Wielkimi krokami zbliża się czas noszenia sandałów i klapek. To już ostatni dzwonek, by zadbać o to, by Twoje stopy wyglądały w nich dobrze. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? W tym artykule prezentujemy sprawdzone sposoby, jak dbać o stopy. 

Twoja aktywność zawodowa i sportowa, wybór obuwia oraz higiena należą do wielu czynników wpływających na zdrowie Twoich stóp. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie je pielęgnować.

1. Zachowaj doskonałą higienę stóp.

Myj je za pomocą delikatnego mydła i dokładnie osuszaj ręcznikiem przed założeniem skarpetek. Przed pójściem spać, stosuj wysokiej jakości krem nawilżający. Regularnie przycinaj paznokcie. Nie rób tego zbyt krótko, by zapobiec ich wrastaniu. 

Raz w tygodniu warto przygotować także relaksującą kąpiel do stóp z olejkami eterycznymi oraz zakończyć ją złuszczającym peelingiem. 

2. Noś dobrze dopasowane buty.

Dbaj o to, by nie były one zbyt ciasne. Możesz w ten sposób doprowadzić do obrzęków oraz groźnych deformacji stóp. Na codzień zrezygnuj ze szpilek. Są one szkodliwe dla zdrowia stóp (oraz innych części ciała). 

3. Nie bagatelizuj problemów stóp.

Choroby tej części ciała mogą być naprawdę bolesne w skutkach. Opisaliśmy kilka z nich.

Infekcje grzybiczne – to bardzo częste schorzenia tej części ciała. Mogą być one spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak ciepło, wilgotność, publiczne baseny, czy prysznice. Objawem może być popękana skóra, a w niektórych przypadkach białe fragmenty naskórka między palcami. W tej sytuacji koniecznie udaj się do dermatologa.
Brodawka podeszwowa – mała szarawa zmiana, pojawiająca się na dolnej partii stóp. Najczęściej występuje ona u dzieci, ale może ona dotyczyć każdego. Czasami znika samoistnie, ale lepiej jest ją leczyć, w celu złagodzenia bólu oraz by zapobiec jej rozprzestrzenianiu się (jest ona spowodowana przez wysoce zaraźliwego wirusa).
Pęcherz – jest najczęściej wynikiem rany lub otarcia skóry o but. Wygląda jak białawy bąbel, którego nie należy otwierać, ani przebijać, ponieważ chroni on skórę. Pęcherz należy leczyć jak niewielką ranę, aby przyspieszyć jego gojenie i zapobiec infekcji.

Jak dbać o stopy – zatroszcz się o ich zdrowie

W aptece można znaleźć szeroką gamę produktów do zapobiegania i leczenia problemów ze stopami. Porozmawiaj ze swoim farmaceutą, aby uzyskać informacje i porady.

Jeżeli Twoje problemy nasilają się i wymagają konsultacji – specjalista od zdrowia stóp to podiatra. W razie problemów warto zwrócić się do niego o pomoc, w celu dobrania najlepszej i najskuteczniejszej dla Ciebie kuracji.

Poprzedni artykułOd jutra duże zmiany. Dotyczą Kościoła i mszy świętych
Następny artykułIzabela Janachowska zdradziła, jak sobie radzi z kryzysami w małżeństwie. Rozwiązanie jest proste, ale nie dla wszystkich
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Współpracowała z najlepszymi polskimi projektantami i markami kosmetycznymi. Studiowała projektowanie ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Od wielu lat współpracuje z markami Maniewski, Farmagan i Davroe. Dba o fryzjerski sektor beauty największego wydarzenia modowego w Polsce - Katowice Fashion Week. Posiada szeroką, teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Uczestniczyła w wielu szkoleniach fryzjerskich u najlepszych specjalistów w Polsce.