Maria Kaczyńska jako pierwsza dama słynęła przede wszystkim ze skromności. Możliwe, że to właśnie dlatego zyskała sympatię Polaków. Czy była lubiana w dzieciństwie? I jakie skrywała sekrety? Zdradzamy.

Choć media nie szczędziły jej, często nieprzychylnych, uwag, dzisiaj jest wspominana jako bardzo ciepła i mądra kobieta. Jako pierwsza dama zasłynęła przede wszystkim ze skromności.

Maria Kaczyńska jako pierwsza dama

Maria Kaczyńska była żoną prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jego kadencja trwała 5 lat (2005-2010). Zakończyła się w wyniku tragicznego wypadku samolotu w Smoleńsku, w którym zginęli oboje, wraz z innymi państwowymi urzędnikami.

Do tragedii doszło 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło w niej 96 osób. Oprócz pary prezydenckiej byli to także m.in.: Ryszard Kaczorowski (ostatni prezydent RP na uchodźstwie), wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, a także załoga samolotu.

Jakie sekrety skrywała Maria Kaczyńska?

W książce Dama. Opowieść biograficzna o Marii Kaczyńskiej jej koleżanki z dawnych lat, Barbara i Urszula Gawronówny opowiedziały o jej wyjątkowym talencie muzycznym. Okazuje się, że Maria Kaczyńska miała zdolności artystyczne.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

– […] Obie brałyśmy też, dwa razy w tygodniu, lekcje fortepianu u pani Krystyny Głuszyńskiej, która mieszkała obok, po drugiej stronie naszej ulicy. Idąc na lekcje do pani Głuszyńskiej, Musia przychodziła po mnie, a kiedy wracałyśmy, też do nas wpadała. […] graliśmy sobie takie lżejsze kawałki, jakieś szlagierki […] – wspomina Urszula Gawronówna.

Ze wspomnień koleżanek można śmiało wywnioskować, że Maria Kaczyńska pasjonowała się grą na fortepianie i była w tej dziedzinie bardzo uzdolniona – mimo iż do dzisiaj pozostawało to dla większości tajemnicą.

Koncerty Marii Kaczyńskiej w Pałacu Prezydenckim

Talent muzyczny pierwszej damy jest z pewnością dużym zaskoczeniem, chociaż jak się okazuje nie dla wszystkich. Maria Kaczyńska darzyła grę na fortepianie dużym sentymentem.

Jako pierwsza dama wciąż pamiętała o swojej pasji, o czym opowiedział Lech Kaczyński w wywiadzie w 2010 roku. Zapytany o to, czy Maria śpiewa kolędy w Pałacu, odpowiedział, że gra na pianinie.

Talent muzyczny jest wspaniałym darem. Niektórzy mają szansę rozwijać go na oczach szerokiej publiczności, inni w zaciszu domowym. O pasji Marii Kaczyńskiej wiedziało niewielu. Kto wie, być może pierwsza dama skrywała jeszcze więcej artystycznych talentów. Więcej zdjęć Marii Kaczyńskiej można zobaczyć na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

Zobacz zdjęcie:

Maria Kaczyńska
Kancelaria/Maria Kaczyńska

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Se.pl, Wikipedia