Ministerstwo Zdrowia we wrześniu 2020 roku przedstawiło specjalną listę, na której widnieją darmowe leki dla kobiet w ciąży. Jakie są bezpłatne medykamenty dla Polek, które spodziewają się dzieci? Poniżej przedstawiamy niektóre pozycje z wykazu Ministerstwa Zdrowia. Być może wiele osób nie ma nawet pojęcia, że można wiele zaoszczędzić.

Ciąża nie zawsze przebiega bezproblemowo. Szczególnie w czasie pandemii można nabawić się wiele stresów, które z pewnością nie wypływają pozytywnie na samopoczucie mamy i jej dziecka. Darmowe leki, które zostały ogłoszone we wrześniu, to prawdziwa pomoc dla Polek w ciąży.

Darmowe leki dla kobiet w ciąży

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku parta rządząca obiecywała pomoc dla kobiet w ciąży. W ramach programu „Ciąża plus” miały się znaleźć m.in. darmowe leki.

Rząd dotrzymał swoją przedwyborczą obietnicę i we wrześniu tego roku Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. Bez wątpienia dla zdrowia matki i jej dziecka kluczowa jest opieka zdrowotna.

Program jest z pewnością bardzo przydatny, w szczególności dla matek, które są mniej zamożne i często muszą sobie odmawiać wielu rzeczy. Jeszcze do nie tak dawna kobiety w ciąży musiały kupować sobie odpowiednie medykamenty na własną rękę.

Sytuacja zmieniła się trzy miesiące temu, kiedy to resort zdrowia opublikował specjalny wykaz leków, które będą sprzedawane nieodpłatnie dla kobiet, które noszą pod sercem dziecko. To tak zwana lista „C”.

Obejmuje ona 114 pozycji, wśród których znalazły się te najbardziej potrzebne oraz najczęściej używane w ciąży m.in. insulina czy progesteron. Kobiety w ciąży potrzebują specjalnej farmakoterapii.

Jednocześnie resort przypomina, że lista będzie stale uzupełniana. Co się na niej znalazło?

Teksty wybrane dla Ciebie:

Darmowe leki dla kobiet w ciąży już od września 2020. Oto lista niektórych medykamentów

— [ciąża — przyp.red.] Jest to wprawdzie naturalny stan fizjologiczny, ale towarzyszące mu objawy bywają dokuczliwe na tyle, że wymagają leczenia. Zdarza się też, że w następstwie ciąży pojawiają się nowe schorzenia, niezwiązane z nią bezpośrednio — przypomina prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski, kierownik II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jak cytuje go Dziennik Zachodni.

Na liście znalazła się m.in. insulina na cukrzycę, progesteron pomagający podtrzymać ciążę, lewotyroksyna na zaburzenia pracy tarczycy, a także metoprolol stosowany przy nadciśnieniu.

Pełną listę można znaleźć na stronie gov.pl. Jest ona ogólnodostępna do pobrania.

Receptę na leki refundowane (oznaczone jako leki „C”) będzie mógł wystawić lekarz lub położna posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz inny lekarz — na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza lub położną, którzy stwierdzili ciążę — czytamy na stronie rządowej.

Jak oceniacie ten program? Co uważacie na temat darmowych leków, ale z kolei dla seniorów?

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródła: dziennikzachodni.pl, gov.pl

 

Poprzedni artykułWielka tragedia w rodzinie Bogumiły Wander. Córka brata legendarnej prezenterki przekazała wiadomość o śmierci
Następny artykułSprzed chwili: MEN właśnie opublikowało komunikat. Już jutro będzie za późno, tylko dziś rodzice mogą jeszcze ubiegać się o dodatkowe pieniądze
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl