Minister Edukacji Narodowej Przemysław Czarnek był gościem dzisiejszego porannego programu na antenie Radia Gdańsk. Podczas rozmowy z dziennikarką Olgą Zielińską padło kilka pytań na temat egzaminów ósmoklasisty oraz matur w dobie pandemii, a także zmniejszeniu na nich zakresu wiedzy – To jest odpowiedź na jasne i logiczne postulaty środowisk nauczycielskich, uczniowskich i rodziców – mówił szef resortu edukacji.

Nie zabrakło także pytań na temat kanonu lektur. Co więcej, Minister Edukacji powiedział, że w przeciągu kilku miesięcy w 2020 roku rząd przeznaczył kwotę miliarda złotych na informatyzację szkół. Te i wiele innych ważnych kwestii poruszył podczas dzisiejszego wywiadu dla Radia Gdańsk.

Minister Edukacji egzamin ósmoklasisty i matura

Minister Edukacji Narodowej Przemysław Czarnek gościł na antenie Radia Gdańsk dnia 20 listopada 2020 roku. Podczas rozmowy z Olgą Zielińską wypowiedział się m.in. na temat inwestycji w polską oświatę oraz egzaminów ósmoklasisty i matury.

– W ciągu kilku miesięcy tego roku rząd przeznaczył miliard złotych na informatyzację szkół i placówek oświatowych. W tej kwocie jest 300 mln, które przekazujemy do samorządów na refundację kosztów informatycznych, które ponoszą nauczyciele pracujący zdalnie – zaznacza Przemysław Czarnek.

Zapytany o zmniejszenie zakresu wiedzy na maturach i egzaminach ósmoklasisty odpowiedział.

– To jest odpowiedź na jasne i logiczne postulaty środowisk nauczycielskich, uczniowskich i rodziców […]  Dzisiejsi 8-klasiści i maturzyści to są uczniowie z roczników, które najpierw nie były w trybie stacjonarnym przez cały okres strajku nauczycieli, później wiosenna pandemia i początki nauczania zdalnego, a teraz znów nauczanie zdalne – stwierdził szef resortu edukacji.

  1. Już są w Biedronce, wiele Polek na nie czekało. Wystarczy jedno dotknięcie, by komfort życia niesamowicie się podniósł
  2. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło. Ogromna zmiana obowiązuje od dzisiaj, chodzi o wizyty u lekarzy
  3. Groźny wypadek nowego chłopaka Haliny Mlynkovej. Na miejscu straż pożarna i policja

Minister Edukacji lektury

Minister Edukacji Przemysław Czarnek zapytany o kanon lektur powiedział:

– Są obszary, w których widzę dużą pustkę. Choćby dziedzictwo wielkiej myśli filozoficznej i społecznej Jana Pawła II. Mamy mnóstwo pomników, ale świadomość jego wielkiej myśli jest na bardzo niskim poziomie. Jedna lektura i to we fragmentach – zaznacza szef resortu edukacji.

Dziennikarka Olga Zielińska zadała także pytanie na temat podręczników do historii oraz informacji w nich zawartych. Minister Edukacji uznał, że są w trakcie weryfikacji podręczników, a także ich przygotowywaniem.

– Jesteśmy tuż przed weryfikacją podręczników do historii dla klas III szkół ponadpodstawowych i przygotowywaniem podręczników do klasy IV jeszcze bardziej istotnej z punktu widzenia świadomości uczniów nt. wydarzeń, które były kluczowe dla naszej historii – mówił Przemysław Czarnek.

Szef resortu edukacji zaznaczył również, że do 27 listopada nauczyciele mogą zgłaszać swoje ewentualne uwagi dotyczące ograniczonych podstaw programowych.

– Od dzisiaj dostępne są do konsultacji ograniczone podstawy programowe. Do 27 listopada wszyscy nauczyciele będą mogli się z tym zapoznać i zgłosić swoje uwagi. Następnie będziemy mogli wydać w połowie grudnia ostateczne rozporządzenie o egzaminach w 2021 – informuje Minister Edukacji.

Przypomnijmy, że wczoraj Przemysław Czarnek wydał oficjalne oświadczenie w sprawie egzaminów ósmoklasisty i matur w 2021 roku. Uczniów czekają spore zmiany.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Pilny komunikat wodociągów. Dodają podchloryn sodu do wody. Badania wykryły bakterie coli
  2. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  3. Choroba odcisnęła na nim piętno, nowe zdjęcie Witolda Paszta zaniepokoiło fanów. „Wirus odebrał mi siłę, oddech i parę kilogramów”
  4. Media obiegły informacje o rzekomym zdjęciu Dody całującej się z przystojnym blondynem. Mężczyzna wyznał jej miłość, już zablokował swoje konto
  5. Figura pokazała obłędnie piękną córkę. Na najnowszym zdjęciu pozują tuż po niesamowitej metamorfozie
  6. Bichon frise był świeżo po wizycie u fryzjera. Właścicielka zamarła, gdy zobaczyła, że pies jest cały niebieski
  7. Z ostatniej chwili. Reprezentant Polski kończy karierę. Był wielką legendą, dziękujemy za wszystko

Źródło: twitter.com

Poprzedni artykułŚwierzyński o 10 tysiącach pensji: ”Ja za takie pieniądze nie będę pracował”
Następny artykuł63-letnia Ewa Kasprzyk przekazała wspaniałą nowinę. Aktorka się zaręczyła „Zastanawiałam się, czy powiedzieć, ale powiem”
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl