Trucizna wydaje nam się czymś, co nie ma prawa znaleźć się na sklepowych półkach, z naszych lodówkach. Nie sądzimy, że chętnie będziemy dawać ją naszym dzieciom i sami sięgać po nią niemal codziennie. A jednak taka właśnie jest prawda o tym groźnym płynie, który miliony Polaków pije każdego dnia. 

Na hasło ‚trucizna’, każdy natychmiast przestałby się zachwycać smakiem spożywanego jedzenia i pobiegł do lekarza. Jednak kiedy słyszymy, że to ostrzeżenie dotyczy tego konkretnego produktu, znajdą się i tacy, którzy parskną śmiechem. Skąd bierze się to zupełne lekceważenie swojego zdrowia w przypadkach takich jak ten? Może to być uzależnienie. 

Trucizna, którą spożywamy codziennie

Od wielu lat, lekarze na całym świecie ostrzegają, że spożywanie zbyt dużych ilości cukru może prowadzić do problemów dużo poważniejszych niż przybieranie na wadze. A jednak, mnóstwo osób w każdym wieku nie waha się przed regularnym spożywaniem słodzonych napojów gazowanych jak na przykład cola.

W tylko jednej puszcze tego napoju znajdziemy tak dużo jak 37 gramów dodanego cukru, co równa się około 10 jego łyżeczkom. Dla porównania zalecane dzienne spożycie cukru to nie więcej niż 6 łyżeczek dziennie. Oznacza to, że wypijając tylko jedną puszkę, przekraczamy ten limit. 

Skutki podobne do heroiny

Po 40 minutach od wypicia coli nasze ciało zaczyna odczuwać działanie kofeiny. Ta sprawia, że nasze źrenice się powiększają, a ciśnienie krwi zwiększa. Po następnych pięciu minutach następuje nagły wzrost poziomu dopaminy, czyli neuroprzekaźnika kontrolującego ośrodek przyjemności w naszym mózgu. 

Według medicalnewstoday.com, działanie coli na wytwarzanie się dopaminy jest podobne do działania heroiny. Sprawia to, że chcemy wypić kolejną i kolejną porcję, żeby znowu poczuć to uderzenie szczęścia. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

trucizna
unsplash.com

Słodkie napoje gazowane działają trochę jak heroina. 

trucizna
unsplash.com

To cukier w nich zawarty odpowiada za wiele z tych skutków. 

trucizna
unsplash.com

To prawdziwa trucizna. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Pacjent wyskoczył z pędzącej karetki. Tragedia na jednej z polskich dróg
  2. Julia Wieniawa powiedziała, co uważa o WOŚP. Przy okazji ujawniła historię ze swojego dzieciństwa
  3. Jolanta Kwaśniewska w młodości wyglądała fenomenalnie. Na starych zdjęciach ma długie włosy
  4. Gość ”Pytania na śniadanie” wyproszony ze studia. Wszystko przez serduszko WOŚP
  5. Rocznica ślubu, którą zapamiętają na zawsze. Kobieta zaskoczyła męża niespodziewanym wyznaniem
  6. Ich romans wyszedł dopiero po latach. Jaworowicz była zakochana w słynnym polskim piosenkarzu

źródła: medicalnewstoday.com

Poprzedni artykułJak rozjaśnić włosy? Zdradzamy 4 najlepsze metody na piękny blond
Następny artykułJest wolna, nie współżyła z nikim, a zaszła w ciążę. Przypadek, który zdarza się raz na milion
Redaktorka działu lifestyle w lelum.pl Studentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji medialnej. Interesuje się literaturą romantyzmu. Pisanie zawsze było jej pasją, którą rozwijała już od dzieciństwa. Dziennikarstwo jest karierą bliską jej sercu, chociaż nie wybrała tego kierunku studiów, by pracować nie tylko nad swoim warsztatem pisarskim, ale i pogłębiać miłość do Juliusza Słowackiego