Mężczyzna skarżył się na zatkany i cieknący nos od dwóch lat. Nie miał pojęcia, co tak naprawdę dzieje się w środku. W końcu 59-latek wybrał się do szpitala, na miejscu lekarze dosłownie zaniemówili. Nie mogli uwierzyć w to, co znaleźli w środku nosa, okazało się, że był to ząb. Cała historia przyprawia o dreszcze.

Z podobnym przypadkiem spotkało się niewielu lekarzy. W nosie pacjenta cały czas był ząb. Tę przedziwną historię opisano w raporcie medycznym BMJ Case Reports, który jest dostępny na stronie casereports.bmj.com.

Miał zatkany nos. Okazało się, że w środku był ząb

Mężczyzna udał się do duńskiego Szpitala Uniwersyteckiego. Poskarżył się lekarzom, że ma zablokowany nos, a w dodatku cieknie z niego dziwna wydzielina.

Podczas badania medycy zauważyli, że faktycznie przegroda nosowa jest nieco wygięta w lewo. Okazało się, że powyższe dolegliwości są spowodowane zębem, który tam wrósł.

Operacja endoskopowa uwolniła 59-latka od ciała obcego w jamie nosowej. Lekarzom udało się usunąć ząb, jednak byli zdziwieni przypadłością pacjenta. Z pewnością nigdy wcześniej nie spotkali się z czymś podobnym.

Mężczyzna przez 10 dni przyjmował antybiotyki oraz robił sobie irygację nosa roztworem soli fizjologicznej. Jego stan znacznie się poprawił, a pacjent nie skarżył się już na żadne dokuczliwie objawy — zatkany nos przestał go męczyć.

Lekarze byli zdumieni

Lekarze byli zdumieni przypadkiem tego 59-latka. Próbowali dociec, w jaki sposób ząb mógł wyrosnąć w nosie mężczyzny. Medycy stwierdzili, że pewna wskazówka pomogła im znaleźć racjonalne wytłumaczenie.

Okazało się, że w młodości pacjent doświadczył urazu twarzy. Był on na tyle ciężki, że konieczne było repozycjonowanie. Prawdopodobnie wtedy uszkodzenia nie wydawały się wpływać na zęby, ale później jeden z nich wyrósł w nosie.

Jeden z lekarzy zdradził, że być może niespełna 60-latek miał zęba w jamie nosowej przez większość swojego dorosłego życia, jednak objawy nasiliły się dopiero w ciągu ostatnich lat.

Medycyna już nieraz potrafiła nas zadziwić. Z pewnością lekarze na co dzień spotykają się z różnymi dziwnymi przypadkami. Niektóre ich bawią, niektóre wprawiają w osłupienie, a jeszcze inne są przygnębiające.

Podobnie było podczas porodu jednej z kobiet, które miała wydać na świat bliźniaki. Kiedy zaczęła się właściwa akcja porodowa, lekarza zamurowało — tego widoku z pewnością nie zapomni do końca życia.

Może u was w rodzinie były jakieś przypadki niecodziennych schorzeń lub dolegliwości?

Zobacz zdjęcie:

nos
fot. BMJ Case Reports

W nosie mężczyzny znaleziono zęba.

 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: casereports.bmj.com

Poprzedni artykułWidząc wyniki badania USG myślała, że jej dziecko puszcza bańki. Okazało się, że to nowotwór
Następny artykułNie żyje David Richardson, jeden z twórców The Simpsons
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl