Nie ma nic gorszego, niż te białe płatki, które osiadły na tyle naszej bluzki… Mowa oczywiście o łupieżu! Tę chorobę skóry głowy można jednak wyleczyć i pozbyć się jej raz na zawsze. W tym artykule prezentujemy Ci nasze ulubione, skuteczne, domowe sposoby na łupież. 

Łupież – skąd się bierze?

Łupież to dość powszechny problem skóry głowy, który może dotknąć nas wszystkich. Schorzenie to powoduje swędzenie, a poprzez drapanie powstają płatki martwego naskórka. Po prawdzie skóra osypuje się naturalnie codziennie, jednakże to schorzenie wzmacnia i przyspiesza ten proces. 

Problem łupieżu zwykle zaczyna się w okresie dojrzewania i zaczyna ustępować w wieku około 50 lat. Chociaż każdy może być podatny na to schorzenie, w rzeczywistości częściej występuje ono u mężczyzn, niż u kobiet. Najczęstszą jego przyczyną jest łojotokowe zapalenie skóry. Brak odpowiedniego nawilżenia, wrażliwość na produkty do włosów oraz uwarunkowania genetyczne, mogą zwiększać podatność na łupież. 

Problem ten może się również nasilić, gdy jesteś zestresowany lub chory. Zimne, suche zimy mogą również go powodować lub zwiększać jego nasilenie. Także dieta odgrywa znaczącą rolę w walce z łupieżem, ponieważ według niedobór witaminy B lub cynku również mogą prowadzić do tego schorzenia lub wzmagać je.

Nie ma co kryć – higiena odgrywa równie znaczącą rolę. Rzadsze mycie włosów może powodować gromadzenie się sebum i martwego naskórka, co może powodować łupież. Z drugiej strony, zbyt częste mycie może wysuszyć skórę głowy i również jej zaszkodzić, więc spróbuj znaleźć w tym odpowiedni balans.

Łupież – jakie są jego oznaki?

Jednym z głównych objawów łupieżu jest swędząca skóra głowy. Zazwyczaj jest to pierwszy znak. Następnie pojawiają się widoczne płatki martwego naskórka. Mogą również pojawić się czerwone i tłuste plamy, a także uczucie mrowienia. Możesz również odczuwać suchość lub podrażnienie skóry głowy.

Sposoby na łupież – jak się go pozbyć?

Trudno przeoczyć te małe białe płatki, które pozostają na głowie i osypują się na włosy i ubrania, dlatego też szukamy ciągle skutecznego sposobu, by się go pozbyć. Pamiętaj jednak, że niektóre przypadki łupieżu są mniej agresywne i łatwe do wyleczenia, podczas gdy inne, mogą wymagać kuracji farmakologicznej.

By pozbyć się łupieżu, dbaj o pielęgnację skóry głowy. Wybieraj produkty oczyszczające, które mają także właściwości antybakteryjne i nawilżające. W składzie szukaj kwasu salicylowego, węgla oraz siarczanu selenu. Efekty będą zauważalne już po kilku tygodniach.

Polecamy także peeling skóry głowy – pomoże on oczyścić ją z martwego naskórka i przygotować odpowiednio do pielęgnacji. Sięgaj po olejki eteryczne – znormalizują one produkcję sebum oraz pobudzą mikrokrążenie, tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania skóry głowy.

Poprzedni artykułWygładzający peeling do twarzy – jaki wybrać?
Następny artykułAktor „M jak Miłość” nagle zapadł się pod ziemię. Wreszcie wiadomo, gdzie się podział
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Współpracowała z najlepszymi polskimi projektantami i markami kosmetycznymi. Studiowała projektowanie ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Od wielu lat współpracuje z markami Maniewski, Farmagan i Davroe. Dba o fryzjerski sektor beauty największego wydarzenia modowego w Polsce - Katowice Fashion Week. Posiada szeroką, teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Uczestniczyła w wielu szkoleniach fryzjerskich u najlepszych specjalistów w Polsce.