Polsat News właśnie przekazał najnowsze ustalenia w sprawie 15-letniego Kacpra, podejrzewanego o zabójstwo o dwa lata młodszej Patrycji. Jak podaje, jeśli chłopak ostatecznie trafi do poprawczaka, opuści go najpóźniej po ukończeniu 21. roku życia. Wtedy wykreśla się wszystkie wpisy w rejestrze karnym.

Od kilku dni cała Polska żyje sprawą zamordowanej nastolatki z Bytomia. Do zbrodni przyznał się 15-letni Kacper, który obecnie przebywa w schronisku dla nieletnich. Na razie sąd umieścił go tam na trzy miesiące. Dziennikarze Polsatu ustalili, co może wydarzyć się później.

Polsat News informuje o sytuacji Kacpra

Przypomnijmy, że nastolatek nie podlega odpowiedzialności karnej, bo w chwili popełnienia morderstwa nie miał ukończonych 15 lat – urodziny miał dzień później. Rzecznik Sądu Okręgowego w Gliwicach Tomasz Pawlik oświadczył, że postępowanie w sprawach nieletnich toczy się z wyłączeniem jawności, zatem nie wiemy, co wydarzyło się na wczorajszym posiedzeniu.

Trzymiesięczny obecnie okres umieszczenia Kacpra w schronisku dla nieletnich może być przedłużony – do roku przez sąd rejonowy, a powyżej tego okresu – przez sąd okręgowy – mówił Pawlik.

Jak podaje polsatnews.pl, jeśli chłopak trafi do poprawczaka, to opuści go najpóźniej po ukończeniu 21. roku życia. Wtedy wykreśla się wszystkie wpisy w rejestrze karnym, a osoba ma czystą kartę.

Dziś prokuratora poinformowała, że przyczyną śmierci dziewczynki była rana kłuta serca. Potwierdziła to sekcja zwłok, jednak na tym nie koniec, ponieważ wykryto, że 13-latka w momencie śmierci była w ciąży. 

Sąd bada okoliczności zbrodni

W piątek dziennikarze Polsat News dowiedzieli się z rozmowy z rzecznikiem Sądu Okręgowego w Gliwicach, Tomaszem Pawlikiem, że postępowanie w sprawach nieletnich toczy się z wyłączeniem jawności, zatem nie mógł podać szczegółów mającego miejsce  w czwartek posiedzenia w tej sprawie. Obecnie sąd będzie badać, czy to faktycznie Kacper dopuścił się zbrodni na Patrycji.

– Również będzie zbierał informacje o osobie nieletniego – poprzez opinie szkoły, odpowiednie opinie psychologów czy też pedagogów. Jeśli potwierdzi się, że popełnił czyn, który jest mu przypisywany, sąd zdecyduje, jakie środki w stosunku niego zastosować – twierdzi sędzia Pawlik.

Jeszcze nie wiadomo jak długo potrwa postępowanie sądowe wobec Kacpra. Jak twierdzi rzecznik Sądu Okręgowego w Gliwicach, jest to decyzja, której nie podejmuje się z dnia na dzień. Takie sprawy toczą się bardzo długo. Warto podkreślić, że istnieją procedury, które zezwalają na warunkowe zwolnienie z zakładu poprawczego.

Sędzia dodawał, że na ten moment niczego nie można przesądzać, ponieważ ustawa nie nakazuje Sądowi umieszczenia oskarżonego w poprawczaku. Jeszcze dziś Kacper wypowiedział się na temat rzekomo popełnionego, jednak wciąż nieudowodnionego morderstwa. Wszystko znajdziecie >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: polsatnews.pl

Poprzedni artykułProkuratura opublikowała wyniki sekcji zwłok 13-letniej Patrycji
Następny artykułWażne informacje dla rodziców. W 2021 roku powstanie dodatkowe 25 tys. miejsc opieki dla dzieci
Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: marta.m.kulik@gmail.com.