Sól może być wykorzystywana nie tylko w kuchni. Jak się okazuje, zatkany nos, katar, czy chrypka mogą być wyleczone w domowym zaciszu. Zdradzamy kilka sposobów, jak łatwo można wykorzystać ten prozdrowotny minerał. 

Zdrowotne właściwości soli emskiej znane są dzięki kurortowi Bad Ems w Niemczech, gdzie ludzie udawali się, by leczyć infekcje dróg oddechowych. Stosowano wtedy inhalacje z wody mineralnej, a zabieg ten pomagał w odkrztuszaniu zalegającej w płucach wydzieliny. 

Sól emska – jak działa?

Sól emska występuje w postaci białego proszku przypominającego tradycyjną sól kuchenną, a rozpuszczona w wodzie jest bardzo podobna składem do wody emskiej występującej w Niemczech. Zawiera w sobie siarczan sodu, chlorki sodu, magnez oraz węglan sodowy.

Sól emska kojąco działa na błonę śluzową. W przypadku chrypki lub kataru zaleca się stosowanie soli w formie tabletek do ssania, które działają nawilżająco i odkażająco. Świetnie sprawdzi się również jako lek wspomagający przy dolegliwościach alergicznych. Niemiecki minerał może być stosowany nie tylko przy infekcjach górnych dróg oddechowych. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Ze względu na swój zasadowy odczyn świetnie sprawdzi się u osób zmagających się z nadkwasotą żołądka, czy refluksem. Ph roztworu solnego zobojętnia kwas żołądkowy, co może niwelować nieprzyjemne odczucia towarzyszące cierpiącym na te schorzenia pacjentom. 

  1. Mama spuściła córeczkę z oka dosłownie na kilka sekund. Tyle wystarczyło, by niemal doszło do tragedii
  2. Andrzej Duda przekazał informacje o nagłej śmierci. Nie żyje bliska mu osoba, wielu Polaków pogrążonych w żałobie
  3. ”Królowe życia”: przyjaciel Dagmary trafił do szpitala psychiatrycznego. Kolejny dramat gwiazdy TTV

W jakiej postaci można dostać sól emską?

Sól emską możemy dostać w aptece w formie tabletek. Ich cena to kilkanaście złotych. Pigułki mogą charakteryzować się specyficznym słonym posmakiem. Dla osób o drażliwych kubkach smakowych istnieje możliwość zakupienia inhalatorów. Cena tego sprzętu jest natomiast wyższa i wynosi od 60 złotych w górę. Można też stosować ją w formie tradycyjnej wody mineralnej.

Oprócz przystępnej ceny i łatwej dostępności kolejnym plusem soli emskiej jest możliwość podawania jej dzieciom. By oszczędzić naszym pociechom nieprzyjemnych doznań smakowych, w ich przypadku zaleca się inhalacje (np. domową parówką). Należy tylko pamiętać, że dzieci nie powinny wdychać pary wodnej dłużej niż 5 minut.

Mimo że sól emska jest stosunkowo bezpiecznym preparatem, warto skonsultować jej stosowanie ze swoim lekarzem

ZOBACZ ZDJĘCIA:

 
Sól emską można kupić w formie tabletek. 
 
sól
fot. pixabay.com @nastya_gepp

Niemiecki minerał świetnie radzi sobie z niwelowaniem kaszlu i chrypki. 

 

źródło: portal.abczdrowie.pl