Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Sytuacja bez precedensu! Wielkie zmiany w polskim Kościele
Julia Bogucka
Julia Bogucka 09.03.2024 18:10

Sytuacja bez precedensu! Wielkie zmiany w polskim Kościele

Konferencja Episkopatu Polski
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Polski Kościół czekają wielkie zmiany. Wszystko w związku z wyborem nowego przewodniczącego Episkopatu. Według doniesień obecnie pełniący tę funkcję abp Stanisław Gądecki oraz wiceprzewodniczący abp Marek Jędraszewski mają ustąpić ze stanowisk po podwójnej kadencji. Rozważane jest kilka nazwisk.

Czym zajmuje się Konferencja Episkopatu Polski?

Polscy biskupi zrzeszają się od 1918 roku w Konferencje Episkopatu Polski. To wydarzenie zbiegło się w czasie z wprowadzeniem kodeksu prawa kanonicznego. W jej skład wchodzą: prymas Polski, kardynałowie i arcybiskupi metropolici i wszyscy biskupi pełniący posługę na terenie kraju z wyłączeniem biskupów seniorów. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski jest wybierane na pięcioletnie kadencje. W jej strukturach znajdują się również: Rada Stała, komisje, rady i zespoły.

Głównym celem powołania Konferencji Episkopatu Polski jest koordynacja pracy biskupów oraz rozwiązywanie bieżących problemów mających miejsce w kościele. Przez ostatnie dwie kadencje funkcję przewodniczącego Episkopatu pełnił arcybiskup Stanisław Gądecki, natomiast wiceprzewodniczącym był arcybiskup Marek Jędraszewski.

KAPIF_oryginal_K158027F.jpg
Fot. KAPiF
EN_01380883_0165.jpg
Fot. Piotr Molecki/East News
Wyrwała księdzu mikrofon i zaczęła krzyczeć! Kościół zadrżał w posadach Tego jutro nie powinno się robić. Kościół zabrania

Polski kościół czekają duże zmiany

W tym tygodniu odbędą się duże zmiany w strukturze polskiego Episkopatu. 13 i 14 marca zostanie wybrany jego nowy przewodniczący oraz wiceprzewodniczący. Wszystko wskazuje na to, że po 10 latach nadejdą duże zmiany. Arcybiskup Marek Jędraszewski i arcybiskup Stanisław Gądecki mają ustąpić ze swoich stanowisk. Warto wskazać, że ta pozycja ma przede wszystkim dwie funkcje: reprezentacyjną i organizacyjną.

Nie da się jednak ukryć, że słowa wypowiadane przez przewodniczącego Episkopatu Polskiego są niejako interpretowane jako głos Kościoła. Dlatego też ta zmiana może w znaczny sposób wpłynąć na funkcjonowanie struktur religijnych w kraju. Rozważane jest kilka kluczowych kandydatur na to stanowisko, a wątpliwości rozwieją się jeszcze w tym tygodniu.

ZOBACZ TEŻ: Niedawanie w kościele na tacę wielkim grzechem? Nie pozostawili wątpliwości, prawo mówi jasno

Kto będzie kandydował na przewodniczącego Episkopatu Polski

Jak przekazał publicysta Tomasz Terlikowski dla PAPu, prawdopodobnie na funkcję przewodniczącego Episkopatu Polski będzie kandydował arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Duchowny był niegdyś rektorem Seminarium Duchownego w Radomiu, napisał doktorat z zakresu teologii dogmatycznej. Innym potencjalnym kandydatem ma być arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, doktor misjologii.

Za najbardziej liberalnego duchownego, który jest brany pod uwagę w zbliżających się wyborach nowego przewodniczącego Episkopatu Polski, uważa się arcybiskupa Wojciecha Polaka. Duchowny wielokrotnie publicznie wspierał ofiary wykorzystania seksualnego w kościele. Metropolita gnieźnieński ponad dekadę pełnił funkcję rektora Seminarium Duchownego w mieście, w którym sprawuje posługę do dziś. Potencjalnym kandydatem ma być również metropolita katowicki, arcybiskup Adrian Galbas.