Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Numer PESEL mówi o tobie więcej, niż myślisz. Każda cyfra oznacza co innego
Redaktor Redaktor
Redaktor Redaktor 13.03.2021 17:30

Numer PESEL mówi o tobie więcej, niż myślisz. Każda cyfra oznacza co innego

PESEL
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Numer PESEL jest w Polsce, obok własnego numeru telefonu, najważniejszym ciągiem cyfr, który powinien znać każdy obywatel. Większość z nas wie, co oznaczają jego przednie cyfry, ale niewielu zastanawia to, co mówią o nas kolejne. Warto to sprawdzić.

Wiedzą można popisać się nie tylko w towarzystwie, ale również z niej skorzystać. Warto wiedzieć, co mówią nasze dane.

Co oznaczają kolejne cyfry numeru PESEL?

Numer PESEL zostaje nadany każdemu dziecku urodzonemu w Polsce po zarejestrowaniu go w Urzędzie Stanu Cywilnego. Cudzoziemcy nabywający polskie obywatelstwo mogą go otrzymać wraz z nim i swoim pierwszym polskim dowodem osobistym.

Co jednak jedenastocyfrowy numer PESEL właściwie oznacza? Niesie on w sobie wiele informacji, które pozwalają na pierwszy rzut oka powiedzieć parę rzeczy o danej osobie, nie znając nawet jej imienia i nazwiska.

Pierwsza kwestia, najbardziej znana, dotyczy daty urodzenia. Pierwsze sześć cyfr pokazuje ją w formacie RR-MM-DD, czyli dwie ostatnie cyfry roku urodzenia, miesiąc oraz dzień.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:


Jednak nie u wszystkich osób miesiąc jest tak oczywisty – każdy, kto urodził się po roku 1999, ze względu na pomyłki związane z numerami osób starszych, ma inaczej oznaczony numer miesiąca.

W ich przypadku liczenie w styczniu zaczyna się nie od 01, a od 21 i kończy w grudniu nie na 12, tylko na 32. To działanie może budzić pewne wątpliwości, ale zostało ono wprowadzone ze względu na możliwe pomyłki.

Najbardziej tajemnicza część numeru PESEL. Co oznaczają ostatnie cyfry?

Najbardziej tajemniczą częścią numeru PESEL jest jednak ostatnie pięć cyfr. Mają one dwie funkcje – jedna z nich pokazuje naszą płeć, a druga jest cyfrą kontrolną.

Cały PESEL można podzielić na ciąg liter RRMMDDPPPPK. Sześć pierwszych opisuje naszą datę urodzenia, cztery kolejne – to liczba porządkowa, a na końcu znajduje się właśnie cyfra kontrolna.

W zależności od tego, jak wygląda koniec liczby porządkowej, czy jest on parzysty, czy też nie, można stwierdzić, jakiej płci jest dana osoba. U kobiet cyfra ta powinna być parzysta, u mężczyzn zaś nieparzysta.

Cyfra kontrolna pozwala zaś sprawdzić, czy z numerem jest wszystko w porządku. Pozwala to zapobiegać oszustwom i tworzeniu własnych numerów PESEL. Jak obliczyć cyfrę kontrolną?

Należy pomnożyć kolejne liczby naszego numeru PESEL przez odpowiednie mnożniki: 1-3-7-9-1-3-7-9-1-3. Następnie po przemnożeniu, należy dodać do siebie otrzymane wyniki z zastrzeżeniem, że w wypadku, gdy w wyniku pojawiła się liczba dwucyfrowa, należy dodać jedynie jej ostatnią cyfrę.

Uzyskany wynik należy odjąć od 10. Jeśli wyjdzie nam liczba dwucyfrowa, ponownie należy odjąć jedynie ostatnią cyfrę. Ten wynik da nam liczbę kontrolną w naszym numerze PESEL.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

źródło: [gov.pl]

Tagi: pesel
Powiązane
Czesław Niemen, Kora
Największe przeboje PRL. Jeden z czterech nie pasuje do autora. Zgadniesz który?