Polskę właśnie obiega bardzo przykra informacja. Nie żyje zasłużona Polka, Lucyna Makowska ps. „Lilka”, uczestniczka Powstania Warszawskiego. W czerwcu br. obchodziła 98 urodziny. Tę przygnębiającą wiadomość przekazał za pośrednictwem Facebooka Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Nowolipie 22.

Urodzona 6 czerwca 1923 roku Lucyna Makowska przez wiele lat uchodziła za jedną z najbardziej zasłużonych sanitariuszek PW. Przyczyna jej śmierci nie została ujawniona.

Nie żyje Lucyna Makowska

Przez wielu nazywana jest bohaterką, prawdziwą legendą Powstania Warszawskiego, a także kobietą, która wykazała się męstwem i wspaniałomyślnością w jednym z najtrudniejszych momentów dla warszawiaków i nie tylko.

W latach 1939 – 1944 Lucyna Makowska (z domu Kalinowska) była sanitariuszką Narodowej Organizacji Wojskowej. Służyła Armii Krajowej na zgrupowanie „Harnaś” w szpitalu przy ul. Kopernika 43 na warszawskim Powiślu. Wczoraj podano informację o jej śmierci.

– Pani Lucyno, tego się Panu Tadeuszowi nie robi… tego się nam nie robi… Odeszła Pani Lucyna Makowska ps. ”Lilka”, w czasie Powstania Warszawskiego sanitariuszka w Zgrupowaniu „Harnaś”. Strasznie przykro i smutno. Panu Tadeuszowi, rodzinie i przyjaciołom składamy serdeczne wyrazy współczucia – napisali przedstawiciele Domu  Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Nowolipie 22.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

My również dołączamy się do kondolencji, a rodzinie zmarłej życzymy dużo siły w ciężkich momentach życia. 

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

1. Media nieoficjalnie: Nowe obostrzenia w Polsce możliwe od 1 grudnia
2. Pilny apel Mikołaja Roznerskiego. Od rana prosi o wsparcie: „Jeżeli jesteście w jakiś sposób w stanie pomóc”
3. „Milionerzy”: Odpadła na pierwszym pytaniu, chodziło o lód. „Emocjonalnie ją to przerosło”

Źródło: 1944.pl

 

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl