Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Szkocja wprowadziła darmowe podpaski i tampony. Innej kraje wezmą przykład?
Barbara Ruppel
Barbara Ruppel 13.09.2018 13:29

Szkocja wprowadziła darmowe podpaski i tampony. Innej kraje wezmą przykład?

szkocja
Fot.media

Szkocja została pierwszym państwem na świecie, który będzie oferować darmowe podpaski i tampony kobietom, które nie mogą pozwolić sobie na zakup produktów do higieny intymnej. Czy inne państwa wezmą przykład ze Szkocji?

Szkocja zainstaluje specjalne maszyny z tamponami i podpaskami we wszystkich szkołach, uczelniach, bibliotekach, a także specjalnych punktach FareShare, w których biedne kobiety będą mogły liczyć na darmowe podpaski i tampony.

Szkocja wprowadza darmowe podpaski i tampony?

Pomysł na dostarczenie szkockim kobietom darmowych podpasek i tamponów wziął się w odpowiedzi na zatrważające statystyki, które przeprowadzono na terenie całego kraju w ostatni roku. Wynika z nich, że większość Szkotek nie stać na produkty higieniczne podczas menstruacji — zamiast podpasek czy tamponów, szkockie kobiety wolą zapłacić rachunki czy kupić jedzenie. Zamiast kupowania drogich produktów higienicznych, kobiety podczas menstruacji wykorzystują stare skarpetki, ręczniki lub pocięte ubrania jako ochrony przed krwią menstruacyjną.

– W tak bogatym kraju jak Szkocja jest nie do pomyślenia, by kobiety nie miały dostępu do podstawowych produktów sanitarnych. – skomentowała rządowy projekt Aileen Campbell, sekretarz ds. problemów społecznych w szkockim Parlamencie.

Szkocja jest niestety jedynym krajem, który na razie podjął się wprowadzenia darmowych podpasek i tamponów. Problem z brakiem dostępu do produktów higienicznych podczas menstruacji mają miliony kobiet na całym świecie. Szczególnie kraje najbiedniejsze, a także takie, w których menstruacja wciąż jest piętnowana — najbardziej cierpią miesiączkujące kobiety w krajach afrykańskich i kobiety z Indii. Miejmy nadzieję, że na świecie będzie więcej państw takich jak Szkocja, które dostarczą kobietom darmowych podpasek i tamponów.

Zanim Szkocja wprowadziła darmowe podpaski. Stygmatyzacja menstruacji?

Menstruacja była piętnowana zapewne wcześniej niż ludzie nauczyli się pisać i wyrażać swoje opinie na głos. Arystoteles twierdził, że kobieta, która ma okres popatrzy się na kogoś, może go zaczarować. Ojcowie kościoła w pierwszych wiekach chrześcijaństwa uważali, że menstruacja to grzech. Stary Testament mówi o okresie jako o nieczystości, a miesiączkująca kobieta nie może być dotykana. Nawet w dzisiejszych czasach, kiedy wiemy, że menstruacja nie jest ani nieczystością, ani grzechem, a kobieta, która krwawi nie rzuca uroku — menstruacja wciąż jest tematem tabu. W Indiach miesiączkujące kobiety wciąż są izolowane na czas trwania okresu i śpią w stajniach. Jeszcze kilkanaście lat temu w krajach zachodnich okres był czymś, o czym nie mówi się głośno.

Kraje takie jak Szkocja pokazują, że kobieca menstruacja wcale nie jest czymś, czego trzeba się wstydzić lub ukrywać. Jeśli inne kraje będą tak otwarte na tematy związane z menstruacją i dostępem do podstawowych środków sanitarnych jak Szkocja, na pewno problem stygmatyzacji miesiączki i miesiączkującej kobiety z czasem będzie coraz mniejszy.

Szkocja wprowadza darmowe środki sanitarne dla kobiet. A jak to wyglądało kiedyś?

Szkocja ma zamontować tysiące maszyn z jednorazowymi podpaskami i tamponami. A jak kobiety radziły sobie dawniej? Pierwsze wzmianki o ochronie w czasie menstruacji pochodzą ze Starożytnego Egiptu. Egipcjanki miały wkładać do pochwy zwinięte tkaniny lub rozmiękczony papirus. Niektórych może zdziwić fakt, iż w ciągu tysiącleci kobiety często wcale nie zabezpieczały się przed krwią menstruacyjną — nie nosiły bielizny ani żadnego zabezpieczenia. Jeszcze pod koniec XIX wieku w Niemczech kobiety, zwłaszcza na wsiach, nosiły bieliznę, która była „otwarta” między nogami, a więc podczas okresu krew menstruacyjna zostawiała ślad na ziemi. Pierwsze podpaski pojawiły się pod koniec lat 20 XX wieku — były to duże kawałki chłonnego materiału, który składało się na 3 części i mocowało na specjalnym pasku wokół talii. Tampony pojawiły się na rynku w 1936 roku za sprawą amerykańskiej firmy Tampax, która jest liderem w swojej kategorii do dziś.

Szkocja oferuje swoim kobietom jednorazowe i wygodne w aplikacji tampony i podpaski. Niewiele osób wie, że jednorazowe podpaski zaczęły pojawiać się dopiero w latach 70. XX wieku. Prawdziwą rewolucję podpaski i tampony przeszły w ciągu ostatnich kilkunastu lat — obecnie mamy do wyboru produkty sanitarne wszystkich grubości i kształtów. Aż trudno uwierzyć, że nasze babcie (nawet nasze mamy) nie miały takiego luksusu jak my obecnie.

Ciekawe czy inne państwa zachodnie zadbają o dostęp swoich krajanek do darmowych środków sanitarnych. Brak odpowiedniej higieny podczas menstruacji może owocować niechcianymi infekcjami i zakażeniami, co wiąże się z zagrożeniem zdrowia i życia kobiety. Szkocja dała przykład tego, jak rozmawiać i radzić sobie z kobiecą menstruacją bez stygmatyzacji tego naturalnego zjawiska, które jest udziałem każdej kobiety.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ksiądz chce „wychować” kobiety. Domaga się podatku od dekoltu
  2. Choroby weneryczne. Osiągnęliśmy rekordowe liczby, czas się bać?
  3. Przemoc domowa. Historie kobiet, które są bite przez mężów

źródło: independent.co.uk, thisisinsider.com, qz.com, newsweek.pl, kobieta.pl, kobiecosc.info, pulshr.pl, seksualnosc-kobiet.pl

Powiązane
Jarosław Boberek, Natalia Kukulska, Zbigniew Zamachowski
Czyim głosem mówią te postaci z bajek? Tylko mistrzowie dopasują powyżej 5!