Bichon frise to jedna z najbardziej uroczych psich ras! Te kochane psiaki z cudownym charakterem są w stanie oczarować nawet tych, którzy za psami nie przepadają. Czym wyróżnia się bichon frise spośród innych piesków do towarzystwa? Dowiedz się najważniejszych rzeczy o tej uroczej rasie!

Pieski kanapowe to jedne z najbardziej kochanych towarzyszy człowieka. Wyróżniające się niewielkimi rozmiarami, efektowną sierścią, a przede wszystkim cudownym charakterem bichon frise nie są wyjątkiem! Te słodkie pieski błędnie są klasyfikowane jako leniwe i chcące cały dzień leżeć na kanapie: tak naprawdę są to zwierzęta o żywiołowym charakterze, które jak wszystkie psy uwielbiają długie spacery. Do tego dochodzi ich uroczy wygląd i wesoły charakter, któremu po prostu nie można się oprzeć! 

Bichon Frise: pochodzenie

Te przypominające pluszowe maskotki psy są jedną z najstarszych ras ozdobnych znanych człowiekowi! Rasa towarzyszyła człowiekowi od wieków wraz ze swoimi kuzynami: maltańczykiem, bolończykiem i hawańczykiem. Przez lata były znane jako pieski z Teneryfy. Kilkaset lat temu biszony – bo tak nazywają się te małe pieski pochodzące z rejonu Morza Śródziemnego – były szczególnie popularne we Francji i Hiszpanii. Można je znaleźć nawet  na wielu portretach rodzin królewskich z tamtych rejonów.

Popularne we Francji psy były przez właścicieli rozpieszczane do granic możliwości. Niestety, w wyniku nienawiści do wszystkiego, co powiązane z burżuazją, po rewolucji francuskiej biszony trafiły na ulice i musiały radzić sobie same. Udało im się zyskać sympatię prostych ludzi i często towarzyszyły między innymi kuglarzom i cyrkowcom. Obecnie bichon frise jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Charakter bichon frise

Bichon frise to rasa bardzo towarzyska i uwielbiająca spędzać czas z człowiekiem. Cieszy się opinią rasy, która jest idealna dla rodzin i dobrze dogaduje się z dziećmi. Psy są łatwe w socjalizacji i dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Biszony to zwierzaki niezwykle czułe, które uwielbiają dostawać i okazywać miłość. Są bardzo inteligentne, ale potrafią być też piekielnie uparte i robić wszystko, by postawić na swoim. Bichon frise łatwo i chętnie uczy się sztuczek – nie bez powodu te psy niegdyś często towarzyszyły trupom cyrkowym.

Biszony potrafią dostosowywać się do właścicieli, będą więc dobrymi towarzyszami zarówno dla domatorów, jak i dla osób bardziej aktywnych. Te pieski bardzo lubią się ruszać, ale nie pogardzą także leżeniem obok pana na kanapie. Ponadto cenią sobie stymulację umysłową, należy więc spędzać z nimi czas na zabawie i nauce!

Wygląd biszonów

Bichon frise obdarzony jest uroczą, puchatą sierścią, która upodabnia go do zabawki! Występuje wyłącznie w białym umaszczeniu i należy go często czesać, a także przycinać sierść co 2-3 miesiące. Psy zamiast zwyczajnej sierści mają tak zwaną wełenkę, więc nie linieją. To sprawia, że w kwestii pielęgnacji biszon nie jest zbyt ciężki do utrzymania. 

Pieski charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i elegancką sylwetką. Nawet poruszają się dumnie – ich chód przypomina taneczne kroki! Bichon frise sięga od 25 do 30 cm wysokości. Pieski są więc naprawdę niewielkie, a w połączeniu z puszystą sierścią naprawdę przypominają pluszowe maskotki! Mają ciemne, okrągłe oczka i czaszkę, która dzięki fryzurze wydaje się idealnie okrągła. Mają krótkie, krępe łapki i bardzo puszyste uszy. Zwierzaki ważą niewiele, bo tylko do około 6 kg. To ich bujna sierść sprawia, że pieski wydają się dużo bardziej potężne, niż w rzeczywistości!

Bichon frise: dla kogo?

Małe pieski bardzo szybko przystosowują się do właścicieli. Uwielbiają spać na ubraniach, które przesiąknięte są zapachem ich pana i podążają za nim krok w krok! Biszony są bardzo towarzyskie i uwielbiają spędzać czas z człowiekiem. Bichon frise lubią się przytulać i są z natury bardzo wesołe. Będą dobrymi towarzyszami dla rodzin, zwłaszcza tych ze starszymi dziećmi. Bichon frise lubią spędzać czas na zabawie i spacerach, ale nie mają także nic przeciwko wylegiwaniu się na kanapie. Te małe pieski przypominające maskotki będą fantastycznym towarzyszem każdego kochającego właściciela!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

bichon frise
instagram.com/angpang._

Urocze pieski charakteryzują się niewielkimi rozmiarami.