Lelum.pl

fot. Lukasz2, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons, KAPiF

Niezwykły hołd dla Marii Czubaszek. Zaskakujące sceny przy grobie, skomentował je sam ksiądz

6 Lutego 2023

Autor tekstu:

Aleksandra Gadzińska

Fani tęsknią za humorem i nietuzinkową osobowością polskiej satyryczki. Nieżyjąca od blisko 7 lat Maria Czubaszek wciąż otrzymuje wyrazy hołdu — zaskakujące i nietypowe jak ona sama. Ludzie palą nad jej grobem, wszędzie walają się paczki po papierosach. Głos w sprawie zabrał ksiądz.

Proboszcz warszawskiej diecezji skomentował zachowanie odwiedzających, zwrócił uwagę na jedną rzecz. 

Maria Czubaszek odeszła blisko 7 lat temu. Tak wygląda jej grób

12 maja minie 7 lat, odkąd polska scena straciła swoją ikonę. Maria Czubaszek pozostawiła po sobie wyrwę w kulturowym sercu kraju. Wiele osób do dziś wspomina jej bezkompromisowe, pełne humoru i dystansu wypowiedzi i lubi wracać do jej występów. 

Kultowa stała się jej miłość do papierosów. Jeszcze w 2015 roku na łamach Onetu przyznała, że nie wyobraża sobie dnia bez wypalenia trzech paczek. Żartowała, że gdyby nagle, po 60 latach zrezygnowała z nałogu, jej organizm dostałby szoku. Została także zapamiętana jako miłośniczka zwierząt… i parówek. 

Cała Polska pogrążyła się w żalu, kiedy media obiegła wieść o jej śmierci. Maria Czubaszek odeszła w wieku 76 lat, a jako przyczynę podano wycieńczenie organizmu oraz komplikacje związane z funkcjonowaniem układu krążenia. 

Spoczęła na warszawskich Powązkach Wojskowych. 5 lat później u jej boku złożono ukochanego męża, Wojciecha Karolaka. I choć od tego czasu minęły lata, na grobie wciąż pojawiają się kwiaty, znicze, a także rozmaite “ozdoby” - Nie ma wątpliwości, że grób Marii Czubaszek jest jednym z najbardziej osobliwych. 

Margaret

Margaret wzięła ślub, ale męża nie ma. Podjęła zdumiewającą decyzję

CZYTAJ DALEJ

Ludzie palą nad grobem Marii Czubaszek, zostawiają nietypowe "wota"

Życiowe miłostki Marii Czubaszek na stałe zapisały się w polskiej popkulturze. Ci, którzy po raz pierwszy odwiedzają grób legendarnej gwiazdy mogą przeżyć niemały szok. Portal Pomponik przekazuje, że pomnik już od 7 lat zdobią nietypowe “wota”. 

Odwiedzający miejsce spoczynku artystki — fani, przyjaciele, wieloletni współpracownicy —wspólnie celebrują jej pamięć, wypalając uwielbiane przez nią papierosy. Jak przekazuje “Fakt”, nawet w dniu jej pogrzebu żałobnicy dopełnili tego niezdrowego, lecz jakże wymownego rytuału. 

To jednak nie wszystko — puste paczki po nikotynowych (nie)przyjaciołach wypadają spomiędzy wazonów, kwiatów i innych dekoracji, a na grobie nierzadko pojawiają się także… parówki. Wielbiciele doskonale pamiętają, jak Maria Czubaszek ostentacyjnie dawała upust swoim małym, kulinarnym upodobaniom.  

Grób Marii Czubaszek przyciąga uwagę. Ksiądz komentuje zachowanie odwiedzających

Nie da się ukryć, że miejsce ostatniego spoczynku ikonicznej satyryczki z daleka rzuca się w oczy i z całą pewnością przywołuje wspomnienia o nieżyjącej — a o to przecież chodzi. Jakie jednak zdanie na ten temat ma duchowieństwo? 

Pomponik zapytał o to proboszcza jednej z warszawskich diecezji. 

- Moim zdaniem jest to pewnego rodzaju hołd. W dniu wszystkich świętych niektórzy wierni polewają piwem nagrobek, co jest kontrowersyjne, ale w moich oczach świadczy o bliskości - przyznaje ksiądz i dodaje, że nie ma nic przeciwko takim praktykom — pod jednym warunkiem. 

- Jeżeli nie jest to nic gorszącego, to jestem na tak - zaznacza. 

Maria Czubaszek (1).jpg

Radosław Liszewski

Radosław Liszewski szczerze o żonie Dorocie. Opowiedział, jak wygląda ich życie

CZYTAJ DALEJ
Kasia Cichopek

Wyrzucą Kasię Cichopek i Macieja Kurzajewskiego z TVP? Zachowali się nie po myśli władz telewizji publicznej

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

maria czubaszekgrób

Podobne artykuły

Plotki i gwiazdy

Edyta Golec, jak bogini. Takiej jej jeszcze nie widzieliśmy, biała suknia, kwiaty we włosach. Fani zachwyceni
Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Druzgocące wyznanie Katarzyny Figury. Prawie nikt nie wiedział, do czego doszło w jej życiu
Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Dagmara Kaźmierska powiedziała, co uważa o Janie Pawle II. Nie przebierała w słowach
Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Nie żyje Warszosław Kmita. Aktor odszedł w wieku 79 lat w wyniku choroby
Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Małgorzata Rozenek wykonała poruszający gest. Wszystko, gdy mówili o żonie Kubackiego
Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Sąsiedzi Dawida Kubackiego pogrążeni w smutku. Zdradzili, co czują
Czytaj więcej >
Aleksandra Gadzińska

Redaktorka Lelum.pl i absolwentka Kultury Japonii PJATK w Warszawie. Koneserka horrorów i filmów klasy B., a ponadto wielka miłośniczka zwierząt. Lubi być tam, gdzie coś się dzieje, choć niekoniecznie w centrum uwagi. Zaczytana w reportażach podróżniczych, zwłaszcza z dalekiej Azji, uwielbia dzielić się ciekawostkami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]