Paski co kilka sezonów wracają do naszych łask. Okazuje się, że nie zawsze były trendem w modzie. 

W przeszłości kojarzono je z diabłem, a za noszenie ich mogłeś nawet zginąć.

Kanał Racked opublikował na YouTube wideo, które opowiada mroczną historię pasków. Z filmu możemy dowiedzieć się, że przez wieki paski były powiązane z diabłem. W 1310 roku francuski duchowny został nawet skazany na śmierć za ich noszenie. Ubrania w pasy nosiły osoby uznawane za wyrzutków, czyli prostytutki, wisielce, trędowaci, błazny oraz nielojalni rycerze. Dlaczego? Jedna z teorii mówi o zbyt dosłownej interpretacji, następującego wersetu biblii: „Nie będziesz nosił ubrania utkanego z dwóch rodzajów nici” Kpł 19, 19.

Paski nowym trendem

Wszystko zmieniło się podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, kiedy to noszenie ubrań w paski stało się aktem politycznym. Okazywano w ten sposób sympatię wobec idei oświeceniowych. Moda na wzór przeniosła się również do Europy, a szczególną rolę odegrał we Francji, gdzie można było go znaleźć, np. na rozetkach rewolucyjnych i fladze.

Paski ponownie przestały być trendem, kiedy zaczęto nimi oznaczać przestępców w amerykańskich więzieniach. Trwało to krótko, bo już w 1858 roku koszula w pasy stała się oficjalnym strojem marynarzy.

Modę podchwyciła również Coco Chanel, która stworzyła kolekcję inspirowaną paskami. Wkrótce wzorzyste ubrania zaczęli nosić wszyscy, a trend powraca cyklicznie co kilka sezonów.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=qMBW5S731F8

 

 

 

ładowanie...

Zobacz również