Niestety Basia nie żyje, dramatyczne wieści i to 1 sierpnia. To ona walczyła za Polskę
Dziś obchodzimy 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Niestety tegoroczne obchody będą smutniejsze od tych poprzednich. Doszło bowiem do nas przykre informacje dotyczące śmierci najstarszej powstańczyni. Zmarłą Barbara Sowa. Miała 106 lat.
Nie żyje Barbara Sowa ps. "Basia"
O śmierci bohaterki poinformowała dziś fundacja “Nie zapomnij o nas” . Jednocześnie nie przekazano żadnych szczegółów dotyczących jej odejścia. W komunikacie złożono za to kondolencje dla rodziny i najbliższych . Przytoczono także piękny cytat “Basi”, który pokazuje, jakie nastawienie mieli Powstańcy.
Nikt z nas nie czuł się bohaterem, wszyscy byliśmy jednakowi, po prostu stanęliśmy do walki.
Barbara Sowa była najstarszą żyjącą uczestniczką Powstania Warszawskiego . Odeszła w 80. rocznicę jego wybuchu .
Kim była "Basia"?
“Basia” brała czynny udział w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka. Na tym jednak nie poprzestawała, bo gdy pojawiała się potrzeba, bez problemu wcielała się także w rolę łączniczki i kolporterki .
Od 2-3 sierpnia działała na terenie tzw. Reduty Kaliskiej współorganizując tymczasowy szpital w piwnicach zdobytego gmachu Polskiego Monopolu Tytoniowego przy ul. Kaliskiej 1, sanitariuszka pod kierunkiem dr. Janiny Bachańskiej - Kuźniecow i dr. Anatola Kuźniecowa. W kolejnych dniach wobec nieustającego ostrzału szpitala powstańczego, który znalazł się w samym centrum zaciętych walk, wraz z sanitariuszkami "Romą" i "Marysią" ewakuowały rannych ze szpitala w Monopolu do mieszkań prywatnych przy ul. Jotejki 6 i 8. Transportowała także opatrunki i leki - informuje w powstańczym biogramie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Przebywała w obozie tymczasowym na "Zieleniaku", stamtąd chciano przetransportować ją do Pruszkowa . Powstance udało się jednak opuścić transport.
ZOBACZ TEŻ: Została pustka i żal. Krystyna Janda dotknięta tragedią
"Basia" odeszła w rocznicę Powstania Warszawskiego
Barbara Sowa zmarła w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w wieku 106 lat. To niezwykle symboliczna data, szczególnie dla osób, które brały czynny udział w walce o Polskę . Odejście powstanki sprawia wrażenie, jakby czekała, aż doczeka okrągłej rocznicy swojego wkładu w dobro narodu.
Chciałam być w Armii Krajowej, wszyscy wokół mnie do niej należeli. Stanęłam do powstania, bo uważałam, że musi wybuchnąć. Nie dało się już wytrzymać pod okupacyjnym rządem Niemców. Mówiono nam: przeżyjemy tu albo na tamtym świecie - mówiła “Gościowi Niedzielnemu”.
Za swoje osiągnięcia została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2018 roku, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość oraz Odznaką Pamiątkową Akcji "Burza" .