Idąc do fryzjera lub zmieniając kolor w domu zastanawiasz się, czy zabieg ten wpływa niekorzystnie na Twoje włosy? W tym artykule dowiesz się, czy farbowanie może zniszczyć włosy.

Skąd biorą się zniszczenia włosów po zabiegu ich farbowania?

Niezależnie od tego, czy wybrałeś pastele, czy po prostu próbowałaś pokryć kilka siwych pasm, farbowanie włosów w domu może mieć konsekwencje, które będą trwały dłużej, niż sam kolor. Barwniki chemiczne mogą usuwać naturalne nawilżenie włosów, sprawiając, że staną się one szorstkie w dotyku.

Jak ograniczyć dalsze szkody?

Eksperci zalecają wybranie barwnika podobnego do naturalnego koloru oraz odcieni, które są raczej ciemniejsze, niż jaśniejsze – aby ograniczyć ewentualne uszkodzenia. Nienaturalne kolory są trudniejsze w utrzymaniu i wymagają częstszych poprawek.

Farbuj rzadziej.

Wydłużenie czasu między poprawkami może pomóc w zmniejszeniu uszkodzeń. Jeśli to możliwe, poczekaj od 8 do 10 tygodni (lub dłużej) między farbowaniem.

Aby było to bardziej wykonalne:

  • myj włosy rzadziej,
  • używaj tylko szamponów przeznaczonych do włosów farbowanych.

Spłucz szampon i odżywkę zimnym prysznicem. Gorąca woda może spowodować otwarcie lub podniesienie łuski włosa, umożliwiając wypłukanie barwnika.

Idź do specjalisty. Salony mogą być drogie, ale farbowanie najlepiej pozostawić profesjonalistom. Profesjonalny kolorysta wie, jak używać odpowiednich produktów, aby zminimalizować uszkodzenia.

Używaj oliwy z oliwek.

Ten pospolity olej kuchenny jest również niezwykle popularny w pielęgnacji włosów. Wykazano, że oleje z zaufanego źródła pomagają nawilżyć pasma i wygładzić je. Mówi się, że w szczególności oliwa z oliwek pomaga zmiękczyć włosy i uzupełnia w nich bardzo potrzebne nawilżenie.

Poczekaj kilka dni po farbowaniu, zanim wykonasz zabieg z oliwą z oliwek.

Używaj bezpiecznego szamponu i odżywki. Produkty te mają odpowiednie pH. Twój kolor będzie trwały przez dłuższy czas, a włosy będą wyglądać zdecydowanie lepiej.

Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.