Lelum.pl

Fot. unsplash.com @paul_

Czego nie lubią koty? Rzeczy, które robią ludzie, a koty ich nienawidzą

25 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Adrianna Elbe

Czego nie lubią koty? Życie z kotem nie należy do łatwych. Odczytywanie jego nastroju i pragnień często bywa ciężkie. Zdarza się, że właściciel zupełnie nieświadomie zrobi jeden zły krok, który wyprowadzi nasze zwierzę z równowagi. Jakie są rzeczy, które robią ludzie, a koty nie mogą ich znieść?

Czego nie lubią koty? Życie z kotem nie należy do łatwych. Odczytywanie jego nastroju i pragnień często bywa ciężkie. Zdarza się, że właściciel zupełnie nieświadomie zrobi jeden zły krok, który wyprowadzi nasze zwierzę z równowagi. Jakie są rzeczy, które robią ludzie, a koty nie mogą ich znieść?

Każdy pupil jest inny. Są jednak pewne sytuacje, w których wszystkie koty czują się bardzo niekomfortowo. Na co należy zwrócić uwagę? Czego nasz mruczek nie znosi? Będziecie zaskoczeni!

Czy można przebierać kota?

Przebieranie zwierząt domowych ostatnimi czasy stało się internetowym trendem. Zabawne filmiki, w których kot lub pies w stroju Świętego Mikołaja czy króliczka przemieszcza się po domu, to z pewnością ogromna frajda. Dla ludzi. A dla kota?

Zwierzę nienawidzi, gdy jego ruchy są skrępowane, a dostęp do sierści jest praktycznie niemożliwy. Czworonóg nie rozumie, że jest to wyłącznie forma zabawy. Momentalnie czuje się zagrożony i zdezorientowany. Nie fundujmy naszym czworonogom tego typu „atrakcji”.

Czego nie lubią koty? Brak szacunku do przestrzeni osobistej

Kolejnym aspektem, który potrafi źle wpłynąć na nasze zwierzę, jest odbieranie mu poczucia, że ma swoją własną, nietykalną przestrzeń, w której może czuć się bezpieczny. Z tego względu pupile często decydują się na odbycie drzemki w ustronnym, przytulnym miejscu, takim jak szafa, czy ulubiony kojec. Przyzwyczajony do swojego legowiska, reaguje nerwowo, gdy ktoś nieproszony notorycznie wstępuje na jego teren.

Kuweta kota zawsze musi być czysta

Dopasowanie kuwety do kocich potrzeb jest bardzo trudne. Każdy pupil ma bowiem swoje preferencje, dotyczące wielkości, żwirku i jej umiejscowienia. Gdy już dobrze dobierzemy ten element kociego wyposażenia, pamiętajmy, by kuweta była regularnie czyszczona. Jeśli o to nie zadbamy, kot zrezygnuje z jej korzystania, oddalając się za potrzebą w inne miejsce w domu.

Jakich zapachów nie lubią koty?

Koty mają również swoje preferencje odnośnie do zapachów. Niestety, nie tolerują wszystkich aromatów, które unoszą się w powietrzu. Woń octu i naftaliny to gwarancja, że nasze zwierzę będzie uciekało jak najdalej. Ponadto, naftalina jest toksyczna! Octu możemy użyć, gdy nie chcemy, by zwierzę pojawiało się w danym miejscu (np. ogrodzie), generując szkody.

Czy koty nie lubią cytrusów?

Zapach cytrusów jest zdecydowanie niewskazany w kontakcie z kocim noskiem. Nasz pupil krzywi się jak dziecko! Wszelkiego rodzaju lakiery do włosów, dezodoranty i odświeżacze, które na długo pozostają w powietrzu, dla zwierząt również bywają drażniące. Starajmy się nie stosować ich w pomieszczeniach, w których aktualnie przebywa nasz pupil.

Czy kot może nosić obrożę z dzwoneczkiem?

Czy może? Oczywiście! Czy jest to dla niego dobre? Niekoniecznie… Obroża z dzwoneczkiem to bardzo urocza ozdoba, która pierwotnie miała skutecznie odstraszać ptaki, by kot ich nie dorwał, jednak dźwięk, który wydobywa się przy każdym ruchu jest dla niego niezwykle irytujący i może powodować rozdrażnienie. Zdejmijmy tę ozdobę z szyi pupila, używając jej wyłącznie przy okazji wspólnej zabawy.

Czego nie lubią koty? Zobacz zdjęcia:

Czego nie lubią koty

Koty przywiązują ogromną uwagę do własnej przestrzeni osobistej.

Czego nie lubią koty

Ten pupil nie lubi, gdy jego ruchy są skrępowane. Dlatego każdy rozsądny właściciel nie powinien dopuszczać do zabaw, w których zwierzę ma na sobie „zabawne” przebranie.

Czego nie lubią koty

Woń cytrusów działa na koty odstraszająco. Koty krzywią się jak małe dzieci.

Czego nie lubią koty

Obroża z dzwoneczkiem to ozdoba, która dla pupila może być prawdziwym utrapieniem.

Czego nie lubią koty

Perfumy, odświeżacze powietrza i lakiery do włosów to także kocie utrapienie. Zbyt ostentacyjny zapach może sprawić, że poczują się źle.

Zobacz też:

Tagi:

Podobne artykuły

Zwierzęta

Ogromne niebezpieczeństwo zbliża się do Polski? Policja apeluje: „może być niebezpieczne dla społeczeństwa”
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Widzisz kota na zdjęciu? 4 obrazki podbijają sieć, ludzie głowią się nad odpowiedzią
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Znajdziesz kota na zdjęciu? 95% osób nawet nie podejmuje się zadania
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Na zdjęciu ukryty jest kot. Aż 90% osób nie jest w stanie go znaleźć w mniej niż 30 sekund
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Na zdjęciu znajduje się pies. 98% osób poddaje się po 10 minutach szukania
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Na zdjęciu wśród owiec ukrył się pies. Tylko 5% osób radzi sobie z zagadką i odnajduje zwierzę
Czytaj więcej >
Adrianna Elbe

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]