Nie jest tajemnicą, że cukier może powodować problemy przy zbyt częstym jego spożywaniu. Niestety, jest on obecny w większości pokarmów. Oprócz wartości fizycznych, warto także wziąć pod uwagę, jak wpływa on na nasze zdrowie psychiczne. Dlaczego warto pozbyć się cukru ze swojej diety?

1. Cukier może wpływać na Twój nastrój.

Pewnie zdarzyło Ci się już, że zdecydowałaś się na pączek lub napój gazowany, aby uzyskać dodatkowy zastrzyk energii podczas długiego dnia. W rzeczywistości, cukier może przynieść odwrotny skutek.

Wykazano, że regularne spożywanie cukru może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju u mężczyzn, jak i u kobiet.

2. Może osłabiać zdolność radzenia sobie ze stresem

Kolejnym powodem dla którego warto jest pozbyć się cukru ze swojej diety jest osłabiona reakcja na stres. Wiele osób zwraca się w stronę słodyczy, gdy czują niepokój. Dzieje się tak, ponieważ słodkie pokarmy mogą osłabić zdolność organizmu do reagowania na stres.

Cukier hamuje wydzielanie kortyzolu wywołane stresem, minimalizując uczucie niepokoju i napięcia. Kortyzol jest znany jako hormon stresu. Regulując w ten sposób poziom tego hormonu, przyzwyczajamy organizm do tego sztucznego sposobu radzenia sobie ze stresem, co w dłuższej perspektywie może przysporzyć problemów ze zdrowiem.

3. Cukier może zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji.

Często po ciężkim dniu, sięgamy po cukier. Cykl jego spożywania w ​​celu kontrolowania emocji może tylko pogorszyć uczucie smutku, zmęczenia lub beznadziejności. Wiele badań wykazało na przykład związek między dietą bogatą w cukier, a depresją.

Nadmierne spożycie cukru powoduje brak równowagi w niektórych substancjach chemicznych w mózgu. Ten brak równowagi może prowadzić do depresji, a nawet może zwiększać długoterminowe ryzyko wystąpienia zaburzeń zdrowia psychicznego.

4. Odstawianie słodyczy może wywołać atak paniki.

Rzucenie cukru przetworzonego może nie być tak proste, jak myślisz. Częstym zachowaniem organizmu po tym, jak postanowisz pozbyć się cukru mogą być: 

– niepokój,

– drażliwość,

– dezorientacja,

– zmęczenie.

Poprzedni artykułSwetry na jesień 2020 – przegląd trendów
Następny artykułJak zapobiec grypie? Skuteczne porady
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.