Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Na co idą pieniądze z tacy? Co niedzielę zbiera się nawet kilka tysięcy. Ksiądz ujawnia
Jędrzej  Cięciel
Jędrzej Cięciel 28.04.2024 08:59

Na co idą pieniądze z tacy? Co niedzielę zbiera się nawet kilka tysięcy. Ksiądz ujawnia

Msza Święta
Fot. KAPIF

Wielu z nas już w dzieciństwie chodząc z rodzicami lub dziadkami na niedzielną mszę świętą w lokalnej parafii, zadawało pytanie brzmiące mniej więcej tak: “A co ksiądz robi później z tymi pieniędzmi”. W Polsce jest to wciąż temat tabu oraz przedmiot powszechnej fascynacji. Ujawniamy relację księdza dotyczącą tej frapującej kwestii.

Gdzie idą pieniądze na tacę?

Jest przekonanie, że duchowni mają sporo pieniędzy, a te trafiają do nich z niedzielnych składek wiernych. Tak jednak nie jest

Tłumaczy ksiądz (cytat za serwisem gazeta.pl). Należy pamiętać, że Kościół jest instytucją pozbawioną własnych dochodów i utrzymuje się z datków wiernych oraz dofinansowań ze strony państwa. Jednym z form tego typu dofinansowania jest właśnie rzucanie pieniędzy na tacę.

Jest to nieodłączny element Mszy Świętej, a więc nic dziwnego, że często wierni zastanawiają się, co dzieje się z tymi pieniędzmi.

KAPIF_oryginal_K262933F.jpg
Fot. KAPIF, Msza Święta

 

72-letni ksiądz ze Śląska trafił do aresztu. Miał wykorzystać 16-latka 8-letnia córka przyszła ze szkoły zapłakana. Na religii ksiądz pokazał im mocny film o aborcji, dyrektorka się na to zgodziła

Ile pieniędzy idzie na tacę?

Statystyki są dość interesujące. CBOS, czyli oficjalna Polska instytucja zajmująca się prowadzeniem badań statystycznych informuje, że jeszcze dziesięć lat temu Polacy przeznaczali na tacę średnio 23 złote miesięcznie, dzisiaj jest to aż 36 złotych, czyli prawie półtora raza więcej. Należy jednak pamiętać, że liczba osób uczęszczająca regularnie na msze święte znacząco spada z roku na rok. W jednym z wywiadów ksiądz z jednej parafii Warszawskich tłumaczy (cytat za serwisem niedziela.pl):

Mitem jest przekonanie o bajońskich sumach, które księża zbierają podczas Mszy św. Prawda jest taka, że w Warszawie i okolicach są zarówno wielkie parafie, w których niedzielna kolekta, czyli tzw. taca, przekracza kilkanaście tys. zł, ale są i takie, gdzie tych pieniędzy nie starcza na zaspokojenie podstawowych parafialnych potrzeb.

KAPIF_oryginal_K263528F.jpg
Fot. KAPIF, Msza Święta

Wierni powinni być informowani gdzie idą pieniądze na tacę

Należy pamiętać, że zgodnie z obyczajem oraz obowiązującym prawem, wierni powinni być informowani przez duchownych o tym jak wydawane są ich pieniądze.

Dla przykładu, jeśli pieniądze z datków przeznaczane są na remont ogrodzenia wokół kościoła, proboszcz powinien poinformować o wysokości kosztu, jaki został poniesiony z powodu remontu oraz jak część z tych kosztów została pokryta z datków zebranych podczas Mszy Świętych.