Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Jak rozpoznać psychopatę? Koleżanka, partner, rodzeństwo, rodzic – to może być każdy
Monika Jeleniak
Monika Jeleniak 26.02.2019 15:33

Jak rozpoznać psychopatę? Koleżanka, partner, rodzeństwo, rodzic – to może być każdy

psychopata
Fot.screen z filmu „Milczenie owiec”

Jak rozpoznać psychopatę? Społeczeństwo niestety nie składa się z samych pozytywnych postaci, choć bardzo chcielibyśmy wierzyć w dobro ludzi. Niestety, jest wiele czynników, które prowokują naszą psychikę do mierzenia się z rzeczywistością. Na co dzień jest to stres związany z pracą czy szkołą, wyniszczające choroby bliskich, wydarzenia na świecie. Dlatego z roku na rok rośnie krąg osób, które mają zaburzenia na tle psychicznym. Koleżanka, partner, rodzeństwo, rodzic-to może być każdy z nas i bliskim nam osób. Jak im pomóc?

Psychopata – ile razy słyszałaś to słowo w najróżniejszych kontekstach? Popkultura, praca, zdrowie, książki. Ta fraza była użyta chyba w każdej z tych przytoczonych płaszczyzn. Pytanie, które od lat towarzyszy temu wyrażeniu brzmi- jak rozpoznać kogoś, kto ma w pewien sposób zaburzoną percepcje patrzenia na świat? I czy każdy może być psychopatą? Czy bycie niestabilnym psychicznie to znak naszych czasów? Dowiedzmy się!

Kim jest psychopata?

Poruszając ten trudny temat, warto zacząć od najprostszych kwestii. Skąd wzięło się stwierdzenie, że ktoś jest psychopatą? Jak się okazuje, to starożytna Grecja dała nam pierwsze wytłumaczenie tego hasła. Jego definicja wiązała się z połączenia dwóch terminów, używanych, na co dzień na tych terenach. Jakie to wyrazy? Psyche i Pathos– pierwszy termin oznacza duszę, z kolei drugi to cierpienie. Jak widać, również w tak odległych czasach ludzie cierpieli na zaburzenia psychiki. W greckim wydaniu określano się to mianem patologii ludzkiego umysłu, choć później oczywiście zakres ten wyszczególniono i zmniejszono.

Teraz definicja słowa psychopata brzmiałaby delikatniej. Są to bowiem osoby, u których stwierdzono pewne nieprawidłowe funkcjonowanie cech osobowości. Jednak praktyka lekarska pokazuje, że złożoność problemu jest na tyle skomplikowana, że trudno jednoznacznie ocenić, czym właściwie może się charakteryzować się taka osoba. Jedno jest pewne – główną rolę odgrywa tutaj ludzki mózg.

Psychopata: cechy

O ile wcześniej wykazywałyśmy pewne trudności w zdefiniowaniu samego pojęcia, o tyle jeszcze ciekawej będzie podejmować tematykę cech takiej osoby. Zacznijmy od obalenia pewnego mitu, który na przestrzeni lat pojawiły się w naszej opinii publicznej. Psychopatię na co dzień łączymy w rozmowach z psychiatrią, co wskazuje na naszą niewiedzę w dziedziny lekarskiej.

Według specjalistów te dwa wyrażenia wcale nie muszą oznaczać tego samego. Skąd się wziął pomysł na wymienne posługiwanie się terminami? Prawdopodobnie z szeroko rozumianej kultury, która za pomocą literatury czy kina daje nam mylne wyobrażenie o takich postaciach z problemami psychicznymi.

Wiele publikacji naukowych wskazuje na przykład na inne typy osobowości, które bardziej skłaniają się ku słowu psychopatia. Jakie to osoby? Głownie mówimy o ludziach, którzy mają problem z szeroko rozumianym odnalezieniu się w społeczeństwie czy wręcz antysocjalnych. Również odpowiednim określeniem byłaby fraza socjopata, która określa osobę umiejącą wtopić się w normalność.

Czym cechuje się szablonowy psychopata? Gdybyśmy miały wyszczególnić pewne punkty takiej osoby, odnosiłoby się to z pewnością do takich kwestii, jak:

  1. skłonność do kłamstw;
  2. zachowanie z cyklu bez znieczulenia: brak skruchy i przyjemność z wyrządzania krzywdy ;
  3. frustracja, która objawia się w bardzo głośny i dosadny sposób ( agresja, krzyki);
  4. manipulacja, umiejętność wytłumaczenia się z niemalże każdego występku;
  5. postawa typu jestem idealny i nieomylny, obwinianie innych, podważanie pewnych autorytetów.

Psychopata a socjopata

Jeszcze kilka lat temu używaliśmy tych dwóch stwierdzeń wymiennie, choć dzisiaj specjaliści, przy pomocy postępującej medycyny, orzekliby inaczej. Dlatego możemy pozwolić sobie na rozróżnienie tych dwóch słów. Zajmijmy się pierwszą z wyżej wymienionych definicji.

Zaburzenia psychopaty biorą się z pewnych nieprawidłowości genetycznych i chemicznych, a zatem można je określić jako cechy, na które nie mamy wpływu. Potrafią dostosować się do pewnych kodeksów etycznych, czyli do pewnego stopnia zatopić się w przysłowiowym tłumie.

Z kolei socjopata wyróżnia się tym, że w ich codziennym postępowaniu nie ma miejsca na takie hasła jak moralność, ale potrafią integrować się ze społeczeństwem i prosperować w nim przez dłuższy czas. Nawet przez wiele lat nie dając znać osobom postronnym o swoich skłonnościach destrukcyjnych!

Dlaczego nie powinno się już dziś wrzucać ani pierwszego, ani drugiego hasła do tzw. jednego worka? Z odpowiedzią przychodzą nam specjaliści, którzy twierdzą, że powszechne stosowanie słowa psychopata weszło w naszą niebezpieczną rutynę.

Ważne jest to z powodu podejmowania terapii dla osób chorych- żeby znaleźć skuteczny środek zaradczy dla nich, lekarze muszą dokładnie wiedzieć, na co cierpią. Jest to ważne w kontekście rozróżnienia, czy dana osoba ma zostać umieszczona w zakładzie zamkniętym, czy jedynie przychodzić na wyznaczane wizyty do specjalisty.

Psychopata w związku

Jak wygląda życie z osobą, którą możemy zdefiniować pod kątem osobowości psychopatycznej? Z pewnością nie jest to miłosna sielanka- takie postaci niestety są określane jako niebezpieczne, a nawet często stają się wręcz wrodzy dla potencjalnej drugiej połówki. Tutaj warto porównać osobę o takich destrukcyjnych skłonnościach do drapieżnika, który znany jest ze swoich skłonności do wyrządzania krzywdy dla własnej przyjemności.

Dlatego relacja z psychopatą może sprowadzać się do ciągłej kontroli z jednej strony i impulsywnego działania- często na niekorzyść osoby zdrowej. Ich działanie czy zachowanie, które w żadnym stopniu nie jest poparte skruchą nie bierze się oczywiście z powietrza. Wszystkiemu winne jest naruszenie miejsca w mózgu znane jako ciało migdałkowate, które odpowiada za nasze osądy, morale i niepokój.

Książki o psychopatach

Literatura za każdym razem potrafi nam odpowiedzieć na każde nurtujące nas pytanie, o ile jest po pierwsze: odpowiednio zadane, a po drugie: równie odpowiednio wybrane. Dlatego nasz mini poradnik książkowy podpowie ci, jakie wiarygodne pozycje umożliwią ci zapoznanie się z tematyką psychologiczną. Nasze propozycje to: Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa autorstwa Simon Baron-Cohen i Psychopaci są wśród nas. Szczególnie druga pozycja może wydawać się interesująca dla waszej wnikliwości, ponieważ zostaną napisana przez psychologa kryminalnego Roberta D. Hare. Zatem można się zaczerpnąć wiedzy o psychopatach niemalże u źródeł!

Równie inspirującą propozycją może okazać się Na wschód od Edenu, napisana przez jednego z największych amerykańskich pisarzy, laureata Nagrody Nobla Johna Steinbecka. Pisarz zręcznie posługuje się w niej swoją nabytą wiedzą na temat osobowości psychopatycznej, celnie portretując jedną z bohaterek, Cathy, mającą problemy ze swoją psychiką.

Filmy o psychopatach

Kultura jednak dalej podsuwa nam pomysły na kolejne rozwiązania frazy psychopata definicja. Modelowym wręcz przykładem z dziedziny filmu jest Hannibal Lecter, który na zawsze zmienił losy psychopatów w amerykańskim przemyśle rozrywkowym. Film Milczenie owiec przeszedł już do kanonu pozycji obowiązkowych z zakresu psychologii, a postać koncertowo odgrywana przez Anthony’ego Hopkinsa to podręcznikowy przykład słowo psychopata.

Oprócz wyżej wymienionego tytułu możemy również zaproponować takie produkcje, jak: To nie jest kraj dla starych ludzi, Pachnidło. Historia mordercy czy American Psycho. Pamiętajcie jednak, że nie są to filmy przeznaczone na romantyczną kolację z drugą połówką!

Podsumowanie

Jak widać, psychopata nie jest tylko postacią, występującą na łamach fikcyjnych książkach, filmach, czy wierzeniach. Zaburzenia psychiczne to realny problem naszych dzisiejszych czasów, a sama definicja tego słowa została przytoczona już w starożytnej Grecji! Osobowość psychopatyczna jest zatem naszą codziennością, z którą musimy się mierzyć na różne sposoby.

Czy społeczeństwo, nauka i medycyna kiedykolwiek zdołają powstrzymać problemy z dziedziny psychologii? Trudno orzec. Z pewnością jednak możesz już dziś rozpoznać pewne objawy, które wskazują na osobę z zaburzeniami osobowości. Jeżeli masz podejrzenia, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

psychopata

Kim jest psychopata? Osoba ta ma skłonności do manipulowania i czerpią korzyść z wyrządzonych krzywd.

psychopata

Jak wygląda związek z osobą o zaburzeniach psychicznych? Niestety, w takiej relacji nie przejawia się bajkowy motyw o romantycznym księciu czy księżniczce z bajki.

psychopata

Psychopata to człowiek zdolny do wielu negatywnych rzeczy, a popkultura wciąż podsyca swoimi bohaterami ten wątek.

psychopata

Anthony Hopkins jako Hannibal Lecter w filmie Milczenie owiec to książkowy wręcz przykład psychopaty.

psychopata

Poznaliście kiedyś osobę, która ma zaburzenia psychiczne?

ZOBACZ TEŻ:

  1. Twój partner nie myje zębów? Może mieć wstydliwy problem w łóżku
  2. Kobieta bluszcz w związku. 5 oznak, że nią jesteś
  3. Prawie 4 miliony Polek regularnie ogląda „filmy dla dorosłych”. Szok?

źródła: poradnikzdrowie.pl, natemat.pl, nishka.pl

Powiązane
Katarzyna Żak, grająca rolę Solejukowej
Pamiętasz kto powiedział ten tekst w Ranczu? Znawca zdobędzie najwyżej 8/10