Nie żyje wspaniały aktor i reżyser, Tadeusz Bradecki. Informację o jego śmierci przekazał Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego. Miał 67 lat. Artysta ten współpracował z największymi polskimi twórcami.

Bradecki w 2013 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Pracował z tak kultowymi reżyserami, jak Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Krzysztof Kieślowski.

Nie żyje Tadeusz Bradecki. W czym wystąpił?

Bradecki urodził się 2 stycznia 1955 roku w Zabrzu na Śląsku. Z tym regionem związany był także w późniejszych latach swojej kariery, choć występował na deskach teatrów w całej Polsce.

Był absolwentem aż dwóch wydziałów: aktorskiego oraz reżyserii dramatu w PWST w Krakowie. Na początku swojej kariery pracował jako aktor i reżyser w Teatrze Starym w Krakowie. Później został tam dyrektorem naczelnym i artystycznym.

Od 2007 roku pracował jako dyrektor artystyczny Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego w Katowicach. Wykładał także na londyńskiej Academy of Music and Dramatic Art.

Bradecki grał też w wielu znanych filmach – produkcje, w jakich wziął udział, to choćby seriale „Czas honoru” czy „Glina” oraz filmy „Karol. Człowiek, który został papieżem”, „Pręgi” oraz „Persona non grata”.

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego opublikował poruszający, obszerny wpis pożegnalny, w którym podkreślono zasługi Bradeckiego dla tej placówki, teatru w ogólności i polskiej kultury:

To za jego dyrekcji i z jego inicjatywy w Teatrze Śląskim m.in. gościnnie prezentowano spektakle z prestiżowych europejskich scen (projekt Europejska Witryna Teatralna), a zespół z Katowic prezentował swoje tytuły przed publicznością m.in. Hiszpanii, Francji i Węgier – czytamy w oświadczeniu.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kurdej-Szatan z mężem błagają o pomoc. Aktorka pokazała przykre nagranie z dzieckiem
  2. Zniknął na 6 lat. Niesłychane, kto nagle pojawił się w studiu „Dzień dobry TVN”
  3. Kolejna gwiazda chce dokonać apostazji. Opublikowała nagłe oświadczenie