Ekologia i tematyka z nią związana od dłuższego czasu coraz częściej i silniej przenika do mediów. Życie w zgodzie z naturą powinno być przecież domeną każdego z nas. Niestety prawda jest taka, że to ludzie niszczą planetę na własne życzenie, a stale rozwijający się postęp społeczny prowadzi do jej degradacji. Nie ulega wątpliwości, że trzeba uratować naszą planetę #ZeroWaste

W ostatnim czasie coraz bardziej popularny stała się ekologia i styl życia określany mianem #ZeroWaste, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza zero marnowania. Osoby, które decydują się na wdrożenie w życie tej zasady robią wszystko, aby zminimalizować lub całkowicie wyzbyć się marnowania zasobów ziemskich. Okazuje się, że w praktyce to prostsze niż mogłoby się wydawać!

Ekologia potrzebuje poparcia! Od czego zacząć?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale każdego dnia wytwarzamy ponad 2 kilogramy śmieci. Tym sposobem sami niszczymy nasz wspólny dom. Nie zapominajmy, że większość z powstałych odpadów po prostu się nie rozłoży lub my nie doczekamy tego momentu. Pomimo tego, ze wiele osób niewiedzących o istnieniu Zero Waste postępuje zgodnie z ich zasadami to w dalszym ciągu za mało.

Już na samym początku u większości społeczeństwa pojawiają się wątpliwości, czy pojedyncze jednostki są w stanie, coś zmienić. Wychodząc wam naprzeciw odpowiadamy oczywiście, że tak! Zero waste to nie tylko ciekawy sposób na życie, ale również całkowita zmiana swoich nawyków i przyczajeń. Jakie są więc podstawowe zasady ruchu? Chodzi o 5XR.

 • Refuse (odmawiaj) – wystarczy, że zrezygnujesz z przyjmowania rzeczy i produktów, które zupełnie do niczego ci się nie przydadzą. Ne oszukujmy się, jedynie wygenerują one kolejne śmieci. 
 • Reduce (ograniczaj) – nie zapominajmy, że w ruchu tym kluczowym zadaniem jest minimalizowanie. Zacznij być odpowiedzialny za swoje wybory konsumenckie. 
 • Reuse (używaj ponownie) – nie zapominaj, by wszystkie produkty wykorzystywać do samego końca. Przemyśl też zakup materiałowych toreb, a wodę najlepiej pij z butelki filtrowanej. 
 • Recycle (segreguj i przetwarzaj) – segregacja odpadów jest absolutnym obowiązkiem każdego z nas. 
 • Rot (kompostuj) – dzięki kompostowaniu resztki jedzenia nie trafiają i nie zalegają na wysypiskach śmieci. 

ZOBACZ TEŻ:

 1. Twój telefon nie wytrzyma kilku godzin. Uważaj na najnowszą aktualizację
 2. Staruszek spędzał ostatnie dni życia w hospicjum. Miał tylko jedno marzenie
 3. Alicja Resich-Modlińska przeżyła traumę po zwolnieniu z TVP „To było traumatyczne przeżycie”
 4. Podaj dalej jeśli nie jest ci obojętna przemoc wobec dzieci. Lelum.pl przeciwko biciu
 5. Brytyjczycy aż zamarli, kolejna potworna zdrada w rodzinie królewskiej ujawniona. Tragiczne losy kochanki
 6. Niestety, nie istnieje żaden skuteczny lek. O swojej nieuleczalnej chorobie Karolina Szostak dowiedziała się za późno
Poprzedni artykułKalina Jędrusik odbiła męża koleżance po fachu. Przez wiele lat mieszkali pod jednym dachem
Następny artykułGwiazda TVN oddała córkę. Dziewczynka nie wychowuje się z matką
Redaktor działu Lifestyle w Lelum.pl. Ukończyła Dziennikarstwo na lubelskim UMCESie. Pisanie tekstów było jej pasją, odkąd pamięta. To właśnie w tej dziedzinie chciałaby być perfekcjonistką. Miłośniczka zumby, klimatów latino i włoskiego jedzenia. Nienawidzi nudy i monotonii. Optymistka, dla której każdy kolejny dzień to nowa przygoda.