Labrador i pudel to dwa psy różniące się od siebie w kwestii wyglądu, za to mają wiele wspólnych cech charakteru. Labrador to pies przewodnik, który często służy osobom niewidomym, a pudel to jeden z piękniejszych psów, który jest wspaniałym przyjacielem rodziny. Co może powstać, gdy zmieszamy te rasy? Efekt jest niesamowity!

Labradoodle, czyli połączenie angielskich słów labrador i poodle, wyróżnia się cechami charakteru, może pochwalić się niezwykłym wyglądem, a jego historia sięga 30 lat wstecz. Jego pierwszy przedstawiciel przyszedł na świat w Australii, gdzie stworzono go, aby służył osobie niepełnosprawnej jako przewodnik, ale żeby też nie uczulał. 

Labrador i pudel — labradoodle

Pierwszy pies rasy labradoodle powstał w 1988 roku w Australii, ponieważ pewna kobieta, która była niewidoma, potrzebowała psa przewodnika, ale jej mąż był alergikiem. Dzięki temu Wally Cornen, który pracował w Stowarzyszeniu Australijskich Psów Pracujących, stwierdził, że idealnymi kandydatami do skrzyżowania będą labrador i pudel.

Chciał stworzyć takiego psa, który będzie idealny dla alergika, ale będzie też psem, który lubi szkolenia i tresurę. Po pierwszym skrzyżowaniu tych dwóch ras urodziły się trzy szczeniaki, z czego tylko jeden spełniał wymagania postawione przez parę i właśnie do nich trafił. Ten szczeniak służył im przez 10 lat w roli przyjaciela domu i przewodnika dla niewidomej kobiety. 

Krzyżówki psów

Z krzyżówki labradora i pudla powstał pies, który jest rekomendowany dla alergików. Labradoodle są bardzo rodzinne i towarzyskie, uwielbiają aktywność i mówi się, że potrzebują nawet 2,5 godziny aktywności dziennie. Rasy, od których pochodzą, są niezwykle inteligentne i podatne na szkolenia. Trudno określić ich docelowy wiek, ponieważ labradory żyją raczej krótko, pudle z kolei bardzo długo. 

Nie wiadomo jak ustosunkować się do mieszania ras. Niektórzy uważają, że przez to zaginą geny, które odpowiadają za czystą rasę. Zwierzęta te mogą być też narażone na przeróżne choroby i wady genetyczne. 

Zobacz zdjęcia:

labrador
unsplash.com — Seth Weisfeld

Labrador i pudel — mieszanka labradoodle.

labrador
unsplash.com — Justin W

Psy te mają spełniać wymogi psów przewodników oraz nie uczulać.

labrador
merdacz.pl

Pierwsza mieszkanka tej rasy powstała 30 lat temu w Australii.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Suczka trafiła do weterynarza. Własciciel miał dopuścić się niewybaczalnych czynów
  2. Najdroższy kot świata kosztował 150 tysięcy złotych. Little Nicky został sklonowany
  3. Zając trafił pod opiekę specjalistów. Dzieci poważnie go zraniły
  4. Pies zaczął wysyłać sygnały. Dzięki nim rodzice odkryli, że pod ich nieobecność dziecku dzieje się krzywda
  5. Pies wiedział, że to ostatnie chwile, przyprowadzili go na łoże śmierci pana. Nie był w stanie opanować emocji

Źródło: merdacz.pl

 

 

Poprzedni artykułKtóre psy chorują najczęściej? 6 ras, które odradzają weterynarze
Następny artykułMąż Nataszy Urbańskiej o początkach jej kariery. „Miała w sobie wdzięk i zadzior”
Redaktorka działu Zwierzęta w Lelum.pl. Absolwentka kierunku logopedia ogólna i kliniczna na Uniwersytecie Warszawskim. Uczennica i logopeda w Szkole Piosenki Elżbiety Zapendowskiej i Andrzeja Głowackiego. Od kilkunastu lat śpiewa jazz, poezję śpiewaną i piosenkę aktorską. Oczkiem w głowie są jej trzy psy, dzięki którym zainteresowała się tematem behawioryzmu. Uwielbia mazurskie tereny oglądane z grzbietu konia.