Minister edukacji Przemysław Czarnek był gościem porannej audycji Programu I Polskiego Radia. Podczas rozmowy poinformował o planach rządu dotyczących powrotu do szkół. Jego zdaniem, jako pierwsi do nauczania stacjonarnego powinni wrócić uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Zakomunikował także, że jednym z branych pod uwagę wariantów jest poddanie badaniu przesiewowemu nauczycieli, aby zapewnić im, a także i uczniom maksymalne bezpieczeństwo.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są plany rządu wobec nauczycieli
  • Kto jako pierwszy ma wrócić do nauczania stacjonarnego
  • Czy szczepienia będą obowiązkowe

Minister edukacji przedstawił plany rządu w sprawie stopniowego przywracania nauczania stacjonarnego. Z uwagi na to, że zdrowie uczniów i nauczycieli, jest najważniejsze, przed oficjalnym ogłoszeniem powrotu do szkół, planują wykonać badania przesiewowe wobec nauczycieli.

Minister edukacji o planach powrotu do szkół

Przemysław Czarnek poinformował, że w przypadku utrzymywania się obecnego poziomu zakażeń koronawirusem, powrót do szkół uczniów klas od I-III, jest możliwy. W dalszym ciągu nie są to oficjalne informacje, jednak minister edukacji przedstawił sprecyzowane plany rządu.

Po pierwsze dlatego, że sytuacja pandemii koronawirusa, jeśli by się utrzymywała na poziomie, który widzimy dzisiaj […], na poziomie ok. 10 tys. czy poniżej 10 tys. zakażeń dziennie, to pewnie byłyby to okoliczności, w których możemy zadecydować o powrocie do szkół klas I-III – mówił Przemysław Czarnek.

Dodatkowo uznał, że nauka zdalna najmłodszych uczniów przynosi najmniejsze efekty, dodając, że ich powrót do szkół będzie możliwy w szczególnym reżimie sanitarnym.

[…] taki sposób, ażeby te klasy, dzieci z tych klas i nauczyciele nie spotykali się w szkole – szkoły są dość duże, niekiedy bardzo duże, więc jest możliwość […] rozmieszczenia tak tych zajęć w szkole, żeby nie było kontaktu pomiędzy poszczególnymi grupami, co zmniejsza prawdopodobieństwo transmisji koronawirusa – powiedział Przemysław Czarnek.

Rząd planuje badania nauczycieli

Co ciekawe, minister edukacji zaznaczył, że tak długo zapowiadane szczepienia nie będą obowiązkowe. Przypomnijmy, że minister zdrowia Adam Niedzielski jakiś czas temu zapowiedział, że rząd planuje zaszczepienie całej dorosłej populacji w Polsce.

Szczepienia jak wiemy, będą dobrowolne, nie będziemy w żaden sposób nakładać jakiegokolwiek obowiązku – dodawał.

Następnie zapowiedział, że w planach istnieją warianty przygotowań nauczycieli do badania przesiewowego przed powrotem do szkół, co byłoby jednym z niezbędnych elementów wznowienia nauki stacjonarnej.

Dlatego przygotowujemy również wariant badania przesiewowego nauczycieli, rozmawiamy o tym ze związkowcami, nauczycielami, po to, żeby jeszcze przed powrotem ta grupa nauczycieli, która by wracała do szkoły, była poddana badaniom na obecność koronawirusa, tak żeby również nauczyciele sami byli pewni co do swojego zdrowia i co do tego, że w tym środowisku nauczycielskim nie będą się wzajemnie zarażać – zdradza minister edukacji.

Jak oceniacie ten pomysł rządu?

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: polsatnews.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl