To najchętniej i najczęściej przebijane miejsce na ciele. Kolczyki w uchu to bardzo powszechna ozdoba, na którą decydują się ludzie na całym świecie. Jakie są rodzaje i nazwy piercingu, który można wykonać w tym miejscu? Jak dbać o ucho z kolczykiem? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Kolczyki w uchu – skąd to się wzięło?

Przekłuwanie uszu jest jednym z najstarszych rodzajów modyfikacji ciała na świecie. Pierwsze tego typu zabiegi datuje się na ponad 2000 lat p.n.e. Setki lat temu tę czynność wykonywało się ze względów kulturowych i plemiennych, za to w dzisiejszych czasach robi się to głównie z powodu upodobań estetycznych.

Na kolczyki w uszach decydują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ale zdecydowanie częściej występują one u płci pięknej. Wynika to z tego, że rodzice w dzieciństwie często przekłuwają uszy swoim córkom. Mężczyźni za to decydują się na ten ruch dużo później i zazwyczaj wykonują kolczyk w jednym uchu. 

Istnieją dwa rodzaje narzędzi, które służą do przekłuwania uszu: igły i specjalne pistolety. Igły można używać do wszelkiego rodzaju piercingu. Przekłucie za pomocą pistoletu wykonuje się tylko na uchu. Jest on bardzo wygodny, ponieważ w momencie przebicia, aplikuje on także kolczyk. 

Kolczyki w uchu – rodzaje i nazwy.

Wiele osób decyduje się na wiele różnego rodzaju kolczyków w uchu, aby podkreślić swoją indywidualność. Niezależnie od płci. Prezentujemy najpopularniejsze rodzaje kolczyków w uchu oraz specjalistyczne nazwy.

Lobe – najbardziej klasyczna wersja przekłucia ucha – piercing na jego płatku. Mało bolesna forma, która goi się około 2 miesięcy.
Tragus – kolczyk w chrząstce od wewnętrznej strony ucha, znajdującej się najbliżej twarzy. Gojenie się przekłucia następuje po około 4 miesiącach.
Vertical Tragus – pionowy piercing chrząstki ucha. Czas gojenia jest podobny, jak w przypadku klasycznego Tragusa.
Anti Tragus – kolczyk znajdujący się bezpośrednio nad płatkiem ucha, na samym początku jego chrząstki. To miejsce goi się szybciej – około 2 miesięcy.
Helix – piercing w miejscu, w którym ucho zawija się. Ludzie dość często decydują się na przebicie tego miejsca. Goi się około 2 miesięcy. 
Forward Helix – kolczyk, który również zakłada się na zawinięciu ucha, ale w miejscu, jak najbliżej chrząstki (tej najbliżej twarzy). Czas gojenia to około 3 miesięcy.
Daith – piercing, który nie może wykonać każdy – niektóre osoby nie mają do tego predyspozycji anatomicznych. Długość gojenia się przebicia to 4 miesiące.
Industrial – przekłucie zawinięcia ucha, połączone sztangą. Częsty wybór w niektórych subkulturach. Czas gojenia to około 3 miesięcy. 

Kolczyki w uchu – jak dbać i pielęgnować ucho z kolczykiem? 

Przede wszystkim, jeżeli chcesz przekłuć uszy, najlepiej udaj się do specjalisty. Będzie to mniej bolesne i zmniejszysz ryzyko infekcji. 

Nowe kolczyki wymagają szczególnej pielęgnacji. Nie możesz zapomnieć o nim i liczyć, że wszystko będzie z nim dobrze. Trzymaj kolczyk w miejscu przebicia. Nie wymieniaj go, dopóki rana nie zagoi się. Unikaj drapania, mimo, że początkowo może wystąpić drobne swędzenie.

Spryskuj miejsce po piercingu roztworem z soli fizjologicznej. Unikaj brudu, basenów publicznych. 

Jeżeli zaobserwujesz wypływającą ropę, oznacza to, że kolczyk został zainfekowany. W żadnym wypadku nie wcieraj w to miejsce środków z dodatkiem alkoholu lub nadtlenku wodoru. Przemywaj za to roztworem z soli fizjologicznej o jeszcze większym stężeniu.

Poprzedni artykułOmbre na paznokciach – jak zrobić krok po kroku
Następny artykułOnycholiza: choroba paznokci. Przyczyny, objawy, leczenie chorych paznokci
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Współpracowała z najlepszymi polskimi projektantami i markami kosmetycznymi. Studiowała projektowanie ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Od wielu lat współpracuje z markami Maniewski, Farmagan i Davroe. Dba o fryzjerski sektor beauty największego wydarzenia modowego w Polsce - Katowice Fashion Week. Posiada szeroką, teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Uczestniczyła w wielu szkoleniach fryzjerskich u najlepszych specjalistów w Polsce.