Lelum.pl Dzieje się Na godle polski nie widnieje orzeł. Polacy aż rwą włosy z głowy. To niemożliwe
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Na godle polski nie widnieje orzeł. Polacy aż rwą włosy z głowy. To niemożliwe

11 listopada 2024
Autor tekstu: Sylwia Kropiewnicka

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przyjrzymy się historii Polski i polskim symbolom narodowym. Jedną szczególnie ciekawą kwestią jest to, że na godle naszego kraju wcale nie widnieje orzeł. Polacy dziwią się, jak to jest możliwe.

Narodowe Święto Niepodległości te dzień ustawowo wolny od pracy

11 listopada to jeden z ważniejszych dni w kalendarzu każdego Polaka. Niemal w połowie przedostatniego miesiąca roku obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Jest to dzień, który zakwalifikowano jako ustawowo wolny od pracy.

Wielu Polaków spędza to święto w domu. Jedni odpoczywają, inni oglądają telewizyjne relacje z obchodów z udziałem najważniejszych osób w państwie. Sporo grupa bierze także udział w głośnym Marszu Niepodległości, który co roku przechodzi ulicami Warszawy.

Pierwszy dotyk zmarłej osoby. Grabarz nie może go zapomnieć. Zapach to pikuś
Marianna poszła na grzyby i zaginęła. Właśnie wydano dramatyczny apel

Jaki ptak znajduje się na godle Polski?

Z okazji Święta Niepodległości przyjrzymy się godłu Polski. Od lat mówi się, że znajduje się na nim orzeł i tak przyjęło się także w naszej kulturze. Jednak jak się okazuje, nie jest to do końca prawda. Odpowiedź na to pytanie omówił w swojej książce Przemysław Barszcz. Jak się okazuje, w godle Polski znalazł się orzeł bielik, który… wcale nie jest orłem.

To gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Potocznie jednak jest nazywany orłem, ponieważ jest duży i znacznie większy od swojego kuzyna jastrzębia, ale tak naprawdę w godle mamy... gatunek jastrzębia - podaje Fakt.pl, powołując się na książkę Przemysława Barszcza.

Co oznacza orzeł bielik w kulturze Słowian?

Orzeł to wyjątkowy symbol w kulturze Słowian. Bielik, który często jest potocznie nazywany orłem białym, uważany był za króla wszystkich zwierząt lub króla ptaków. Na przestrzeni lat symbol stał się bardzo ważny dla narodu polskiego.

Przyjęcie białego orła jako herbu królestwa, zjednoczonego po okresie rozbicia dzielnicowego, stanowiło odwołanie do tradycji wcześniejszych władców piastowskich, oraz do funkcjonującego w średniowieczu mitu o orle, który odradzał się po kąpieli w wodzie - wyjaśnia Fakt.

Takie rzeczy ludzie wkładają do trumny. "Księża są oburzeni"
Bycie singlem jest grzechem? Odpowiedź księdza da do myślenia wiernym
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Kropiewnicka

Jestem absolwentką Dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pisanie to moja największa pasja. Uwielbiam też śpiewać i podróżować. Jestem fanką dobrej muzyki. Dzień zawsze zaczynam od filiżanki kawy. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy