo tych wszystkich „potrąceń” z tacy, wątpliwości nie ulega to, że bycie księdzem jest finansowo opłacalne, a osoby wykonujące ten zawód nie mogą powiedzieć, że wiedzie im się źle.

źródło: superbiz.se.pl, iskk.pl

Powiązane
Jarosław Boberek, Natalia Kukulska, Zbigniew Zamachowski
Czyim głosem mówią te postaci z bajek? Tylko mistrzowie dopasują powyżej 5!