Lekarz, który nieprawidłowo wykonuje swoją pracę to chyba najbardziej przerażający koszmar, jaki może nam się przydarzyć. Niestety, w tym przypadku skończyło się to śmiercią nienarodzonego dziecka, które miało szansę na przeżycie. Lekarzowi z jednego z wielkopolskich szpitali przedstawiono akt oskarżenia.

Chociaż były ku temu wskazania, lekarz odmówił wykonania cesarskiego cięcia, dziecko zmarło. Istnieją przesłanki wskazujące na to, że gdyby nie jego decyzja, maluszek narodziłby się żywy. Mężczyzna nie przyznał się do postawionych mu zarzutów, utrzymując, że zrobił wszystko poprawnie, zlecając transport pacjentki, zamiast przeprowadzenia zabiegu. 

Lekarz odmówił wykonania zabiegu, dziecko zmarło

Poznańska prokuratura oskarża lekarza z jednego ze szpitali o narażenie nienarodzonego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Chodzi o sprawę jednej z jego pacjentek, którą mężczyzna skierował do transportu do innego szpitala, zamiast przeprowadzić cesarskie cięcie, pomimo istniejących ku temu przesłanek medycznych.

Lekarz nie przyznał się do winy. Według opinii uzyskanej przez prokuraturę w Poznaniu z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdyby został przeprowadzony zabieg, dziecko mogłoby urodzić się żywe. Jeśli mężczyzna zostanie uznany za winnego, grozi mu do 5 lat więzienia.

Dlaczego lekarze nie chcą robić cesarskiego cięcia?

Lekarze nie chcą robić cesarskiego cięcia, ponieważ jest to zabieg inwazyjny, jak dowiedział się portal dziennikbaltycki.pl w rozmowie z prof. Krzysztofem Preisem, wojewódzkim konsultantem ds. położnictwa i ginekologii.

Ocenia się, że od 15 do 18 proc. porodów ze względów musi być rozwiązywanych za pomocą cesarskiego cięcia. Pozostałe dzieci powinny rodzić się siłami natury — powiedział profesor. 

Jednocześnie, sam profesor Preis zauważył, że podczas gdy przy każdym cesarskim cięciu wykonywane jest znieczulenie, pacjentki rodzące „tak jak kiedyś”, „siłami natury”, nie otrzymają na NFZ żadnego znieczulenia. Stąd wynika szczególny nacisk kobiet na to, by wykonywane były cesarskie cięcia.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Lekarz
screen z nagrania YouTube

Dziecko kobiety zmarło przed porodem.

lekarz
fot. unsplash.com

Maluszek miał szansę na przeżycie.

lekarz
pixabay.com

Lekarz nie przyznaje się do błędu.

ZOBACZ TEŻ:

źródła: fakty.interia.pl, dziennikbaltycki.pl

Poprzedni artykułKamil Sipowicz odnalazł nową miłość po śmierci Kory. Kim jest jego wybranka?
Następny artykułPies umierał na oczach małej dziewczynki. Chwilę później stało się coś niemożliwego
Redaktorka działu lifestyle w lelum.pl Studentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji medialnej. Interesuje się literaturą romantyzmu. Pisanie zawsze było jej pasją, którą rozwijała już od dzieciństwa. Dziennikarstwo jest karierą bliską jej sercu, chociaż nie wybrała tego kierunku studiów, by pracować nie tylko nad swoim warsztatem pisarskim, ale i pogłębiać miłość do Juliusza Słowackiego