Od dzisiaj posiadacze samochodów elektrycznych zostaną zwolnieni z opłat za przejazdy polskimi autostradami AmberOne A1 oraz A4 na odcinku Katowice-Kraków. Wszystko w ramach kampanii elektromobilni.pl i dotyczy jedynie użytkowników zarejestrowanych w EV Klub Polska. Akcja potrwa do 18 października 2021 roku.

Samochody elektryczne to coraz częściej znacznie lepsze i ekonomiczniejsze wyjście. Jak się okazuje ich posiadacze będą mieć pewien przywilej. 

Samochody elektryczne bez opłat na dwóch polskich autostradach

Od dłuższego czasu posiadacze samochodów elektrycznych mają przywileje darmowego parkowania w płatnych strefach oraz możliwość jazdy po buspasach. Na tym nie koniec. Już od dziś w ramach akcji elektromobilni.pl będą mogli wjechać na autostrady za darmo.

Mowa o płatnych odcinkach autostrad A1 i A4. Opłata w dalszym ciągu będzie obowiązkowa dla osób niebędących członkami EV Klub Polska. Koordynator EV Klub Polska, organizator akcji „Autostrada do elektromobilności”, Łukasz Lewandowski twierdzi, że rozwój samochodów elektrycznych wymaga regularnego wsparcia.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

– Równolegle do ustawowych przywilejów, a także narzędzi w postaci dopłat bezpośrednich czy ulg fiskalnych, potrzebne są inicjatywy popularyzujące elektromobilność, najlepiej oznaczające konkretne korzyści dla użytkowników. Taki cel stawiamy przed Klubem i realizowanymi przez nas inicjatywami – dodał Lewandowski.

W których miejscach nie trzeba uiszczać opłaty?

Autostrady, które zwalniają z opłat użytkowników samochodów elektrycznych objęte są systemem wideo-tollingu. Mowa tutaj o odcinkach autostrady A1 Gdańsk-Toruń, węzeł Rusocin – węzeł Nowa Wieś, a także A4 Katowice (węzeł Murckowska) – Kraków (węzeł Balice).

W sumie wszystkie odcinki liczą 276 km. Można łatwo obliczyć, że dzięki temu posiadacze takich aut będą mogli zaoszczędzić 60 zł w drodze nad morze i z powrotem. Podróż autostradą A4 zwolni z opłaty niemal 50 zł. Wszystko ma potrwać do 18 października 2021 roku. 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum

Źródło: auto.wprost.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl