Z przykrością przyjęliśmy wieści o śmierci płk. Henryka Filipskiego ps. Jeremi. Uczestnik powstania warszawskiego zmarł w wieku 101 lat. Tę druzgocącą wiadomość podali przedstawiciele Domu Wsparcia dla Powstańców. 

Henryk Filipski był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych.

Nie żyje płk Henryk Filipski ps. Jeremi

Urodzony 30 kwietnia 1920 roku Henryk Filipski dorastał i uczył się w Pruszkowie. W 1941 roku został żołnierzem Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej. 5 sierpnia 1944 roku został ciężko ranny po trafieniu w głowę odłamkiem granatnika w rejonach ul. Zielnej w Warszawie.

Po zranieniu został przetransportowany do szpitala na ul. Moniuszki, skąd zabrano go do szpitala dziecięcego na ul. Śliską, gdzie przeszedł zabieg trepanacji czaszki. Po zakończeniu powstania warszawskiego został przewieziony do obozu Dulag 121.

Wraz z całą rodziną został przewieziony do miejscowości Borken w Niemczech. Tam został przymusowo zatrudniony  w przemyśle niemieckim w Forstverwaltung Bocholt (Nadleśnictwo) w Nadrenii Północnej-Westfalii. Po zakończeniu wojny powrócił do Polski.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Zamieszkał w Nadarzynie, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję ławnika sądowego, radnego, a po latach przewodniczącego tamtejszej Rady Narodowej. W 1995 roku został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, natomiast rok później Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Rodzinie zmarłego przekazujemy najszczersze kondolencje.

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
  2. Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
  3. Jacek Iwaszko wyszedł z „Milionerów” z czekiem na milion zł. Wiemy, jaki przelew dostanie naprawdę

Źródło: warszawa.wyborcza.pl

 

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl