Lelum.pl Dzieje się Lepiej usiądźcie. To ten zmysł jako ostatni stracimy przed śmiercią. Zdumiewające odkrycie naukowców
fot. CanvaPro

Lepiej usiądźcie. To ten zmysł jako ostatni stracimy przed śmiercią. Zdumiewające odkrycie naukowców

9 stycznia 2024
Autor tekstu: Michał Fitz

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej podzielili się szokującymi wynikami badań dotyczącymi naszej śmierci. Kolejny raz ich uwaga skupiła się na sprawdzeniu, jakie sygnały rejestruje nasz mózg podczas ostatnich chwil naszego życia. Choć wielu z nas, ma nadzieję, że rozmowa z umierającymi bliskimi ma sens, to dopiero teraz możemy mieć pewność.

Ostatni zmysł. Czy wiesz, który zmysł tracimy jako ostatni?

Eksperci podczas badań odkryli, że w chwili śmierci nasz mózg nadal rejestruje docierające do nas sygnały. Jednym z ostatnich zmysłów, które tracimy przed śmiercią, jest słuch. To zaskakujące odkrycie potwierdza zalecenia lekarzy, którzy radzą bliskim rozmawiać z umierającym.

Okazuje się, że ostatnia rozmowa przed śmiercią może mieć sens. Zgodnie z przedstawionymi badaniami mimo braku reakcji ciała, nasz mózg doskonale słyszy otaczające nas dźwięki.

Łukasz Nowicki zrzucił ubrania i poszedł na całość. Wszystkich trzęsie od samego patrzenia
Ksiądz zdradził, co Izabella Cywińska robiła tuż przed śmiercią. Ludzie z trudem powstrzymywali łzy. Poruszające słowa na pogrzebie

Jak przeprowadzono badania? Skąd wiadomo, że nasz mózg nadal słyszy?

30 osób wzięło udział w uniwersyteckim badaniu, które pomogło ustalić, który zmysł jako ostatni tracimy przed śmiercią. W śród badanych 17 osób stanowiła grupa kontrolna. Ci zdrowi i reagujący uczestnicy badania mieli za zadanie policzyć, w ilu puszczonych przez naukowców piosenkach zaobserwowali zmianę w głośności dźwięku.

Pozostałe dwie grupy badanych to pacjenci hospicjum. 8 osób to osoby pozostające stale w kontakcie z otoczeniem, pozostałe 5 to pacjenci, którzy na co dzień nie reagują na bodźce zewnętrzne. Wyniki eksperymentu pokazały, że aktywność mózgu wśród różnych grup badanych nie różni się znacząco od siebie.

Przedstawiliśmy dowody na to, że co najmniej kilku umierających pacjentów hospicjów, gdy nie są w stanie zareagować na bodźce werbalne ze strony rodziny lub opiekunów, wydaje się jednak słyszeć i odpowiadać neuronowo na sekwencje prostych bodźców słuchowych - przedstawia w wynikach badania profesor Lawrence Ward - autor badania.

Śmierć bliskiej osoby to trudna chwila. Rozmowa przed śmiercią jest ważna

Śmierć najbliższych to moment niezwykle emocjonalny dla każdego z nas. Najczęściej nie jesteśmy w stanie przygotować się na jej nadejście. Czasem śmierć przychodzi nagle, ale znacznie częściej jest to powolny proces , w którym towarzyszymy bliskiej nam osobie. Wiele osób zastanawia się do dziś czy osoba, która odchodzi, nas słyszy.

Badania przeprowadzone przez naukowców udowadniają, że rozmowa w takiej chwili ma sens. Nasze słowa docierają do naszych bliskich nawet wtedy, gdy nie są w stanie nam już odpowiedzieć.

Źródło: Webniusy

Liliana Komorowska w żałobie. Najboleśniejsza ze strat aktorki. Od czterech lat bardzo cierpiał
Seniorka bała się wyjść z domu. Aż chce się płakać po tym, co dla niej zrobili. Na zakupach się nie skończyło
Obserwuj nas w
autor
Michał Fitz

Geodeta z wykształcenia, z pasji dziennikarz. Interesuję się piłką nożną, muzyką i wszystkim, co jest w stanie mnie rozbawić. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy