Zimne powietrze, mroźny wiatr i suche, rozgrzane powietrze w środku powodują, że usta są suche i napięte. Jak o nie odpowiednio dbać? Jaka pielęgnacja ust zimą jest dla nich najlepsza?

Usta to szczególny rodzaj skóry, która jest bardzo cienka i delikatna. Oznacza to, że wymagają one dodatkowej pielęgnacji. Nasze usta wysychają 10 razy szybciej, niż reszta skóry twarzy, dlatego bardzo ważne jest, aby stosować dla nich dodatkową ochronę.

Nie oblizuj ust! 

Kiedy Twoje usta są suche, naturalne jest, że chcesz je polizać, by były nawilżone. Ale lizanie warg ma zupełnie odwrotny skutek. Po nałożeniu śliny na usta, w rzeczywistości wysychają one szybciej. Ponadto, enzymy zawarte w ślinie, które mają za zadanie trawić pokarm, mogą podrażnić usta.

Pielęgnacja ust zimą – jak o nie dbać?

Użyj balsamu do ust na bazie maści. To zatrzyma wilgoć i pomoże leczyć pęknięcia skóry. Poszukaj maści leczniczej, która zawiera wazelinę, olejki eteryczne lub glicerynę. Innym ważnym składnikiem jest filtr przeciwsłoneczny. Mimo niższych temperatur zimą nadal świeci słońce. Twoje usta mogą nadal ulec poparzeniu i są bardziej podatne na pieczenie, niż reszta twarzy, ponieważ skóra jest cieńsza i bardziej delikatna.

Unikaj balsamów do ust zawierających kamforę, eukaliptus i mentol. Te składniki początkowo działają kojąco, ale w późniejszej fazie wysuszają usta.

Nie gryź, nie szczotkuj, ani nie pocieraj ust, gdy są spierzchnięte.

Możesz poczuć potrzebę pozbycia się brzydkiej, nierównej tekstury. O wiele lepiej jest nie wykonywać peelingu spierzchniętych ust, ani nie usuwać złuszczającej się skóry zębami lub palcami. To tylko pogłębi pęknięcia i pogorszy Twoją sytuację.

Poprzedni artykułJak stres wpływa na urodę?
Następny artykułO północy ze środy na czwartek wprowadzono piąty poziom restrykcji, zakaz wychodzenia z domu, zamknięte sklepy u Irlandczyków
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.