Wyszukaj w serwisie
Dzień Matki Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Za drogi prezent na komunię? Uważaj, musisz zapłacić podatek
Jędrzej  Cięciel
Jędrzej Cięciel 24.04.2024 10:48

Za drogi prezent na komunię? Uważaj, musisz zapłacić podatek

Komunia Święta
Fot. KAPIF

Regulacje dotyczące darowizny w Polsce potrafią przywracać o zawrót głowy. Często różnego rodzaju warunki rozliczeń skarbowych są bardzo nieintuicyjne i zaskakujące co powoduje dużo konfuzji u podatników. Warto o tym pamiętać przed planowaniem prezentów na zbliżające się ceremonie komunijne.

Tegoroczne komunie coraz bliżej

Sezon komunijny nadchodzi, na dobre rozpocznie się na początku maja, kiedy to setki dzieci w Polsce przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej. W naszym kraju tradycją jest, aby w związku z tą okazją obdarowywać maluchy prezentami. Wiąże się to jednak, co być może nie jest dla wszystkich oczywiste, z problemami natury prawnej. Przynajmniej oficjalnie.

Co z pierwszymi komuniami? Księża nie chcą przekładać Ile kosztuje komunia u Magdy Gessler? Za taką kwotę można urządzić małe wesele

Jakie prezenty na komunię?

Teorii i modeli jest wiele. Niektórzy lubią robić na pohybel tradycji i dawać prezenty jedynie symboliczne. O wiele bardziej popularny jest jednak przepych. Wiele z nas pamięta z dzieciństwa, że to właśnie z okazji Pierwszej Komunii Świętej otrzymali pierwszy poważny rower.

Inni dostawali konsole do gier, a jeszcze inni… no właśnie. Jak to jest z dawaniem gotówki? Okazuje się, że przynajmniej wedle obowiązujących przepisów, nie jest to takie proste

KAPIF_oryginal_K448326F.jpg
Fot. KAPIF, Komunia Święta

Jak rozliczyć darowiznę na komunię?

Portal gazeta.pl podaje konkretne progi podatkowe jakie obowiązują w kontekście tego typu darowizn. Przytaczamy cytat:

Polskie prawo podatkowe dzieci darczyńców na trzy grupy. Każda z grup ma swój próg wartości darowizn. Jeśli prezent nie przekroczy progu, rodzice zwolnieni są z płacenia podatku. Jeśli jednak wartość prezentu będzie wyższa, należy zapłacić odpowiedni podatek. Wygląda to następująco:

  • 36 120 zł - w pierwszej grupie podatkowej. Zaliczają się tu: się małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha, a także zięć, synowa i teściowie.

     
  • 27 090 zł - w drugiej grupie podatkowej. Do niej należą: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni małżonków pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.

     
  • 5 733 zł - w trzeciej grupie podatkowej, zaliczamy spokrewnionych w dalszym kręgu (kuzyni, rodzina macochy lub ojczyma) i osoby niespokrewnione.

Jeżeli wartość prezentu przekracza kwotę wolną od podatku, wówczas należy wypełnić odpowiednią deklarację, złożyć ją w najbliższym urzędzie skarbowym nie później niż 6 miesięcy od daty otrzymania prezentu i zapłacić należny podatek.