TVN przekazał druzgocące informacje, ciężko uwierzyć, że doszło do takiej tragedii. Wypadek miał miejsce dziś około godziny 9:00. Niestety, wskutek dramatycznych wydarzeń śmierć poniosła jedna osoba, mimo natychmiastowej reakcji służb nie udało jej się uratować. Medycy walczyli do samego końca, niestety ofiara wypadku zmarła na miejscu. Rodzina jest pogrążona w żałobie. 

TVN poinformował o tragicznym wypadku, do którego doszło dziś w godzinach porannych. Wszystko rozegrało się przy remontowanej drodze krajowej numer 18 w powiecie żarskim, a dokładnie w miejscowości Zajączek. 

TVN przekazał tragiczne informacje

— Na remontowanej drodze krajowej numer 18 w powiecie żarskim pracownik firmy wykonującej przebudowę został przygnieciony przez walec — przekazała Aneta Berestecka z Komendy Powiatowej Policji w Żarach, jak podaje tvn24.pl

Niestety, mimo natychmiastowej reakcji, nie udało się go uratować. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Okoliczności tego tragicznego wypadku są badane przez policję pod czujnym okiem prokuratora. Berestecka dodawała, że operator walca był trzeźwy. Sprawą zajmie się również inspekcja pracy.

Niestety to niejedyny wypadek, o którym informuje TVN. Na jednym z pasów S8 w Warszawie, na wysokości centrum handlowego w Markach, doszło do poważnie wyglądającej kolizji.

— Kierowca ciężarówki z niewyjaśnionych przyczyn zjechał w lewo, przebił stalowe bariery i wpadł do rowu z wodą o głębokości około dwóch metrów — udało się ustalić reporterowi tvnwarszawa.pl Tomaszowi Zielińskiemu.

W tym przypadku kierowca również nie był pod wpływem alkoholu, policja przekazała, że jest trzeźwy. Mężczyźnie nic poważnego się nie stało oprócz tego, że ma uraz ręki. Z racji tego, że do kolizji doszło na pasie lokalnym, nie ma żadnych utrudnień na drodze. Policja zajęła się już badaniem tej sprawy.

Wypadek przy pracy

Nierzadko w mediach można usłyszeć o różnego rodzaju wypadkach przy pracy, m.in. takim, o jakim informował TVN. Wypadek przy pracy ma swój specjalny zapis w jednej z ustaw z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Zazwyczaj wypadek przy pracy definiuje się jako nagłe zdarzenie powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Może do niego dojść podczas różnych sytuacji, np. podczas wykonywania przez pracownika rutynowych poleceń lub czynności związanych z zawodem, podczas wykonywania przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy (nawet bez jego wyraźnego polecenia).

Nawet jeśli do zdarzenia nie dojdzie bezpośrednio np. w siedzibie firmy, niektóre sytuacja można uznać jako wypadek przy pracy. Do paru z nich należy chociażby wypadek podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony, wypadek w czasie podróży służbowej (chyba, że doszło do niego z winy pracownika, która nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań) czy wypadek przy wykonywaniu zleceń przez organizacje związkowe, które działają przy pracodawcy.

Za wypadek przy pracy uważa się również wypadek, do którego doszło przy okazji wykonywania innych czynności, np. podczas uprawiania sportu w trakcie zawodów i treningów przez osobę, która pobiera stypendium sportowe, podczas wykonywania odpłatnej pracy przez osobę, która została skierowana do tymczasowego aresztu lub odbywa karę pozbawienia wolności, lub podczas pełnienia mandatu przez posła, senatora, który pobiera pełne uposażenie.

Wypadki przy pracy Polska

Według statystyk zgromadzonych przez portal stat.gov.pl w 2019 roku ogłoszono 83205 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. To o 1,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie w roku 2018. Portal donosi, że zmniejszyła się również liczba osób poszkodowanych w tego rodzaju wypadkach, przypadająca na 1000 pracujących (tzw. wskaźnik wypadkowości). W 2018 roku wynosił on 6,37, natomiast rok później 6,15.

W 2019 roku na liczbę wszystkich osób poszkodowanych tylko 0,2 proc. to były przypadki śmiertelne. Zmniejszyła się liczba osób poszkodowanych w wypadkach ciężkich oraz w wypadkach z jeszcze innym skutkiem.

Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano kolejno w województwach: dolnośląskim, wielkopolskim i śląskim. Z kolei najniższy można było zaobserwować w województwach: mazowieckim i małopolskim.

Wstępne dane stat.gov.pl za pierwsze półrocze 2020 roku mówią o zgłoszeniu 24040 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. To już aż o 29,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Wspomniany wyżej wskaźnik wypadkowości również zmniejszył się z 2,54 do 1,77. Na pełne dane za ten rok trzeba jeszcze trochę poczekać, ponieważ wszystkie statystyki są opracowywane dopiero po ukończeniu całego roku.

Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że wypadków przy pracy będzie coraz mniej. Rodzinie i znajomym zmarłego składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Źródła: tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, wikipedia.org, stat.gov.pl

Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka krajoznawstwa i turystyki kulturowej na KUL. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: borynadrianna9@gmail.com.