Co naprawdę symbolizuje wielkanocna palma? Szczegóły mogą budzić trwogę
Palmy wielkanocne stanowią nieodłączną część obchodzenia świąt. Choć dziś można je kupić nawet w supermarketach, wiele osób decyduje się na kultywowanie tradycji i wykonuje palmy własnoręcznie. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że poszczególne części palmy mają swoją symbolikę.
Wielkość palmy w przeszłości miała swoje znaczenie
Jak się okazuje, symboliczne znaczenie mają nie tylko części składające się na palmę wielkanocną , ale także jej długość . Jak zdradziła „Dziennikowi Polskiemu” pani Mieczysława z Koło Gospodyń Wiejskich z Ostrężnicy i Łan, która do dziś pielęgnuje dawne tradycje, rozmiar palny zależał od tego, czy w domostwie mieszkali dorastający kawalerowie . W takich gospodarstwach palmy były wysokie. Z kolei w domach, gdzie były dziewczyny lub starsi mężczyźni, palmy były krótkie.
W drodze powrotnej chłopaki tłukli się tymi palmami. Ci, którzy mieli najwyższe i tak nie donieśli ich do domu w całości. Wielu przynosiło tylko strzępy – wyjaśniła pani Mieczysława.
Palma wielkanocna powinna składać się tylko z dwóch suchych składników. Co symbolizują?
Jak wyjaśniły gospodynie, stopień skomplikowania palmy wielkanocnej zwykle był związany ze znajomością Biblii przez osobę, która ją tworzyła. Samo zbudowanie palmy nie wymaga jednak większych umiejętności , ponieważ polega na wiązaniu poszczególnych elementów do kija leszczynowego, dereniowego lub wierzbowego .
Pierwszą rośliną, jaką należy przymocować do kija, jest trzcinnik piaskowy , który należy zebrać rok wcześniej. To jedna z dwóch suszonych roślin w palmie. Symbolizuje on władzę Jezusa, jaka została mu wręczona przed męką przez żołnierzy . Drugą z suszonych roślin są gałązki lnu . Te z kolei symbolizują szaty, w które odziany był Jezus .
ZOBACZ TEŻ: Wierni otrzymali osobliwe podarunki po mszy. Wielkie zaskoczenie
Co symbolizują poszczególne elementy i kolory palmy wielkanocnej?
Duże znaczenie mają także żywe elementy dodawane do palmy. Każdy z rodzajów gałązek symbolizował pewien aspekt życia Jezusa lub budzącej się do życia wiosny:
- jałowiec i sosna symbolizują gwoździe, którymi przybito Jezusa do krzyża,
- głóg – kolce symbolizują cierniową koronę,
- brzozowe witki symbolizują biczowanie Jezusa,
- leszczyna symbolizuje nadzieję i wiosnę, a równocześnie jest uważana za krzew Matki Boskiej,
- bukszpan, barwinek lub tzw. bór symbolizują budzącą się do życia przyrodę,
- dereń symbolizuje przelaną krew Jezusa, ze względu na swój kolor,
- bazie wierzbowe to symbol siły, niezłomności i przetrwania, który miał za zadanie chronić dom przed piorunami, a z kolei połknięcie kotków ma chronić przed chorobami gardła.
Tradycyjnie taką palmę przyozdabiało się paskami kolorowej bibuły i zrobionymi z niej kwiatami . Ich kolory także kryją swoje znaczenie:
- żółty symbolizuje Jezusa i mądrość,
- niebieski – Maryję,
- czerwony – męczeństwo i miłość,
- biały – niewinność, czystość i radość,
- zielony – nadzieję
- fioletowy – pokorę i granicę.
Źródło: Dziennik Polski