Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Przez dekady ludzie myśleli, że to grzech. Ksiądz wyjaśnił palącą kwestię
Julia Bogucka
Julia Bogucka 10.05.2024 17:15

Przez dekady ludzie myśleli, że to grzech. Ksiądz wyjaśnił palącą kwestię

Ksiądz, kościół
Fot. Rodrigo Montoya Bayer/CanvaPro, ks.piotrjarosiewicz/TikTok

Jak powinniśmy się zwracać do osób duchownych? Zdaje się, że “Szczęść Boże proszę księdza” jest wystarczające, ale czy zawsze? Połapanie się w zasadach hierarchii kościelnej nie jest takie łatwe. Niektórzy zastanawiają się nawet, czy mogą mówić do przedstawiciela kleru “dzień dobry”. Ksiądz wyjaśnił, czy nie aby na pewno nie jest to grzech.

Jak zwracać się do księży?

Hierarchia kościelna i tytuły, jakimi określają się duchowni, sprawiają problemy nawet tym, którzy regularnie pojawiają się w świątyni. Wikariusze, prałaci, metropolici czy biskupi — trudno pojąć, kto zajmuje się czym oraz jak powinniśmy się do nich zwracać. Przyjęło się jednak, że do duchownych niższych warstw zwracamy się “proszę księdza”, a pozdrawiamy ich zwrotem “Szczęść Boże”.

ksiądz.jpg
Fot. RDNE Stock project/CanvaPro

Inaczej sprawa ma się z tymi, którzy zajmują wyższe stanowiska w kościelnej hierarchii. Do biskupów powinniśmy zwracać się “księże ”, a w wyjątkowo oficjalnych sytuacjach “Wasza Ekscelencjo”. Na jeszcze inne nazewnictwo zasługuje kardynał, do którego zaleca się mówić “Wasza Eminencjo", zaś w kierunku papieża należy się zwracać ”Wasza Świątobliwość". Do innych pozdrowień, oprócz “Szczęść Boże”, należy: “Niech Będzie Pochwalony Jezus Chrystus” oraz “Z Bogiem”.

Jakie imię wybrać do bierzmowania? Są ograniczenia. Ksiądz wszystko wyjaśnił Co robi ksiądz, jak ma wolne? Duchowny pokazał wszystko

Czy "dzień dobry" do księdza jest grzechem?

Wciąż trwa dyskusja wokół tego, jak powinniśmy się zwracać do duchownych oraz jakie są konsekwencje wypowiedzenia innych słów. Niektórzy uważają, że powiedzenie do księdza zwykłego “dzień dobry” jest wyrazem braku szacunku oraz grzechem na sumieniu katolików. Nie każdy jest jednak tego samego zdania. Według niektórych źródeł internetowych, jeśli spotykamy duchownego w miejscu niezwiązanym z jego profesją, śmiało możemy się do niego zwrócić klasycznym pozdrowieniem.

Uwagę zwraca się również na to, aby nie mówić do przedstawiciela kleru w drugiej osobie liczby pojedynczej, a zamiast tego skorzystać z trzeciej osoby i formy “ksiądz”. Chodzi o takie zwroty jak “Skąd się tu ksiądz wziął?” “Jak się ksiądz czuje?” i tym podobne. To kolejny wyraz szacunku do osób duchownych.

ZOBACZ TEŻ: Na co idą pieniądze z tacy? Co niedzielę zbiera się nawet kilka tysięcy. Ksiądz ujawnia

Ksiądz rozwiewa wątpliwości pytających

Ksiądz Piotr Jarosiewicz od pewnego czasu prowadzi profil na platformie TikTok, gdzie chętnie odpowiada na pytania młodych osób związane z wiarą katolicką. On również został zapytany o to, jak powinno się zwracać do osób duchownych.

Czy to tragedia jak powie się do księdza dzień dobry. Bo ksiądz w naszej szkole mówi, że to grzech - zapytał użytkownik TikToka.

Ksiądz Piotr Jarosiewicz zdecydował się odpowiedzieć na to pytanie, a jego opinia jest jednoznaczna. Jego zdaniem można zwracać się do osób duchownych w dowolny sposób, o ile zachowuje się podstawowy szacunek wobec rozmówcy.

Nie jest to ani tragedia, ani grzech. Bo widząc osobę duchowną, siostrę zakonną, brata, księdza, to co możemy zrobić, to uwaga: uwielbiać Chrystusa. Uwielbić Chrystusa w drugim człowieku. W starszych czasach mówiło się “Szczęść Boże” w ogóle do ludzi, czyli uwielbialiśmy i prosiliśmy Pana Boga, żeby dał szczęście - odpowiedział.

W dalszej części wypowiedzi ksiądz Piotr Jarosiewicz przywołał wspomnienie papieża Franciszka, który sam zwrócił się do wiernych zwrotem “dzień dobry”, co wzbudziło kontrowersje. Najwidoczniej nie każdy zgadza się z opinią polskiego duchownego.