Sól może być wykorzystywana nie tylko w kuchni. Jak się okazuje, zatkany nos, katar, czy chrypka mogą być wyleczone w domowym zaciszu. Zdradzamy kilka sposobów, jak łatwo można wykorzystać ten prozdrowotny minerał. 

Zdrowotne właściwości soli emskiej znane są dzięki kurortowi Bad Ems w Niemczech, gdzie ludzie udawali się, by leczyć infekcje dróg oddechowych. Stosowano wtedy inhalacje z wody mineralnej, a zabieg ten pomagał w odkrztuszaniu zalegającej w płucach wydzieliny. 

Sól emska – jak działa?

Sól emska występuje w postaci białego proszku przypominającego tradycyjną sól kuchenną, a rozpuszczona w wodzie jest bardzo podobna składem do wody emskiej występującej w Niemczech. Zawiera w sobie siarczan sodu, chlorki sodu, magnez oraz węglan sodowy.

Sól emska kojąco działa na błonę śluzową. W przypadku chrypki lub kataru zaleca się stosowanie soli w formie tabletek do ssania, które działają nawilżająco i odkażająco. Świetnie sprawdzi się również jako lek wspomagający przy dolegliwościach alergicznych. Niemiecki minerał może być stosowany nie tylko przy infekcjach górnych dróg oddechowych. 

Ze względu na swój zasadowy odczyn świetnie sprawdzi się u osób zmagających się z nadkwasotą żołądka, czy refluksem. Ph roztworu solnego zobojętnia kwas żołądkowy, co może niwelować nieprzyjemne odczucia towarzyszące cierpiącym na te schorzenia pacjentom. 

  1. Mama spuściła córeczkę z oka dosłownie na kilka sekund. Tyle wystarczyło, by niemal doszło do tragedii
  2. Andrzej Duda przekazał informacje o nagłej śmierci. Nie żyje bliska mu osoba, wielu Polaków pogrążonych w żałobie
  3. ”Królowe życia”: przyjaciel Dagmary trafił do szpitala psychiatrycznego. Kolejny dramat gwiazdy TTV

W jakiej postaci można dostać sól emską?

Sól emską możemy dostać w aptece w formie tabletek. Ich cena to kilkanaście złotych. Pigułki mogą charakteryzować się specyficznym słonym posmakiem. Dla osób o drażliwych kubkach smakowych istnieje możliwość zakupienia inhalatorów. Cena tego sprzętu jest natomiast wyższa i wynosi od 60 złotych w górę. Można też stosować ją w formie tradycyjnej wody mineralnej.

Oprócz przystępnej ceny i łatwej dostępności kolejnym plusem soli emskiej jest możliwość podawania jej dzieciom. By oszczędzić naszym pociechom nieprzyjemnych doznań smakowych, w ich przypadku zaleca się inhalacje (np. domową parówką). Należy tylko pamiętać, że dzieci nie powinny wdychać pary wodnej dłużej niż 5 minut.

Mimo że sól emska jest stosunkowo bezpiecznym preparatem, warto skonsultować jej stosowanie ze swoim lekarzem

ZOBACZ ZDJĘCIA:

 
Sól emską można kupić w formie tabletek. 
 
sól
fot. pixabay.com @nastya_gepp

Niemiecki minerał świetnie radzi sobie z niwelowaniem kaszlu i chrypki. 

 

źródło: portal.abczdrowie.pl

Poprzedni artykułJest jeden sposób, by nie dostać mandatu i zobaczyć się z rodziną w święta. Można nawet zjeść razem śniadanie
Następny artykułKobieta jest w ciąży od 30 lat. Kilka dni temu po raz kolejny urodziła: „Najdziwniejszy poród ze wszystkich”