Nabożeństwo kościelne we Francji i Austrii zostało wstrzymane ze względu na pandemię koronawirusa. Jest to efekt nowo wprowadzonych restrykcji przez rządy tamtejszych państw. Austriacka minister Susanne Raab poinformowała, że 16 kościołów i związków wyznaniowych zgodziło się na wstrzymanie nabożeństw co najmniej do 6 grudnia. Z kolei Francuzi wybiorą się do kościołów dopiero w drugiej połowie ostatniego miesiąca w roku. Czy Polska powinna pójść ich śladem?

Z uwagi na drastycznie wzrastające tempo zakażeń koronawirusem, w tamtejszych krajach nabożeństwo kościelne zostało odwołane. Austriacka minister ds. wyznaniowych poinformowała, że obiekty sakralne będą otwarte tylko dla osób zmawiających modlitwy osobiste.

Z kolei we Francji pod koniec listopada lub na początku grudnia pojawi się raport sanitarny na temat sytuacji pandemicznej w kraju.

Kościoły w Austrii i Francji

Portal tvn24.pl poinformował, że rząd austriacki zdecydował o wstrzymaniu nabożeństw. Jest to efekt nowych obostrzeń, o których poinformowała w poniedziałek 16 listopada 2020 roku tamtejsza minister, do której kompetencji należą kwestie wyznaniowe Susanne Raab.

– 16 działających w Austrii Kościołów i związków wyznaniowych uzgodniło, że w związku z pandemią koronawirusa wstrzymują od wtorku na razie do 6 grudnia publiczne nabożeństwa – cytuje słowa minister Susanne Raab serwis tvn24.pl.

Niniejsze porozumienie miało zostać wynegocjowane podczas trwającej wideokonferencji z tamtejszymi przedstawicielami prawnie uznanych wspólnot religijnych. Pani minister podziękowała jednocześnie wszystkim Kościołom i związkom wyznaniowym za współpracę w tej sprawie.

Z kolei rząd francuski zdecydował, że tamtejsze nabożeństwa zostaną wstrzymane co najmniej do połowy grudnia. Podobnie jak w Austrii decyzja ta zapadła w poniedziałek 16 listopada. Premier Francji Jean Castex wraz z szefem MSW Geraldem Darmianinem mieli rozmawiać na ten temat z episkopatem.

Biskupi francuscy mieli być przeciwni tej decyzji i próbować przekonać premiera Francji i szefa MSW do załagodzenia restrykcji. Pod koniec listopada i na początku grudnia mają pojawić się raporty sanitarne na temat sytuacji pandemicznej w kraju.

Jeśli ulegnie ona poprawie, rząd francuski będzie mógł przedstawić wówczas protokół sanitarny dla miejsc kultu. Jak donosi tvn24.pl, w niedzielę 15 listopada setki francuskich katolików miało zebrać się pod tamtejszymi świątyniami w celu modlitwy o ich otwarcie.

  1. Zenek Martyniuk już nie mógł dłużej. Nagle podjął decyzję, chyba nikt nie przypuszczał, że dokona czegoś podobnego wobec syna
  2. Z samego rana pojawił się komunikat Ministerstwa Zdrowia. Wiadomość dla wszystkich Polaków
  3. Partner podał jej dziecko. Kiedy kobieta zobaczyła noworodka, zdębiała. Nie mogła wydusić słowa

Czy w Polsce można wybrać się na nabożeństwo?

W Polsce można uczestniczyć w nabożeństwie. Należy pamiętać jednak o obowiązujących restrykcjach. Najnowsze obostrzenia trwające od 7 listopada 2020 roku, głoszą, że w kościele może znajdować się jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Należy pamiętać także o zachowywaniu minimalnego dystansu społecznego, który wynosi 1,5 metra, a także zasłanianiu ust i nosa za pomocą maseczki ochronnej lub przyłbicy.

Jeżeli nabożeństwo odbywa się na zewnątrz, wówczas obowiązują restrykcje podobne tym w świątyni.

Czy Polska powinna pójść śladami Austrii i Francji? Od początku trwania pandemii trwają debaty na temat zamykania kościołów w naszym kraju. Jakie rozwiązanie według Was będzie odpowiednie?

ZOBACZ TEŻ:

  1. Narodowa kwarantanna wciąż prawdopodobna? Warszawa na krawędzi, minister ostrzega
  2. Monstrualny potwór nagle wyszedł z wody. Ludzie zamarli, mamy nagranie, tylko dla odważnych
  3. Jak wyglądała Blanka Lipińska przed operacjami? Fani nie mogą uwierzyć własnym oczom, gigantyczna zmiana
  4. Znów zatrzasnęłaś kluczyki w samochodzie? Trick na otwarcie auta w 30 sekund
  5. Astrolodzy ustalili, który znak zodiaku jest szczególnie wyjątkowy. Mają pewność „Jedyny w swoim rodzaju”
  6. Dramat. W czerwonym worku znaleźli małe stworzenia. Jedno nie przeżyło
  7. Zbigniew Boniek przekazał porażającą wiadomość. Nie żyje legenda reprezentacji Polski, grał na mundialu

Źródło: tvn24.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl