Lelum.pl > Samo Życie > Problemy w związku. 10 sprawdzonych porad
Redakcja Lelum.pl
Redakcja Lelum.pl 11.09.2019 14:33

Problemy w związku. 10 sprawdzonych porad

Problemy w związku
Fot.pixabay.com @RyanMcGuire

Problemy w związku są codziennością niejednej pary. Nawet najsilniejsze relacje poddawane są próbie czasu. Spójrzmy prawdzie w oczy – idealne związki istnieją jedynie na okładkach kolorowych magazynów. W rzeczywistości każda para mierzy się z różnego rodzaju problemami. Najważniejsze, żeby w porę zauważyć niepokojące sygnały i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Mamy dla was kilka sprawdzonych porad, by poradzić sobie z problemami w związkach.

Czas często powoduje, że zaczynamy się ze sobą mijać, a jak wiemy długotrwały i stabilny związek to ciężka praca, w którą każdy z nas powinien włożyć dużo pracy i wysiłku. Nie łatwo jest utrzymać zdrową i pełną miłości relacje, która będzie miała solidne postawy. Jak stworzyć szczęśliwy związek? Na to pytanie przygotowałyśmy dla was aż 10 niezawodnych porad, które bez wątpienia dadzą wam do myślenia.

Problemy w związku – jak je rozwiązać?

Problemy w związku spędzają sen z powiek wielu parom. Krucha relacja, w której z dnia na dzień narastają nieporozumienia, jest bardziej podatna na rozpad. Brak zaufania, zazdrość i nieumiejętność mówienia o swoich emocjach mogą doprowadzić nawet najsilniejsze uczucie do wypalenia. Co zrobić, by nie dopuścić do rozstania? Spójrzmy prawdzie w oczy: coraz więcej związków jest narażonych na kryzys. I choć problemy mogą wzmocnić związek, działając na niego oczyszczająco, warto wiedzieć, jak skutecznie sobie z nimi radzić. Przyczyn nieporozumień w związku jest wiele, jednak najważniejsze, by znaleźć ich źródło i skutecznie im przeciwdziałać. Problemy w związku najlepiej rozwiązywać szczerze rozmawiając. Nie warto poddawać się negatywnym emocjom – umiejętność opanowania i zachowanie spokoju stanowią niezwykle ważne elementy każdej relacji. Każdy kryzys można pokonać. Najważniejsze jest rozpoznanie problemu, umiejętne nazwanie go i wspólna decyzja, jak mu zaradzić.

1. Naucz się słuchać swojego partnera

Traktuj swojego partnera z szacunkiem. Pamiętaj, że jego emocje są równie ważne, jak twoje. Pozwól mu opowiedzieć o swoich uczuciach, wykaż się zrozumieniem i empatią. W przeciwnym razie twój partner będzie czuł się urażony i uzna, że nie szanujesz jego uczuć. Jeśli masz odmienne zdanie na jakiś temat, nie wyrażaj go w ekspresyjny sposób. Kłótnia we włoskim stylu, rzucanie talerzami, krzyki i wyzwiska na pewno nie przyczynią się do polepszenia waszej relacji. Pamiętaj, że rozwaga i opanowanie emocji stanowią podstawę w budowaniu zdrowej, partnerskiej relacji. Dzięki temu twój partner zrozumie, że to, co ma ci do przekazania, jest dla ciebie istotne.

Konfliktowe sytuacje najlepiej rozwiązywać spokojną rozmową. Jeśli czujesz, że nerwy biorą u ciebie górę, weź trzy głębokie oddechy i spróbuj zbudować swoją wypowiedź w spokojny, wyważony sposób. Pozwól w równym stopniu wyrażać opinie partnerowi. Każdy z was powinien mieć równe szanse, by wypowiedzieć własne zdanie. Naucz się wyciągać wnioski z komunikatów formułowanych przez partnera. Nie stwarzaj własnych interpretacji, spróbuj skupić się na sednie problemu i znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie dla obu stron. Psychologowie twierdzą, że przyczyną konfliktów w większościach relacji jest zaburzona komunikacja. Jeśli jeszcze nie opanowaliście w waszym związku sztuki dialogu do perfekcji, może najwyższy czas zacząć rozważać korzyści płynące z rozmowy, która może mieć terapeutyczne właściwości.

2. Wspólne pasje scalają związek

Zastanawiałaś się, jak sprawić, żebyście spędzali razem więcej czasu? Wystarczy, że znajdziecie coś, co wam obojgu sprawia przyjemność. Może gra w tenisa albo wieczór w klubokawiarni z planszówkami? Jeśli oboje lubicie tańczyć, przejrzyjcie szkoły tańca dostępne w waszej okolicy i wybierzcie taką, która odpowiada wam najbardziej. Nic tak nie rozgrzeje waszych emocji, jak ogniste tango! Jeśli oboje jesteście pasjonatami kina, zorganizujcie tematyczne wieczory filmowe. Sami możecie zdecydować, czy dziś wieczorem wolicie obejrzeć kino noir, czy może film akcji. Zróbcie listę rzeczy, które oboje lubicie i wybierzcie kilka z nich. Wykażcie się kreatywnością, a wasz związek na nowo rozkwitnie.

3. Nie unikaj partnera

Wychodzisz z domu, zanim on wróci z pracy? Wolisz nocować u koleżanki, żeby uniknąć niezręcznej sytuacji w sypialni? Wracasz późno w nocy, gdy on już śpi, żeby uniknąć interakcji? Takie zachowanie nie pomoże twojemu związkowi. Wręcz przeciwnie, przysporzy kolejnych kłopotów. Unikanie kontaktu jedynie powiększy problemy w waszym związku. Ciche dni zdarzają się każdemu, jednak nie powinnaś dopuścić do tego, by trwały one w nieskończoność. Odrzuć na bok dumę i wyciągnij rękę pierwsza. Takie zachowanie będzie świadczyło o twojej dojrzałości i odpowiedzialności. Pokażesz partnerowi, że zależy ci na waszym porozumieniu.

4. Mów szczerze o emocjach

Nie ukrywaj tego, co czujesz. Szczerość jest fundamentem budującym dojrzały związek. Naucz się mówić otwarcie o swoich wątpliwościach i problemach. Staraj się nie trzymać negatywnych emocji w sobie zbyt długo, bo później eksplodują ze zdwojoną siłą. Jeśli nie powiesz, jakie jest źródło twojego problemu, są niewielkie szanse, że twój partner je odkryje. Milczenie jest złotem, jednak nie w sytuacji, w której próbujesz uratować swój związek. Wysyłaj jasne komunikaty. Nie licz na to, że twój partner się domyśli. Zaufaj nam, umiejętność czytania w myślach to wymysł. Jasno komunikuj swoje oczekiwania. Problem z wyrażaniem uczuć dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn i świadczy o niedojrzałości emocjonalnej. Zarówno ty, jak i twój partner powinniście pracować nad emocjami. Jeśli tworzycie dojrzały związek, mówienie o uczuciach nie powinno stanowić dla was problemu.

5. Zaskakujcie się nawzajem

Każdy z nas lubi być zaskakiwany. Zerwij z rutyną w twoim związku, czas na spontaniczność i szaleństwo! Sprawiajcie sobie nawzajem prezenty niespodzianki. Nawet drobiazgi potrafią sprawić, że twój partner poczuje, że jest dla ciebie wyjątkowy. Zorganizowanie spontanicznego wyjazdu nad jezioro jest świetnym pomysłem! Najważniejsze, żebyście wykazywali się kreatywnością i potrafili się wzajemnie zaskakiwać. Organizacja imprezy niespodzianki nie powinna nastręczyć ci wielu trudności, a radość partnera będzie najlepszą nagrodą za poświęcony trud i zaangażowanie. Spontaniczność zawsze jest w cenie, a odrobina kreatywności sprawi, że twój partner poczuje, że jest dla ciebie najważniejszy.

6. Zaangażowanie na podobnym poziomie

Problemy w związku zwykle narastają stopniowo. Zaczyna się od małych nieporozumień, które narastają z dnia na dzień, zatruwając wasz związek. Pamiętaj, że oboje powinniście dawać z siebie 100%. Nie może ci bardziej zależeć niż jemu. Tylko równomierne rozłożenie akcentów w związku sprawi, że będziecie równorzędnymi partnerami. Jeśli ułatwi ci to zadanie, wypisz na kartce sprawy, za które odpowiadasz w waszej relacji. Mogą to być nawet błahe kwestie, jak wynoszenie śmieci, jednak stabilność i wzajemne zrozumienie w związku buduje się z małych cegiełek. Jeśli czujesz się niedowartościowana, powinnaś o tym powiedzieć partnerowi. Poruszcie kwestie, które was różnią i spróbujcie dojść do konsensusu. Jeśli mieszkacie razem, postarajcie się rozłożyć obowiązki po równo.

7. Zadbaj o czułość

Pamiętasz jeszcze, jak wyglądały wasze pierwsze randki? Nieustanne motyle w brzuchu, oczekiwanie na wiadomość i uśmiech od ucha do ucha towarzyszyły ci na co dzień. Co się zmieniło? Problemy w związku przytłoczyły waszą codzienność. Wydaje ci się, że namiętność w waszym związku zgasła? Naukowcy zbadali, że namiętność związku jest najważniejszym spoiwem każdej relacji. Jak wykrzesać dawne, intensywne uczucie, po którym pozostały tylko wspomnienia? Jednym ze sposobów jest przytulanie. Przytulanie świetnie wpływa na nasze zdrowie, a w relacjach wzmacnia poczucie więzi i bezpieczeństwa. Naukowcy udowodnili, że podczas przytulania organizm wytwarza oksytocynę, hormon wyzwalający potrzebę bliskości i przywiązania. Okazało się, że oksytocyna, zwana także hormonem miłości, redukuje stres. Nie pozostaje nam nic innego, jak się przytulać! Nie możemy zapominać, że pożądanie w związku jest równie ważne, co szczera rozmowa. Pamiętaj – nuda w sypialni zabija namiętność. Zbudowanie prawdziwej bliskości w związku wpłynie na kształtowanie się między wami długotrwałej relacji.

8. Znajdź równowagę między życiem towarzyskim a waszą relacją

Problemy w związku często są wynikiem zaborczości. Pamiętaj, że każdy z was potrzebuje niezależności. Zamykanie partnera w złotej klatce paradoksalnie odsunie go od ciebie. Zachowanie przestrzeni w związku jest bardzo ważne. Stworzenie równowagi między życiem prywatnym a dbaniem o relację jest wymagające, jednak niezbędne do tego, by problemy w związku pojawiały się jak najrzadziej. Miej czas na to, by spotkać się z przyjaciółmi, pozwól partnerowi spędzić czas z kolegami. Niektórzy potrzebują więcej przestrzeni, z kolei inni zadowolą się jedynie jej namiastką, Musisz być jednak świadoma, że brak dystansu może skazać wasz związek na porażkę. Nie rezygnuj z własnych zainteresowań na rzecz partnera. Ważne jest, byś nie oczekiwała od niego nieustannego zainteresowania. Zniewolenie w związku może doprowadzić do narastającej frustracji, dlatego też tak ważna jest pozostawienie przestrzeni i miejsca na oddech.

9. Spotkajcie się w połowie drogi

Z natury bywamy egoistyczni i z trudem przychodzi nam zrezygnowanie ze swoich racji. Jeśli jednak chcesz stworzyć długotrwałą relację opartą na zaufaniu, wzajemnym wsparciu i szacunku, musisz nauczyć się wypracowywać kompromisy. Musimy pamiętać, że tworząc relację, nie jesteśmy już wyłącznie niezależnymi jednostkami, skupionymi na własnym szczęściu, a budujemy szczęście między dwojgiem ludzi, dlatego tak ważne jest skupienie się na ‘’my’’, a nie jedynie na własnym ‘’ja’’.

10. Naucz się mówić przepraszam

To słowo z trudem przechodzi przez gardło wielu osobom, jednak brak pokory i nieumiejętność przyznania się do błędu nie sprawi, że problemy w waszym związku rozwiążą się same. Jeśli zawiniłaś, przyznaj to wprost. Osoba, którą zraniłaś, powinna usłyszeć od ciebie, czym zawiniłaś. Nie posiłkuj się półśrodkami. Mów szczerze i bez ogródek. Tylko takie rozwiązanie sprawi, że między wami będzie lepiej. Szczere przeprosiny wymagają od nas wiele odwagi, jednak są niezbędne, jeśli chcemy ratować związek. Jeśli zawiniliśmy, przyznajmy się do błędu najszybciej, jak to tylko możliwe. Gdy zwlekamy, poczucie żalu u zranionej osoby wzrasta. Nie oczekuj, że problem rozwiąże się sam – działaj, bo może być za późno.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Problemy w związku

Nieustanna walka prowadzi donikąd.

Problemy w związku

Nie zapominaj, że namiętność jest równie ważna.

Problemy w związku

Nieporozumienia wynikają zwykle z braku komunikacji.

Problemy w związku

Nie odwracaj się od swojego partnera.

Problemy w związku

Każdy problem ma rozwiązanie.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wyznania Beaty: „Przyjaciel męża mi się spodobał. Miałam z nim romans”
  2. Znaki zodiaku, które stworzą długi i szczęśliwy związek. Prawdziwi szczęściarze!
  3. Związek ze starszym facetem. Czy to ma prawo się udać?