Nie żyje Stanisław Zięba. Wybitny Polak, osobowość, która wniosła wielkie zmiany do przestrzeni kulturalnej w Polsce i na świecie. O jego śmierci poinformował Teatr Wielki w Warszawie. Stanisław Zięba zmarł 20 lipca, po ciężkiej chorobie.

Nie żyje Stanisław Zięba, reżyser świateł, twórca tego zawodu w Polsce, wybitna osobowość. Był odpowiedzialny za oświetlenie do 500 przedstawień. Wniósł zupełnie nową jakość w wizualizacji sceny teatralnej i operowej. Pracował w najlepszych teatrach w Polsce i na świecie. 

Nie żyje Stanisław Zięba

-Miałem wrażenie, że wypełniał sobą cały teatr, sale prób, sceny. Łączył te światy oraz, co może najważniejsze, łączył kolejne pokolenia liderów tego teatru, kierujących zespołami administracji, spraw technicznych czy kreacji artystycznej. Dla mnie jako dyrektora zawsze był wsparciem moralnym i profesjonalnym. Był pięknym człowiekiemnapisał Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, czytamy na teatrwielki.pl.

Dyrektor Dąbrowski zaznacza także, że Stanisław Zięba był pierwszym w Polsce realizatorem świateł, a swoją karierę rozpoczął w 1954 roku w Operze Warszawskiej:

To piękna postać – technik teatralny, specjalista od oświetlenia, a równocześnie artysta, który jako jeden z pierwszych w świecie polskiego teatru zaczął współkreować artystyczną rzeczywistość sceny.

 1. Porażające sceny na pogrzebie Andrzeja Strzeleckiego. Nikt się nie spodziewał
 2. Marta Kaczyńska pokazała zdjęcie psa, ale wszyscy patrzyli tylko na jej ścianę. Niesłychane, co sobie powiesiła
 3. Cios poniżej pasa. Krystyna Pawłowicz okrutnie zakpiła z urody swojej politycznej przeciwniczki, przypominamy

Stanisław Zięba – Teatr Wielki

Stanisław Zięba był związany z Teatrem Wielkim – Operą Narodową od samego początku. Gdy w 1965 roku budynek opery podniesiono z ruin i przywrócono do przedwojennej funkcji, w Polsce zaczęła powstawać nowa, bardzo nowoczesna scena, której to właśnie Zięba był prężnym współtwórcą. 

-Staszku, żegnamy Cię z wielkim smutkiem – napisał dyrektor Dąbrowski na stronie teatrwielki.pl.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach dn. 28 lipca 2020 roku, następnie nastąpi odprowadzenie Zmarłego do grobu rodzinnego. Niestety, to niejedyne smutne doniesienia. Zmarł wybitny Polak, mistrz, smutna wiadomość obiegła media. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

 

ZOBACZ TEŻ:

 1. Kołobrzeskie ogórki kiszone lepsze od tradycyjnych? Sekretem jest jeden tajemniczy składnik
 2. Wyjawili nowe informacje ws. bonu turystycznego. Padła data, która ucieszy Polaków
 3. Już pewne, nowa, ważna zmiana przepisów. Dotyczy prawa jazdy Polaków
 4. Michał Szpak oskarżony o najgorsze. Pokazał, co napisała pod jego zdjęciem jedna z gazet
 5. Co dalej z Rafałem Trzaskowskim? Właśnie padły mocne słowa, wszystko już jasne
 6. Po 20 latach małżeństwa Natalia Kukulska wyjawiła dobitną prawdę. Fani mają oczy pełne łez, nie mieli pojęcia
 7. Sąd Najwyższy za samotnymi rodzicami. Mogą skorzystać ze specjalnej ulgi
 8. Rząd znosi kolejne obostrzenia. Decyzja ma umożliwić organizację zaprzysiężenia Andrzeja Dudy
 9. Cios poniżej pasa. Krystyna Pawłowicz okrutnie zakpiła z urody swojej politycznej przeciwniczki, przypominamy

Źródło: teatrwielki.pl

 

Poprzedni artykułWystarczy spojrzeć na język, by wykryć groźne choroby. Mało kto zdaje sobie sprawę, rozpoznanie może uratować życie
Następny artykułGIS pilnie wycofuje ser ze sklepów. Jeśli go masz, natychmiast się go pozbądź, jest groźny
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl