Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Suchy szampon – kosmetyk powodujący łysienie?
Marzena Siarkiewicz
Marzena Siarkiewicz 10.08.2018 15:07

Suchy szampon – kosmetyk powodujący łysienie?

Suchy szampon
Fot. Unsplash @elashv

Suchy szampon to kosmetyk niezwykle praktyczny i wygodny w użyciu. W jednej chwili możemy cieszyć odświeżonymi włosami, bez konieczności ich suszenia, wyczesywania i modelowania.

Kosmetyk ma jednak swoje wady. Niektóre jego właściwości mogą zagrażać nie tylko naszym włosom, ale i zdrowiu całego organizmu. Jakie? Zapraszamy do lektury.

Suchy szampon powoduje łysienie?

Tak. Używanie go zbyt często może powodować wypadanie włosów. Wszystko przez zawarte w kosmetyku aluminium, które sprawia, że pory obecne w skórze głowy, zatykają się i nie oddycha ona należycie.  Suchy szampon to nie jest kosmetyk, którego możemy używać bez ograniczeń. Jeżeli jest stosowany tylko w sytuacjach awaryjnych, wówczas nie powinniśmy spodziewać się problemów. Jeśli natomiast nadużywamy go, grozi nam nie tylko łysienie, ale i inne dolegliwości. Jakie?

Kiedy najczęściej używamy suchego szamponu?

  • W podróży, kiedy nie mamy możliwości umycia włosów w sposób tradycyjny. Wówczas kosmetyk ten może okazać się wybawieniem.
  • Gdy zdarzyło nam się zaspać, a zegar nieubłaganie tyka. Praca na nas nie poczeka, a my nie chcemy wyjść na niechlujnych.
  • Dopadła nas choroba i zwyczajnie nie mamy siły na umycie głowy metodą konwencjonalną.
  • Włosy są świeże, ale przetłuściła nam się grzywka. Wtedy, bez konieczności umieszczania pod wodą całej głowy, możemy zrobić z nią porządek. Mamy na myśli oczywiście grzywkę.

Suchy szampon – minusy

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że kosmetyk ten nie myje włosów, a jedynie je odświeża. Oznacza to, że owszem będziemy mieć mniej przetłuszczone włosy po użyciu go, ale nie oznacza, że za jego pomocą pozbędziemy się bakterii mnożących się w skórze głowy. Usuwanie nadmiaru sebum nie jest równoznaczne z pozbyciem się drobnoustrojów. Wcześniej wspominane aluminium może powodować nie tylko łysienie, ale i poważniejsze choroby. Naukowcy są zdania, że przyczynia się ono do powstawania choroby Alzheimera, obniżenia odporności, a nawet zaburzeń płodności.

Suchy szampon możemy kupić w sprayu lub pudrze. Po nałożeniu go na włosy pozostawiamy go na nich przez ok. 3 minuty. Po upływie tego czasu wycieramy skórę głowy ręcznikiem i wyczesujemy włosy. Musimy pamiętać o odpowiedniej aplikacji preparatu. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wariant w aerozolu, nie trzymajmy butelki zbyt blisko głowy, bo preparat zwyczajnie osiądzie na niej w nadmiarze. Przypominać to może kurz we włosach. Kosmetyk usuwa nie tylko sebum, ale i łupież, a nawet resztki odżywek czy szamponów. Jak już wcześniej pisaliśmy, nie należy aplikować kosmetyku zbyt często. Może to spowodować, że włosy staną się suche.  Produktu powinny również unikać osoby z już przesuszonymi i zniszczonymi włosami.

Jak zrobić suchy szampon?

Mało kto o tym wie, ale suchy szampon możemy wykonać samodzielnie.

Czego potrzebujemy?

  • 2 łyżeczek mąki kukurydzianej lub skrobi ziemniaczanej
  • 2 łyżeczek kakao (koniecznie bez dodatku cukru)

Mieszamy ze sobą wszystkie składniki. Zarówno mąka kukurydziana, jak i skrobia ziemniaczana bardzo dobrze pochłaniają wilgoć, a więc pomogą nam pozbyć się z naszych włosów nadmiaru sebum. Mieszankę nakładamy palcami lub pędzelkiem do pudru. Zaczynamy procedurę od nasady głowy, przesuwając się w kierunku końcówek. Kakao to dodatek przeznaczony dla szatynek i brunetek. Jego zawartość w miksturze pomoże pozbyć się, mogącego powstać białego osadu. To naprawdę bardzo prosty sposób na odświeżenie włosów.

Ile kosztuje suchy szampon?

Ceny tego kosmetyku wahają się od 19 do 90 złotych. Nie na nie jednak powinniśmy zwracać największą uwagę, a na rodzaj produktu. I tak szampon biały idealnie nada się dla blondynek, kolorowy – dla brunetek, a bezbarwny sprawdzi się przy każdych włosach. W przypadku opcji kolorowej – możemy dobrać kosmetyk pod odcień naszych włosów. Mamy już taką możliwość.

Przyczyny wypadania włosów

Pisaliśmy o tym, że suchy szampon może powodować łysienie. Jakie są inne przyczyny wypadania włosów? Jest ich kilka.

  • Silny stres – przy czym warto tutaj rozróżnić dwa jego rodzaje. Ten, który spowodowany jest traumatycznym wydarzeniem np. utratą kogoś bliskiego, prowadzi do łysienia i możemy się spodziewać utraty dużej części włosów z głowy po 4 miesiącach od wywołującego go sytuacji. W przypadku stresu przewlekłego nie mamy do czyniena z nagłym wypadaniem włosów, raczej ich kondycja jest systematycznie osłabiana każdego dnia. Dlaczego tak się dzieje?  Nadnercza pod wpływem stresu wzmagają produkcję androgenów, a te mają bardzo niekorzystne działanie na cebulki włosowe. Warto zaznaczyć, że predyspozycje, jeśli chodzi o podatność na stres, mogą być genetyczne.
  • Złe uczesanie włosów – zbyt często noszony kucyk lub kok, sprawiają, że włosy są ściśnięte a skóra głowy nadwyrężona. Jakie są tego konsekwencje? Mieszki włosowe zanikają.
  • Rozjaśnianie lub trwała ondulacja – zabiegi te w większym stopniu przyczyniaja się do wypadania włosów niż zwykłe farbowanie. Warto zachować rozwagę w tych kwestiach.
  • Palenie papierosów – dym z papierosów nie tylko niszczy włosy od zewnątrz, sprawiając, że mają one nieprzyjemny zapach i są zmatowione, ale także od wewnątrz. Potrafi on trwale uszkodzić strukturę włosa.

Przyczyny wypadania włosów – CD.

  • Wysoka temperatura – zbyt często używanie prostownicy czy lokówki skutkować może połamanymi i osłabionymi włosami. Efekt siana gwarantowany.
  • Chemioterapia – to jak bardzo wypadają włosy po jej zastosowaniu, zależy od jej rodzaju i predyspozycji osoby, która jest jej poddawana. Należy jednak pamiętać, że włosy utracone w jej wyniku odrosną w ciągu miesiąca. No dobra, może nie odrosną, ale rozpoczną ten proces. Szacowane tempo? Jeden centymetr na miesiąc.
  • Nadczynność tarczycy – nadmierne wydzielanie hormonów przez tarczycę. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.
  • Niedoczynność tarczycy – niewystarczające wydzielanie hormonów przez tarczycę. Często dotyka osoby starsze.
  • Toczeń rumienowaty – przewlekła choroba reumatyczna.
  • Choroby zakaźne – np. kiła.
  • Leki – stosowanie medykamentów immunopresyjnych czy też cytostatycznych może powodować łysienie. Nie do końca bezpieczne pod tym względem są również leki przeciwzakrzepowe i przeciwtarczycowe, a także te stosowane w chorobach serca. Warto przyglądać się również temu, jak nasz organizm reaguje na tabletki antykoncepcyjne.
  • Menopauza
  • Toksyny – jeżeli do naszego organizmu dostaną się substancje, takie jak arsen, rtęć czy tal, powinniśmy spodzewać się utraty włosów. Szacowany czas? Dwa tygodnie.

Jak widać powodów wypadania włosów może być wiele. Nie zawsze musi być to oznaka poważnej choroby. Nie ma sensu panikowaę z tego powodu, jednak należy zastanowić się co można zrobić, by stan naszych włosów znacząco się poprawił. A jak wcześniej pisaliśmy, można zrobić dużo. Oszczędzając naszym włosom takich tortur jak nieustanne ich rozjaśnianie czy szarpanie za pomocą szczotki, uchronimy siebie samych przed łysieniem. Przynajmniej przed tym, które niespowodowane chorobami.

Kto wymyślił suchy szampon?

Pomysł narodził się w Laboratorium Klorane we Francji w 1971 roku. Jego wprowadzenie na rynek było rewolucyjne. Co ciekawe, szampon tradycyjny też nie ma zbyt długiej historii w Europie. Jeszcze na początku XX wieku do mycia włosów stosowano szare mydło, a w wieku XV nie myto ich wcale. Za twórcę pierwszego szamponu uważa się Hansa Schwarzkopfa. Do apteki w Berlinie, gdzie pracował, weszła pewna Angielka i poprosiła chemika, aby ten zrobił dla niej proszek do mycia głowy. I tak oto narodził się pierwszy szampon w proszku. Na ten w płynie musieliśmy jeszcze trochę poczekać, jednak opracował go również Szhwarzkopf. Niestety na rynek wszedł on już po śmierci Niemca. To również jemu zawdzięczamy pojawienie się pierwszej odżywki nabłyszczającej. Charakterystyczne logo z czarną głową na opakowaniach kosmetyków firmy, które dobrze zna każdy z nas, zostało opracowane jeszcze za życia Hansa.

Z czasem zaczęły pojawiać się pierwsze szampony przeciwłupieżowe (tutaj prym wiodła marka Head&Shoulders) i te, które łączą w sobie właściwości szamponu i odżywki. Popularne stało się opracowywanie receptur szamponów przez uznanych stylistów fryzur. Tak jest do dzisiaj. Za przykład niech posłuży marka Kevin Murphy. Została ona założona przez stylistę sesyjnego, który tłumaczył, że chciał stworzyć, który nie będzie obciążał włosów, a jednocześnie zapewniał fryzurom trwałość.

Na stronie internetowej kevinmurphy.pl możemy o tym przeczytać:

– Stylista w salonie spędza z klientem godzinę, a potem klient opuszcza salon. Stylista sesyjny może pracować z modelką przez 10-12 godzin, a jego kariera zależy od tego, czy jest w stanie wykreować za każdym razem fryzurę wartą okładki Vogue’a. Niezadowolony z efektów pracy z kosmetykami, które otrzymywał (włosy stawały się ciężkie i opadały podczas sesji), Kevin zrozumiał, że potrzebuje lekkich produktów, które nie obciążają włosów, a jednocześnie są skuteczne, mocne i trwałe. – to  cel, który przyświeca tej firmie.

Jakie marki oferują suchy szampon?

W Polsce największą popularnością cieszy się marka Batiste. To właśnie suche szampony tej firmy są najczęściej wybierane przez polskiego konsumenta. Na Instagramie markę śledzi ponad 36 tys. osób. Chociaż to nie ta marka wprowadziła do naszego kraju pierwszy suchy szampon, to właśnie ona jest najchętniej wybieraną przez kobiety, a także mężczyzn. Na stronie internetowej firmy znajdziemy listę 10 powodów, które zdaniem właścicieli zadecydowały o tym, że marka zdeklasowała konkurencję, pozostawiając ją daleko w tyle.

Oto niektóre z nich:

– MARKA BATISTE TO PONAD 40 LAT doświadczenia z suchymi szamponami. To już trzecie pokolenie kobiet i mężczyzn na obu półkulach decyduje, że suchy szampon Batiste jest produktem, któremu warto zaufać. Polscy konsumenci od czasu wprowadzenia Batiste na rynek potwierdzili jakość Batiste, przyznając nagrody w licznych plebiscytach. – czytamy na oficjalnej stronie firmy.

– W ODRÓŻNIENIU od innych marek kosmetycznych, koncentruje się przede wszystkim na suchych szamponach. To nie jest dla nas dodatkowy produkt, tylko dlatego, że „inni mają w ofercie i trzeba płynąć z prądem”. Przeciwnie, to Batiste wyznacza standardy w dziedzinie suchych szamponów. – brzmi kolejny argument.

– NAJWIĘKSZA PALETA PRODUKTÓW. Tylko Batiste ma tak szeroką gamę zapachów i wersji wzbogaconych.

– OPAKOWANIA. Wygodne, praktyczne i… śliczne. Można dobrać wersję opakowania dostosowaną do potrzeb — ekonomiczną (200ml) do łazienki lub podróżną (50ml) — do torebki, na fitness lub na wakacje. No i nie czarujmy się, połowa przyjemności z kosmetyków to ich wygląd Opakowania Batiste od lat wywołują uśmiech i poprawiają humor. – czytamy na stronie batiste.pl

Używaliście kiedyś suchego szamponu? Jeśli tak, to czy korzystacie marki Batiste, czy może wolicie kosmetyki np. Garniera? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach.

Suchy szampon – ZOBACZ ZDJĘCIA:

Suchy szampon
Suchy szampon
Suchy szampon
Suchy szampon

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kołtuny na włosach – jak pozbyć sie ich bezboleśnie?
  2. Czego nie można jeść w ciąży?
  3. Korektor czy podkład – co nakładać jako pierwsze?

źródła: poradnikzdrowie.pl, batiste.pl, batiste.wp.pl, kobieta.onet.pl