To schorzenie skóry, które często jest diagnozowane zbyt późno. Warto więc wiedzieć, czym się objawia. Czym jest trądzik różowaty? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest ten problem skórny? 

Trądzik różowaty to choroba skóry, która powoduje na twarzy zaczerwienienie i widoczne naczynia krwionośne. Może ona również powodować małe, czerwone, wypełnione ropą pryszcze. 

Trądzik różowaty często jest mylony z klasycznym trądzikiem, czy innymi problemami skórnymi, jednak nieleczony może być bardzo kłopotliwy. Schorzenie to może dotknąć każdego, ale najczęściej występuje on u kobiet w średnim wieku, szczególnie o jasnej cerze. Nie odkryto całkowitego lekarstwa na trądzik różowaty, jednak odpowiednio dopasowana przez dermatologa terapia pomoże Ci go kontrolować, a nawet zmniejszyć jego objawy.

Czym charakteryzuje się ta choroba?

Zwykle powoduje ona trwałe zaczerwienienie w środkowej części twarzy. Pojawiają się na niej małe naczynia krwionośne (szczególnie na na nosie i policzkach). Wiele osób z trądzikiem różowatym ma również pryszcze, które przypominają trądzik. Ludzie dotknięci trądzikiem różowatym doświadczają również suchych, podrażnionych i opuchniętych oczu.

Jakie są powody powstania trądziku różowatego?

Przyczyna trądziku różowatego nie jest znana, ale może to być spowodowane połączeniem czynników dziedzicznych i środowiskowych. Trądzik różowaty nie jest spowodowany złą higieną, czy pielęgnacją. 

Zaostrzenia choroby może wywołać wiele czynników, w tym:

– gorące napoje i pikantne potrawy,

– czerwone wino i inne napoje alkoholowe,

– ekstremalne temperatury,

– warunki atmosferyczne, 

– leki rozszerzające naczynia krwionośne.

Poprzedni artykułMalutki kotek przygarnięty ze schroniska bierze kąpiel w kuchennym zlewie. Pomaga mu w tym ogromny pies
Następny artykułNajwiększe mity w pielęgnacji włosów
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Współpracowała z najlepszymi polskimi projektantami i markami kosmetycznymi. Studiowała projektowanie ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Od wielu lat współpracuje z markami Maniewski, Farmagan i Davroe. Dba o fryzjerski sektor beauty największego wydarzenia modowego w Polsce - Katowice Fashion Week. Posiada szeroką, teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Uczestniczyła w wielu szkoleniach fryzjerskich u najlepszych specjalistów w Polsce.