Program śniadaniowy „Dzień dobry TVN” co rano przyciąga wielu telewidzów. Dzisiejszy odcinek był niezwykły: prowadzące Ewa Drzyzga i Agnieszka Woźniak-Starak rozmawiały z oszałamiającą liczbą gwiazd. Wielki powrót do TVN zaliczył też sam Pascal Brodnicki.

Agnieszka Woźniak-Starak nie kryła podekscytowania dzisiejszym wydaniem „DDTVN”. Tuż przed emisją nagrała film, który opublikowała na Instagramie, chwaląc się, kto za moment zawita w studiu.

Pascal Brodnicki wystąpił w „Dzień dobry TVN”. Co ugotował?

Na nagraniu, które opublikowała w Instastories Woźniak-Starak, dziennikarka oraz Ewa Drzyzga żartują tuż przed wejściem na wizję. Rozemocjonowane wymieniają listę gości dzisiejszego „DDTVN”.

Tym programem moglibyśmy obdzielić siedem programów – wykrzykuje Drzyzga, a Woźniak-Starak wymienia niektóre z występujących gwiazd: „Irena Santor, Patrycja Markowska, Grażyna Szapołowska, Laura Łącz”.

Woźniak-Starak zauważyła też inne niezwykłe wydarzenie: w śniadaniowej kuchni po sześciu latach nieobecności na nowo zawitał Pascal Brodnicki. Ostatnio w studiu TVN gościł przy okazji udziału w programie „Azja Express”.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Brodnicki to francuski kucharz polskiego pochodzenia, autor wielu książek i programów kulinarnych. W przeszłości blisko związany ze stacją TVN, gdzie prowadził takie magazyny, jak „Pascal: Po prostu gotuj!” czy „Smakuj świat z Pascalem”.

W dzisiejszym DDTVN kulinarny celebryta przygotował ratatouille, pierś z kurczaka ze smardzami w sosie z porto i śmietaną, a na deser – gruszki poszetowane z pistacjami, sosem karmelowym i gorgonzolą.

Zobacz zdjęcia:

Dzień dobry TVN
Fot. instagram.com/aga_wozniak_starak
Dzień dobry TVN, Pascal Brodnicki
Kadr z: „Dzień dobry TVN”

Źródło: dziendobry.tvn.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Ida Nowakowska nie mogła powstrzymać łez. W TVP na żywo przekazano najsmutniejsze informacje
  2. Pojechali do spalonego domu syna Magdy Gessler. Porażające, co zastali na miejscu
  3. Najrzadsze znaki zodiaku. Jest ich bardzo mało, są naprawdę wyjątkowe